Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzlerce Hastaya Yeni Umut! Türklerden Büyük Başarı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İlik Naklinde Yeni Umut

İlik Naklinde Yeni Umut

Acıbadem ve Erciyes üniversitelerinin ortak çalışmasında yarım uyumlu iliklerin bağışçıdan hastaya naklinde büyük başarı elde edildi. Sonuç ilik nakli bekleyen yüzlerce hasta için yeni bir umut olabilir

İlik nakli için donörle lösemi hastası arasında tam uyum aranırken, Türkiye’de iki üniversite yarı uyumlu iliklerin naklinde önemli bir gelişmeye imza attı. ‘Çift ayıklama yöntemi’yle gerçekleştirilen nakillerde büyük başarı oranı elde edildi.

Lösemi hastalığının tedavisinde umut verici bir gelişme yaşandı. Uygun iliğin bulunamaması nedeniyle çok sayıda lösemi hastasının hayatını kaybettiği günümüzde, Acıbadem Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesi’nin tıp fakülteleri ortak bir çalışmaya imza atarak, alıcı ile donör arasında yarı uyum bulunan nakiller gerçekleştirdi. Nakiller ‘çift ayıklama yöntemi’yle yapılırken, elde edilen sonuç, ilik bekleyen 450’si çocuk 670 hasta için büyük bir umut olabilir.

Altıda altı uyum gerektirmiyor

Yöntemle ilgili bilgi veren, Acıbadem Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, gerçekleştirdikleri yarı uyumlu ilik naklinde büyük bir başarı oranı yakaladıklarını belirterek, “Kemik iliği nakli normalde tam uyum yakalandığı zaman yani 6’da 6 uyum gözetildiğinde yapılır. Ancak biz geliştirdiğimiz çift ayıklama yöntemiyle 6’da 3 uyum olsa dahi nakil gerçekleştirdik. Yani bir hastanın annesi, babası, kardeşi sağsa ya da çocuğu varsa bu oran zaten yakalanıyor. Gerçekleştirdiğimiz nakillerde ilk 100 günlük sağ kalım yüzde 70’lerden yüzde 100’e yükseldi. Buna ilişkin bilimsel raporu da geçenlerde kongreye sunduk. Tam uyumlu nakillere benzer sonuçların bu yöntemle yarı uyumlu nakillerde de elde edilmesi, biz bilim insanlarını ve hastaları ümitlendiriyor” diye konuştu.

Esengül Demirbaş

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir