Neşeli Ayaklar Tehlikede

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Neşeli Ayaklar Tehlikede

Neşeli Ayaklar Tehlikede

NASA'nın 30 yılı aşkın süredir topladığı veriler kutuplardaki tehlikeyi açıkça ortaya koydu. Görüntülere göre her 10 yılda kutupların yüzde 15'i eriyor

Milliyet gazetesinin haberine göre, ABD ’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ( NASA ) tarafından toplanan görüntü ve veriler, Kuzey Kutbu’ndaki buzul miktarının 30 yılda biyik ölçüde azaldığını kanıtladı.

Çarpıcı fotoğraflar okyanus yüzeyinin yüzde 15’ini kaplayan buzulların her 10 yılda yüzde 15 oranında eridiğini ortaya koydu. Fotoğraflarda “yıllanmış buzulların” yani normalde iki yaz üst üste erimeyecek kadar dayanıklı buzulların da artık kış aylarında bile kütle kaybettiği görülüyor. NASA’nın fotoğraflarla yaptığı araştırmaya göre yıllanmış buzulların bulunduğu bölgelerde erime her 10 yılda yüzde 17.2 oranında oluyor. Araştırmayı yürüten Joey Comiso, “Antarktik Denizi’ndeki buzul kütlesi hızla eriyor. Dolayısıyla okyanusun yapısı da tamemen değişiyor” dedi. Comiso, erimenin ve okyanuslardaki değişimin tüm danyada iklimi ve canlı yaşamını olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

PENGUENLER TEHLİKEDE

Bilim insanları, Antarktika’da yaşayan bazı penguen cinslerinin nüfusunde küresel ısınmaya bağlı olarak azalma yaşandığını ortaya koydu. ABD’nin Massachusetts Woods Hole Oşinografi Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar, 3 bin adet kalan İmparator cinsi penguenlerin 2100 yılına kadar yüzde 81 oranında azalarak yok olma tehlikesiyle karşılaşacağını ortaya koydu. Buna göre, “Neşeli Ayaklar” gibi sevimli filmlerin kahramanı İmparator penguenlerin sayısının 500-600’a kadar düşmesi bekleniyor. İspanya ’nın Madrid Doğa Tarihi Müzesi’nde yürütülen araştırmalar ise, son 20 yılda kıtanın tanınmış “chinstrap” cinsi penguenlerinin sayısında yüzde 36 oranında azalma yaşandığını ortaya koydu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimİspanyaUzay
Görüş Bildir