SGK Gazilerden Protez Parasını Geri İstedi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

SGK Kendi Hatasını Malüllere Ödetecek

Sosyal Güvenlik Kurumu, askerlik yaparken bacağını kaybeden Ata ve Azgın’dan, takılan elektronik protezlerin parasını geri istedi ve icraya verdi. Uygulamaya isyan eden Ata ve Azgın, haklarını arayacaklarını söyleyerek “Devlet bu ayıbı temizlesin” diyor

Konya’da askerlik yaparken sağ bacağını kaybeden Hasan Ata’ya (41), takılan elektronik protez bacağın 2 bin 141 lirayı aşan miktarları “terör gazisi olmadığı” gerekçesiyle geri ödemesini isteyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ödeme yapılmayınca icra takibi başlattı. Aynı durumda olan Mustafa Azgın (47) da ödenmesi istenen faiziyle birlikte 94 bin lira için iş mahkemesine gitti.

Konya’da oturan Hasan Ata, 1993 yılında Gaziantep’te askerlik yaparken cinnet geçiren asker arkadaşının tüfeğiyle ateş açması sonucu sağ bacağını, Azgın da 1987’de İstanbul’da NATO tatbikatı sarasında mayının patlaması sonucu sağ kol ve bacağı ile sol gözünü kaybetti. Ata ve Azgın’a “Vazife malulü” statüsünde SGK Genel Müdürlüğü tarafından 2009’da yayımlanan genelge doğrultusunda rahat ve seri bir şekilde kullanabilecekleri elektronik protez kol ve bacak takılarak ödemesi yapıldı.

‘Yanlış ödemişiz’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, 2011 yılında yaptıkları incelemede Ata ve Azgın’ın malul oldukları olayların “3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu” (TMK) dışında kaldığını, terör gazisi olmadıkları ve malulen emekli statüsünde bulundukları sonucuna vardı. Müfettişlerin raporu üzerine Ata’dan elektronik protez bacak takıldığı için faiziyle birlikte 74 bin lira, elektronik protez kol ve bacak takılan Azgın’dan yine faiziyle birlikte 94 bin lira istendi.

Ata, SGK’nın istediği parayı ödemeyince hakkında icra takibi başlatıldı. Ata, “E-devlet’ sisteminde, SGK’nın 15 Şubat tarihi itibariyle ödediği parayı tahsil etmek için Konya 1. İcra Mahkemesi’ne icra takibi işlemi başlattığını öğrenince şok oldum” dedi. Evde huzurunun kalmadığın kaydeden Ata, “7 yaşındaki kızım evden çıkarken bana ’Ayağı vermeye mi gidiyorsun? Protezin parasını ödemeye mi gidiyorsun?’ diyor. Eve geç kaldığım zaman da; ‘Ne oldu baba ayağını mı geri istediler?’ gibi sorular sormaya başladı. Devletimiz bu ayıbını temizlesin” dedi.

Son aşamada protezini iade edeceğini söyleyen Azgın da, “vazife malulü” olarak emekli olduğunu belirtirken “Yeni ikiz çocuklarım oldu ve zaten zorluklar içerisinde geçiniyorum. Protezleri SGK müdürlüğüne teslim edelim. Biz alıştık nasıl olsa. Protezsiz de gezeriz” dedi.

Terör malulü statüsü yok

Emniyet Teşkilatı Vazife Malülleri ve Şehit Aileleri Derneği yöneticisi Enver Özkıranlar: TMK kapsamındaki malullerin çok geniş hakları var. Ancak biz herhangi bir şekilde görevi başında malul olan herkesin bu haklardan faydalanmasını istiyoruz.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı: (TMK kapsamında vazife malulü sayılanların “gazi” statüsünde işlem gördüğünü belirterek) Terör dışı ordu vazife malulü kapsamındakilere ise sadece cüzi bir maaş bağlanıyor. Hakları çok kısıtlı.

Anayasa ne diyor?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonCinnetİstanbulNATOSGKŞehitTerör
Görüş Bildir