Kuralına Uyarsan Popüler Olman Kaçınılmaz

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kuralına Uyarsan Popüler Olman Kaçınılmaz

Kuralına Uyarsan Popüler Olman Kaçınılmaz

Diploma önemli ama o üniversitede geçirdiğiniz yıllar boyunca ne kadar popüler olduğunuz ve ne kadar özgürleşebildiğiniz de hayatınızın geri kalanı için çok belirleyici. Akademisyen ve gazeteci Tuğrul Eryılmaz öğrenci ve hoca için üniversitede ‘rahat yaşam’ın ipuçlarını verdi.

“Bazı hocalar o kadar sıkıcı ki öğrenciler derslerine bile girmiyor. Benim derslerim kalabalıktır çünkü her gün başka bir performans sergileyip, çocukları eğlendirmeye çalışıyorum. Bazen bağırıyorsun, bazen aşkını ilan ediyorsun”

◊ Az derse girerek yüksek not almak mümkün mü?

  • Eğer öğrencinin genel birikimi varsa, sinemaya gidiyor, iyi müzik dinliyorsa o çocuk derslere daha az gelse de daha başarılı olabilir. Dünyayla ilgisi çok önemli, olan bitenden haberdarsa inek öğrencilerden daha parlak kağıtlar verebiliyorlar.

◊ Okurken çalışanlar daha başarılı diyebilir miyiz?

  • Stajlarını düzgün değerlendiren öğrenciler daha şanslı. Çünkü bir-iki aylık stajları sırasında o işi yapıp yapmayacaklarına karar veriyorlar. Ama öğrenci işe gidip okula gelmezse çok şey kaybeder. Ama ben hem okuyup, hem çalışan öğrencilere ufak kıyaklar yapıyorum.

◊ Üniversitede nasıl popüler olunur?

  • Erkekler yakışıklı, kızlar güzelse popüler olur. Ama sadece bununla sınırlı değil, aynı zamanda eğlenceli ve neşeli de olmanız gerek. İletişim kurmayı beceriyor, belli kulüplerde çalışarak gündemde kalıyorlar örneğin. Popülerlik, sosyal olmak öğrencinin hayatla kurduğu ilişkiye bağlı. “Sinemaya gitmem, müzik dinlemem, dans etmem, spor benim umurumda değil” dediğin sürece yalnız kalıyorsun. Hocalarsa, derste ne kadar hokkabazlık yaparsa o kadar popüler oluyor.

İnek görünmemek için az uyuyacaksın

◊ Kültürlü olmak için üniversiteliyken neler yapılmalı?

  • Yılda en az altı kitap okumayan, beş-altı müzik CD’si almayan, sinemaya tiyatroya gitmeyen öğrencinin başarı şansı sıfır. Ne yaparsa yapsın en fazla olacağı şey ya bir bankada ya da gazetede yazı işleri müdürlüğü. Üniversitede iyi bir kariyere nasıl hazırlanılır?

  • Torpili sağlam baba arkadaşlarıyla sağlam ilişkiler kurarak.

◊ İnek gibi görünmemek için neler yapmalı?

  • Tek şartı var, az uyuyacaksın. Eşşşekler gibi çalışacaksın. Ama yorgunluktan gebersen bile sosyal aktivitelere katılıp, “Ay ben de bu ineklere şaşırıyorum, hayatları çalışmakla geçiyor” cümlesini bol bol kullanacaksın. İşte o zaman inek olmadığını düşünüyor diğer inekler.

◊ Ders nasıl takip edilir?

  • Önceden azıcık da olsa hazırlanmak gerek. Aptalca sorular bile olsa sormaktan korkmazlarsa ders iyi takip edilir. Mutlaka not alınmalı, çünkü hocalar kendi cümlelerinin final sınavlarında yazılmasına bayılırlar.

◊ Kampüste sevgiliyle muhabbetin usulü var mı?

  • Aşkından ölse bile bunu ortalık yerde çok belli etmemeli ki, zil gibi aşık demesinler. Kalabalık yerlerde dikkat etmeli ama yalnızken her şey serbest.

Tıp ve Hukuk gözünüzü korkutmasın

Prof. Dr. Murat Hancı (İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi) Bu mabede adım atılmadan önce, anatomide kadavra diseksiyonlarının korkunç tasvirlerinden stajda tutulacak nöbetlerin dayanılmaz yorgunluğu gibi şehir efsaneleri vardır. Ama beyaz önlük giyildiğinde, bütün bu endişeler yerini insanlara yardımcı olabilmenin huzuru alır. Tıp fakültesinde hekimliğin bilim kadar sanat olduğunu öğreneceksiniz

Dersler kadar kantine devamlılık şart

Ali Topuz (İstanbul Ü. Hukuk Fakültesi mezunu - Gazeteci) Hukuk okumak sadece iyi hocayla şahane olmaz, iyi öğrenci gerekir. Sınavda şahane notlar alan her öğrenci, iyi bir hukuk öğrencisi değildir. Hukuk okumak için, okumak gerekir. Edebiyat, felsefe, sosyoloji, gazete, hatta iyi maval okumak lazım. Kanun maddeleri var bir de, yönetmelikler vs. “Kalın, sıkıcı, zor” diye göz korkutulur hep. Zamanla en zor görüneni bile kolay hale gelir, kendiliğinden.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimİstanbulKitapmüzik
Görüş Bildir