Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İÜ, Tötm Dünyada Örneği Olmayan Bir Başarıya İmza Att

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İü, Tötm Dünyada Örneği Olmayan Bir Başarıya İmza Att

İü, Tötm  Dünyada Örneği Olmayan Bir Başarıya İmza Att

Kardiyoloji ve Genel Cerrahinin Ortak Çalışması Hasta Özgün’ü Sağlığına Kavuşturdu

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine Mardin’den gelen siroz ve kalp hastası 64 yaşındaki Şehmuz Özgün’e TAVİ yöntemi ile önce kalp kapakçığı ameliyatı hemen sonrasında karaciğer nakli yapıldı. Hem yöntem hem de iki ameliyatın tek merkezde koordineli çalışan iki ayrı ekip tarafından yapılması, dünyada örneği olmayan bir başarı şeklinde değerlendirildi.
Yapılan tıbbi müdahale ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı basın toplantısına Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Ara, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Pekdemir katıldı.
Ciddi kalp ve karaciğer hastalığı olan Şehmuz Özgün’e (64) yapılan tıbbi yaklaşımları ve bunların önemini anlatan Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz şunları söyledi: “Karaciğer nakli yapılan hastaların kalbi aşırı strese neden olabilecek birçok fiziksel ve kimyasal etkenlerle karşı karşıya kalmaktadır. Karaciğer naklinin başarısı için kalp rezervinin normal olması yaşamsaldır. Normal koşullarda yapılan karaciğer nakillerinde bile ameliyatın bazı aşamalarında kalple ilgili çok dikkat gerektiren ve birtakım ilaçların süratle uygulanması ile normale dönebilen problemleri sıkça gözlemlemekteyiz. İşte bu nedenlerden dolayı karaciğer nakli yapılacak bir hastanın ameliyat öncesi kalbinin tam anlamıyla değerlendirilmesi son derece önemlidir. Bu anlattıklarımla ilişkili olarak sunacağımız hasta, Mardin Kızıltepe’den başvuran 64 yaşındaki Şehmuz Özgün. Hasta Hepatit B’ye bağlı karaciğer sirozu, karaciğer sirozuna bağlı olarak yemek borusundaki varislerden kanaması olmuş, aynı zamanda aort kapak hastası. Kalp kapak hastalığı nedeniyle karaciğer nakli sonrası hastanın kaybedilme riski %50’nin üzerindedir. Bu hastaya Prof. Dr. Ramazan Özdemir başkanlığındaki bir ekip tarafından kısaca TAVI denen Transkateter Aortik Kapak İmplasyonu düzeltildi. Hastaya 3 hafta sonra karaciğer nakli yapıldı. Yaklaşık 2 hafta sonra taburcu olan hasta şu anda kontrol için hastanemizde bulunmaktadır.”
Bu hastanın TAVI sonrası karaciğer nakli yapılan dünyadaki ilk hasta olduğunu vurgulayan Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, “Karaciğer sirozuna sahip hastaların %5 ile 15’inde koroner arter hastalığı mevcuttur. Bu tür hastaların koroner arter hastalıkları tedavi edilmediği takdirde başarılı karaciğer nakline rağmen 3 yıllık sağ kalma oranı %50’dir...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimMardinTurgut Özal
Görüş Bildir