Semerkant'ı Tavsiye Eden Öğretmene İnceleme

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Öğretmene 'Soruşturma' Değil, 'İnceleme' Açılmış

Öğretmene 'Soruşturma' Değil, 'İnceleme' Açılmış

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Amin Maalouf’un Semerkant adlı kitabını öğrencilerine okutan öğretmene soruşturma açıldığı iddialarıyla ilgili, “Soruşturma değil inceleme başlatıldı ama henüz sonuçlanmadı” dedi. Şikayetin kitapla ilgili olmadığını da savunan yetkililer, “Öğretmenin derste terör örgütü ve ölüm oruçları üzerine konuşmalar yaptığı şikayeti geldi. Bunun üzerine inceleme başlatıldı, kitap şikayeti sonradan eklendi” açıklamasını yaptı.

Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Lisesi’nde bir öğretmenin Amin Maalouf’un Semerkant adlı kitabını okuttuğu gerekçesiyle soruşturma açıldığı ifade edildi. Şikayet konusunun ise kitapta, ‘müfredat dışı’ ve ‘Doğu kültürünü ve İslamiyeti aşağılayan ifadeler içermesi’ olarak açıklandı.

Hürriyet’e açıklama yapan Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, “Açılan soruşturma değil bir inceleme. Henüz tamamlanmadığı için öğretmene bir ceza verilmesi söz konusu değil. Ayrıca şikayet konusu kitap değildi. Öğretmenin sınıfta terör örgütü ve ölüm oruçları hakkında konuşmalar yaptığı iddia edildi. İnceleme bunun üzerine başlatıldı. Semerkant’la ilgili şikayet sonra geldi, incelemeye eklendi” dedi.

Yetkililer, Bahçelievler’in sık sık kitap soruşturmalarıyla gündeme gelmesi ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bize gelen her türlü şikayeti araştırmak ve doğru olup olmadığını öğrenmek için işleme koymak zorundayız. Şu ana kadar kitaplarla ilgili başlatılan incelemelerde hiçbir öğretmene ceza verilmedi. Soruşturma diye bir şey yok. Okul müdürü öğretmeni çağırıyor, şikayetle ilgili birkaç şey soruyor. O da cevabını verince dosya kapanıyor.”

“Bu incelemeler öğretmenlerin performansını olumsuz etkiliyor” iddiaları üzerine ise yetkililer, “Olumsuz etkilemesi için bir neden yok. Bir ceza verilirse o zaman olumsuz etkilenebilir. Elbette insan her yaptığının hesabını verecek” cevabını verdi.

Şikayetlerin ardı arkası gelmiyor

Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Barış Uluocak ise, asıl şikayet konusunun kitap olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Asıl olarak şikayet konusu kitap. Sonuçta kitaplarla ilgili şikayetin ardı arkası gelmiyor. Bizi asıl ilgilendiren öğretmen arakadaşımızın tavsiye ettiği kitap üzerinden soruşturma açılmış olmasıdır. Buna inceleme diyorlar ama sonuçta öğretmeni çağırıp, tavsiye ettiği kitapla ilgili sorular soruluyor. Bu durum da öğretmeni olumsuz etkiliyor.”

Hürriyet Eğitim

Haberin Tamamı İçin:

Çocuklar Tamam Sıra Gençlerde

Yenibosna Necip Fazıl Kısakürek Lisesi’nde tarih öğretmeninin öğrencilere önerdiği Amin Maalouf’un Semerkant kitabı bir kişinin şikayeti üzerine inceleme konusu oldu. Şikayet sahibine göre kitap doğu kültürünü aşağılıyor ve müstehcen ifadeler içeriyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü Basri Özbay “Vatandaş şikayet eder. İlgili makamlar inceler. Netice önemlidir. Ortada bir şey yok” dedi.

John Steinback’in dünyaca ünlü kitabı ‘Fareler ve İnsanlar’ kitabında ‘ahlaki olmayan bölümler bulunması’ gerekçesiyle İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından sakıncalı bulundu. Ardından Bir velinin müstehcen olduğu gerekçesiyle BİMER’e şikayeti üzerine 100 Temel Eser içinde yer alan José Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı’nı okutan öğretmen hakkında inceleme yapıldı. Şimdi de Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un Semerkant’ta inceleme konusu oldu.

Yenibosna’daki Necip Fazıl Kısakürek Lisesi’nde tarih öğretmeni Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un Semerkant kitabını öğrencilere önerdi. Ömer Hayyam’ın Rubaiyat’ının çevresinde dönen kitapta içiçe geçmiş iki hikaye var. 1072 yılında, Hayyam’ın Semerkant’ında başlayan ve 1912’de Atlantik’te biten bir serüven, bir elyazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran ’ın tarihinin de okunuşunun öyküsü. Öğretmenin tavsiyesinden sonra bir kişi ilçe milli eğitim müdürlüğüne şikayet dilekçesi gönderdi. İddalara göre kişi dilekçesinde kitabın doğu kültürünü aşağıladığını. Selçuklu Sultanı MElikşah’ın anlatıdığı gibi olmadığı belirtiyor. Ayrıca kitapta müstehcen içerikli kısımlar olduğunu belirtiyordu. Bir de şikayetine öğretmenin ders dışı konuşmalar yaptığını, tarih ders kitabını küçümsediğini de ekliyordu. Yaklaşık bir ay önce konu kitabı öneren öğretmen hakkında inceleme başlatıldı. Öğretmen savunmasını verdi.

'Niye tavsiye ettin diye aleyhte bir şey olmaz'

İncelemeyi sorduğumuz Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Basri Özbay, “Vatandaş bilerek ya da bilmeyerk şikayet eder. İlgili makamlar inceler. Netice önemlidir. Ortada bir şey yok” dedi. Özbay, öğretemenin kitap tavsiye edebileceğini yasakçı zihniyet olmadığını belirterk şunları söyledi: “Bir karar verdikten sonra tartışılır. Öğretmenlerimize baskı yapmıyoruz. Zaten yayınlanmış bir kitapsa yasak değildir. Haber değeri olan bir şey değil. Öğretmen niye bunu tavsiye etti diye aleyhine bir şey çıkmaz. Velinin hoşuna gitmezse almaz.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İranİzmirKitapLübnanÖğretmenTerörşeker
Görüş Bildir