İnsan Embriyosu Klonlandı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İnsan Embriyosu Klonlandı

ABD’li bilim adamları klonlanmış bir embriyodan insan kök hücresi elde etmeyi başardı. Yetişkin insanlardan alınan basit cilt hücrelerinden elde edilen hücre çekirdekleri dişi yumurta hücreleriyle birleştirildi. Bilim adamları ileride bu yöntemle, insan dokularının oluşturulabileceği düşüncesindeler. Bu sayede Parkinson, Multipl skleroz ve omurilik hastalıklarının iyileştirilebileceği ön görülüyor.

Oregon Health & Science Üniversitesi’ndeki araştırmanın yöneticisi Shoukhrat Mitalipov, kaleme aldığı bildiride olası bazı söylentileri ortadan kaldırmak amacıyla açıklamalarda bulundu. Mitalipov, bu yöntem ile bir insan kopyasının meydana getirilemeyeceğini, bu çalışmanın amacının da zaten bu olmadığını belirterek; “Yıllardır maymunlar ve kök hücre aktarımı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz, ama hala bir maymun klonuna sahip değiliz” dedi…

Süddeutsche Zeitung

Haberin Tamamı İçin:

'Klon' Kök Hücre Üretildi

ABD'li bilim insanları klonlama yöntemiyle insan kök hücresi üretmeyi başardıklarını duyurdu. Araştırmanın bu konudaki etik tartışmaları yeniden alevlendirmesi bekleniyor.

ABD'li bilim insanları ilk kez klonlama yöntemiyle insan kök hücresi ürettiklerini duyurdu. Bunun için klon koyun Dolly'nin geliştirilmesini sağlayan bir yöntemi kullandıklarını kaydeden Portland'daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi bilim insanları, hedeflerinin insan klonlamak olmadığının ise özellikle altını çizdi.

Üretilen kök hücrelerin her türlü hücre üretiminde kullanılabilme potansiyeli nedeniyle gelecekte hastalıklı ya da yaralanmış hücrelerin yerini alacak şekilde kullanılması hedefleniyor.

"Cell" adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmayı ortaya koyan Shoukhrat Mitalipov başkanlığındaki ekip, çalışmayı parkinson, multipl skleroz (MS), kalp hastalıkları ve omurilik yaralanmaları gibi birçok rahatsızlığın tedavisine yönelik büyük bir adım olarak görüyor.

Söz konusu yöntemle bilim insanları bir deri hücresinden alınan genetik materyali, hücre çekirdeği çıkarılmış bir yumurta hücresiyle birleştirdi.

Shoukhrat Mitalipov, "Yapılan detaylı inceleme bu yöntemle elde edilen kök hücrelerinin normal embriyonik kök hücreler gibi diğer birçok faklı hücre tipine dönüşebildiğini doğrulamıştır" şeklinde konuştu.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/rtrd, BW/BÖ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimMaymunyumurta
Görüş Bildir