Kandırıldık! Son Günlerde Hepimizin İnanarak Paylaştığı Ama Doğru Olmadığı Ortaya Çıkan Haberler

-

Teyit.org işbirliği ile...

Geçtiğimiz günlerde oldukça viral olup, sosyal medyada, web sitelerinde ve hatta gazetelerde paylaşılan bazı haberler gerçeği yansıtmıyordu. Teyit.org da sağ olsun, yine bu haberleri bizim için araştırıp gerçekleri ortaya çıkardı. 

Bakalım neler olmuş ve işin aslı neymiş?

1. "Fotoğrafın Atatürk’ün çocuklarla satranç oynadığını gösterdiği iddiası."

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan fotoğrafın Atatürk’ün çocuklarla satranç oynadığını gösterdiği iddia edildi. Bunların yanı sıra Keşan Belediyesi tarafından düzenlenen bir satranç turnuvasının tanıtım görselinde de aynı kare yer alıyor. Söz konusu görsel daha önce Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu tarafından da paylaşılmış.

Ancak fotoğrafın Atatürk’ün çocuklarla satranç oynadığını gösterdiği iddiası doğru değil.

Görselin Atatürk’ü içeren kısmı, 1937 yılında gerçekleşen ve Trakya Manevraları adıyla bilinen bir askeri tatbikat sırasında çekilmiş bir fotoğraftan alınmış. Bunun yanı sıra görselde yer alan çocukların üzerindeki okul üniformalarınınsa 1920 ve 1930’lu yıllarda kullanılan okul üniformalarından bir hayli farklı durduğu ifade edilebilir. Görselin Atatürk’ü içeren kısmı Hanri Benazus Koleksiyonu’nda yer alan bir fotoğrafta bulunabiliyor.

17 Ağustos 1937 tarihli bu fotoğraf, Trakya Manevraları adıyla bilinen askeri tatbikat sırasında çekilmiş.

Karede Atatürk’ün önündeki masada bir haritanın bulunduğu görülüyor. Analize konu olan iddiadaki görselin Atatürk’ü içeren kısmının bu kareden kesilmiş olduğu ve bu bağlamda ilgili görselin montajlanarak hazırlanmış olduğu söylenebilir. Aynı yerde farklı açıdan çekilmiş bir başka orijinal fotoğrafa daha ulaşmak mümkün.

2. "Fotoğrafın Antakya yakınlarında görülen 7 tonluk yılanı gösterdiği iddiası."

Sosyal medyada 6 Ağustos 2012’de paylaşılan ve son günlerde tekrar dolaşıma giren bir kolajın, Antakya’da öldürülen 7 tonluk bir yılanı gösterdiği iddia edildi.

Fakat fotoğrafların devasa bir yılanı gösterdiği iddiası doğru değil.

Fotoğraflar, Vietnam kökenli bir sitede paylaşılan “Vietnam ordusu dev yılanı ele geçirdi” başlıklı bir mizansene ait. Fotoğraflarda görülen arabaların ve askerlerin oyuncak olduğu yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda açıkça görülüyor. Dolayısıyla, normal boyutlardaki bir yılanın oyuncakların yanında devasa gözüktüğü söylenebilir.

Fotoğraf 2010 yılından beri dolaşımda.

Fotoğrafların kaynağı, Vietnam’dan bir öğrenci forumu. Bilgi teknolojileri öğrencilerine hitap eden bu forumda 7 Mayıs 2010 yılında açılan “Vietnam ordusu dev yılanı ele geçirdi” başlığı altında da bir kısmı iddiaya konu olan fotoğrafların tamamı görülebiliyor. Her ne kadar ilgili forumdaki mizansende kullanılan yılanın gerçek mi oyuncak mı olduğunu söylemek mümkün olmasa da yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, mizansende kullanılan askerlerin ve arabaların oyuncak olduğunu gösteriyor.

3. "Videonun laboratuvar ortamında üretilen ilk canlı vücut parçalarını gösterdiği iddiası."

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun laboratuvar ortamında üretilen ilk canlı vücut parçalarını gösterdiği iddia edildi.

