Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kırmızılısı, Duranı ve Çıplağı: Gezi Parkı Eylemlerinin 15 Kahramanı

 > -

Kırmızılısı, Duranı ve Çıplağı: Gezi Parkı Eylemlerinin 15 Kahramanı

Gezi Parkı direnişi neredeyse 1 aydır sürüyor. Milyonlar eyleme fiziki destek verse de, bir avuç insan cesareti, zekası, yaratıcılığı ve inancıyla ön plana çıktı. Herkese güç ve ilham verdi.

Hemen hemen hiçbirinin adını, ne yaptığını, nereden geldiğini bilmiyoruz. Önemi de yok aslında. Onlar farklılaşmayı başardıkça, fitili ateşleyen çakmak oldular yalnızca.

Biz de sizin aracılığınızla onlara teşekkür edelim; molotofsuz, taşsız, sopasız bir direnişin de olabileceğini tüm dünyaya öğrettikleri için. İyi ki varsınız ‘adamlar’ ve ‘kadınlar’…

Kaynak: http://listelist.com/gezi-parki-eylemler...

Kırmızılı kadın
Sen o biber gazına meydan okumasaydın belki de direniş diye bir şey olmayacaktı!

Siyahlı kadın
‘Korkak’ lafını tarihe gömdün, ne de iyi ettin.

Okuyan adam
Sen o kitabı okudun, rüyalarından çıkmadı kelimeler.

Bayrağı her şeyden önemli adam
Kazlıçeşme‘ye ders verdin, alan olmadı.

İsyan eden adam
Keşke seni dinleselerdi be amca.

Gitar çalan çocuk
Eline, notana sağlık çocuk!

Talcid adam
Yiyenler bilir; sen yetişmesen imdada, bitmez o gözyaşı.

Davulcu Vedat (ve çArşı)
Herkes seni 1 sanıyor, 1000′sin haberleri yok. İstanbul United oley!

Redhack
Siz ne güzel işler yaptınız, ne güzel damga vurdunuz!

Sapanlı teyze
Seni çok kızdırmışlar teyze.

Polisi tek başına kovmaya çalışan adam
Ağzına sağlık!

Haklı ve tatlı teyze
Haklısın teyze hem de çok.

Çıplak adam (Homo duranis)
İlk duran adam sendin aslında, biz çözemedik durumu.

Duran adam
Orantısız zekanın son örneğisin. Bir meydana kaç kişi sığar sorularının hepsini cevapladın. Sen tek başına durdun 10 milyon kişi yanına sığdı.

Bonus: Genleri rahat polis
İnsanın “paralel evrende çekilmiş bir video” diyesi geliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Aslında tepkiyi ortaya çıkaran sebebin ne olduğunu herkes biliyor ama, gene de 'ağaç' konusu hafife alınmamalı diyorum.. Bir doğa parçası tahrip edildiğinde iki şey oluyor: Orada tahrip olan canlılar -ağaçlar, onların barındırdığı kuşlar ve diğer canlılar- için vicdan sahiplerinin içi parçalanıyor ve hiç bir şey yapamamak insanı kahrediyor.. İşte son örnek Abant'a giden yolu genişletmek için gene ağaç kesimi. Sanki ağaç cansız bir şeymiş de orda keser ötede kullanmak üzere yenisini dikermişsin, sanki Abant'ı görecek doğa severler ' aman kesin de yolu geniş tutun biz böyle dar yol yerine genişini isteriz kaç ağaç kaç kuş kaç sincap giderse gitsin' dermiş gibi. Türkiye'de yıllardır sürüp gelen kesintisiz bir doğa katliamı var. Gerekçesi tartışılmıyor. Kimseye sorulmuyor çünkü sorulmasını gerektirecek ne yasa var ne kamu oyu gücü. Eskiden yüksek mahkemeler kamu yararına çevre hakkını korurdu, şimdi malum sebeplerle bu da olmuyor. Ve ikincisi: Doğa sadece bu kuşağa ait değil. Bu kuşağa mensup olanlar 'aman sen rant yarat da ne kesersen kes 'diye oy verebilirler, ama ya sonraki nesiller? Bu protestolar sayesinde şunu sorgulamak çok büyük bir kazanç olurdu: Yasalar nasıl olmalıki 'oy aldım' diye her yukarı çıkanın doğaya bu zalimliği yapmasını ve gelecek kuşakların hakkını çiğnemesinin önüne geçilmeli? Yanıt tabiki şunu da içeriyor, bu ülkede siyaset üstü bir hukuk tesis etmenin ya da yeniden tesis etmenin yolu nedir?

Başlıklar

Gezi ParkıİstanbulPolisRedhackkadınlartatlı
Görüş Bildir