Ancak videonun, laboratuvar ortamında üretilen ilk canlı vücut parçalarını gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Hollandalı yönetmen Floris Kaayk’ın toplamda 58 videodan oluşan bilim kurgu hikayesinin bir bölümü. Kök hücre ve 3 boyutlu yazıcı teknolojileri kullanılarak modüler vücut parçaları üretildiği iddia edilen video tamamen kurgu.

4. "Fotoğrafın Emine Erdoğan’ın satrançta yanlış hamle yaptığını gösterdiği iddiası."

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan’ın Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde satranç oynarken yanlış hamle yaptığı iddia edildi.

Ancak fotoğrafın, Emine Erdoğan’ın satranç oynarken yanlış hamle yaptığını gösterdiği iddiası doğru değil.

Erdoğan’ın elindeki taş “piyon” değil “at”. Erdoğan’ın hareket ettirdiği at ise yanlış yerde değil. Fotoğraf, Emine Erdoğan henüz hamlesini tamamlamadan çekilmiş.

Anadolu Ajansı tarafından oyun sırasında çekilen bir fotoğrafa ulaşılabiliyor. Fotoğraf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, 2 Kasım 2018’de ziyaret ettiği Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde Şaha Aydın isimli gençle oynadığı oyunun henüz başladığı sırada çekilmiş. Buna göre Emine Erdoğan’ın sağdaki piyonunun g-4 konumunda olduğu fark ediliyor. Şaha Aydın’ın ise bu hamleye karşılık olarak ortadaki piyonunu e-6’ya hareket ettirdiği anlaşılıyor.

Oyunun devamındaki hamlelere ise Mardin Valiliği tarafından çekilen fotoğraflar aracılığıyla ulaşmak mümkün.

Mardin Valiliği tarafından paylaşılan fotoğrafa bakıldığında karşılıklı piyon hareketlerinden sonra Erdoğan’ın g-1’de bulunan atını f-3’e taşıdığı anlaşılıyor. Buna karşılık Aydın’ın ise şahını e-7’ye hareket ettirdiği anlaşılıyor. Anadolu Ajansı’ndan Cem Öksüz tarafından çekilen başka bir fotoğrafta ise, Emine Erdoğan’ın atını f-3’den e-5’e doğru hareket ettirdiği görülüyor. Fotoğrafın çekildiği sırada ise Erdoğan’ın elindeki atın e-4’de olduğu fark ediliyor.

5. "Videonun Endonezya’da düşen uçağın içerisinden kaydedilen son anları gösterdiği iddiası."

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun Endonezya’da 29 Ekim 2018 tarihinde meydana gelen uçak kazasından hemen önce uçağın içerisindeki yolcular tarafından çekilen görüntüleri gösterdiği iddia edildi.

Ancak videonun, Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan havalanan Lion Havayolları’na ait JT610 sefer sayılı yolcu uçağının düşmesinden önce, içerisindeki yolcular tarafından çekilen görüntüleri gösterdiği iddiası doğru değil.

Video, 11 Aralık 2017’de Cakarta’dan Padang’a giden ve yine Lion Havayolları’na ait JT353 sefer sayılı başka bir yolcu uçağında yaşanan türbülans sırasında David Ditama isimli yolcu tarafından çekildi. İddia konusu video, yolcunun Twitter hesabında 13 Aralık 2017’de paylaşıldı. İddia konusu video ilk olarak ALGUMARA isimli Twitter kullanıcısı tarafından 13 Aralık 2017’de paylaşıldı. Video, 11 Aralık 2017’de Cakarta’dan Padang’a seyahat etmekte olan yine Lion Havayolları’na ait JT353 sefer sayılı yolcu uçağında yaşanan türbülans sırasında çekildi.

Endonezya’da yayın yapan gazete KOMPAS muhabiri Retia Kartika Dewi’nin 29 Ekim 2018’deki haberine göre iddia konusu video, kazanın ardından @merapi_singgalang isimli Instagram hesabından tekrar yayılmış.

AFP’nin 1 Kasım 2018 tarihli ilgili analizinde söz konusu paylaşımı yapan Instagram kullanıcısı ile iletişime geçildiği bilgisi yer alıyor. Hesabın sahibi David Ditama, aynı zamanda 13 Aralık 2017’de Twitter’dan aynı videoyu yayınlayan hesabın da sahibi. Ditama söz konusu videoyu yaşanan bu olayın ardından duygularını belirtmek için aynı videoyu kaza günü Instagram hesabından tekrar paylaştığını belirtti. Ardından KOMPAS, Endonezya Bilgi ve İletişim Bakanlığı Halkla İlişkiler Bürosu Amiri Ferdinandus Setu’dan söz konusu videonun eski tarihli bir paylaşımdan olduğu bilgisine ulaştığını açıkladı. Aynı gün Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Ajansı Başkanı Sutopo Purwo Nugroho da Twitter hesabından yaptığı bir açıklama ile söz konusu videonun uydurma olduğunu ve JT610 yerine JT353 sefer sayılı yolcu uçağına ait olduğunu söyledi.. Ayrıca Nugroho, JT353 sefer sayılı yolcu uçağında yer alan yolcuların hayatta kaldıklarını da ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
telvin-namli

Emine Erdoğan hakkında gerçeği söylemeseydiniz iyiydi :D Biz onu strançtan anlamayan kadın olarak sevmek istiyoruz yada tam tersi :DDDD

derya-ozkan6

Satranç oynayan Atatürk'ün montaj olduğunu bildiğim halde kapak fotosu yapan benim. Kandırılmadık. Güzel bir görüntü oluşturulmuş, ben de bunu kullandım :) Buyurun sitenin de linki:

melkid10

ablacım shoplayacak adam bulamadınmı. tarihle milli değerlerle oynaman insanlardan hiç beklemediğin tepkilere neden olur. Atatürkün hayatı savaş alanlarında geçmiş savaş stratejileri geçirerek kurmuş hayatını. efkarlı bakan fotolarını gülerek shoplarsınız satranç oynarken falan. seni bir gün bi shop yaparlar kafanı kaldıramazsın

derya-simsek2

Kandırıldık başlığı altına Atatürk'ün resmini koymanız aynı içerikte Emine Erdoğan hakkında yalan bir haber eklenmesi bence kesinlikle tesadüf olamaz. Oldukça hesaplı ve itici bir davranış. 1 numaraya keşke açıklanan enflasyon verileriyle gerçekte olanı koysaydınız.

doktorumtrak

#1 montaj olduğunu anlamamak için ya görme engelli olmak gerek yada düşünme engelli

viyol10sel

Bu içeriği hep aynı editör mu hazirladi bilmiyorum ama en az 4-5 kez ayni bu baslikta teyit.org icerigi okudum. 7/24 yalan haberler üreten ahaber trt atv akit akp medyası dururken bu içeriklerde genelde akp'yi koruyanlari secilmesi tesaduf olamaz. Yani yari yariya olsa falan insan kotu niyet aramaz da kac haftadir bu iceriklerin sadece Akp'yi korumasi aklamasi onedio editorlerinin veya sadece bu editorun niyetini tarafini belli ediyor... Havuz medyada sadece bir haftada en az 100 yalan ve kurgu haber bulurum ben size ama bu iceriklerde hic yer almiyor...

Gizli Kullanıcı

Onedio'nun 50 başlığından 49'u muhalif, 1 tanesi yandaş olunca neden zorunuza gitti?

viyol10sel

Klasik comar bakis açısı. Yorumumu okuduysan yari yariya falan olsa insan samimiyet arar yazdim. Yani kimse kandirilmasin muhalif halk da kandirilmazsin akpartili de kandirilmasin dedim ama sen her zaman ki gibi dusunmeden yazmis olmak icin yazdin. Ah şu dusunme organinizi kullansaniz zaten ulke cennet olacak da onu kullanmak zor geliyor yada kullanmak isinize gelmiyor

Gizli Kullanıcı

İçerikler AKP'yi savunuyor demişsin, ben de 50 içeriğin 49'u muhalif 1 tanesi AKP'yi savunuyor dedim. Neyini anlamadın?

Başlıklar

AydınBilimEndonezyaInstagramMardinRecep Tayyip ErdoğanTwitteroyunweb
Görüş Bildir