Herkes Yerini Aldı, Cannes Başlıyor!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Herkes Yerini Aldı, Cannes Başlıyor!

Geleneksel olarak her sene Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen ve yılın en önemli sinema etkinliklerinden biri olarak kabul gören 'Cannes Film Festivali' bu yıl 66'ncı kez izleyicilerin ve festival destekleyicilerinin huzuruna çıkacak.

15 Mayısta başlayıp, 26 Mayısta perdelerini bir sonraki yıl tekrar açmak üzere kapatacak olan festivalin bu yılki jüri başkanlığını üstlenecek olan isim, çokça eliştirilmiş olmakla birlikte, dünyaca ünlü yönetmen Steven Spielberg. Ayrıca festivalin Kısa Metraj Film bölümü için jüri başkanlığını Yeni Zellandalı yönetmen Jane Campion'ın yapacağını belirtelim.

Her yıl, festivalin en can alıcı sahnelerinin yaşandığı ve bir sonraki festivale kadar magazin basınını meşgul etmeyi başaran açılış ve kapanış törenlerini yönetecek olan isim ise, gülümsemesi akıllarımıza Charlie Chaplin'inki kadar derin ve unutulmaz biçimde kazınmış olan ünlü Fransız oyuncu Audrey Tautou.

Baz Luhrmann'ın yönetmen koltuğunda oturduğu, ve F. Scott Fitzgerald'ın aynı adlı kitabından uyarlanan 'Muhteşem Gatsby', festivalin açılış filmi olarak seyircinin beğenisine sunulacak.

Kapanış filminin ise bir hayli ses getireceğinden kuşku yok: Jerome Salle'in yönettiği 'Zulu'.

Festivalin halihazırda sunulu bilgilerini bir yana bırakırsak, bu muhteşem gecenin öne çıkan diğer detaylarına da göz gezdirmenin yerinde olacağı kanaatine varılabilir. İşte biraz da bu kaygı ve nedenle, Cannes şehrinin kentsel varlığını arka plana itip de onu hafızalara bir festival ismi olarak işleyen bu şölenin dikkat çekici sayısal kodlarına değinerek de 2013 Cannes Film Festivali'nin açılışına günler kala son hazırlıklarımızı tamamlamış oluruz diye düşündük...

Festivalin Kodları

70 uzun metraj film, 24 adım, 4.800 gazeteci.

60 metre uzunluğundaki kırmızı halı, yaklaşık 24 adımlık alan için kullanılacak ve günde 3 defa, her resmi tören öncesi yenilenecek. Bu da günde 180 metre kırmızı halı demektir. Hesaplarsak; yaklaşık 2 kilometrelik kırmızı halı kullanılacağını belirtebiliriz.

300 tv kanalından toplamda 4800 gazeteci bu muhteşem festivali izleyecek.

Resmi yarışma bölümlerinde 52, Yönetmenler bölümünde 18 ve Eleştri bölümünde 10 olmak üzere toplamda 70 uzun metraj film gösterilecek.

Bu unutulmaz sinema şöleni için yarısı kamu kurum ve kuruluşlarından (Kültür Bakanlığı, Cannes Belediyesi, PACA Bölgesel Konseyi, Alpes-Maritime Genel Kurulu) temin edilen yaklaşık 20 milyon euroluk bir bütçe kullanılacak.

Yalnızca güvenlik önlemleri için 344 kamera çalışır halde olacak ve 700 polis memuru görevlerini yerine getirmek için hazırda bekleyecek.

20.000 bitkiyle festival binası ve çevresi oksijeni bol doğal bir yaşam alanı haline getirilmiş olacak.

Cannes konuklarının 12 günlük konaklamaları için 5.000 gecelik otel masrafı karşılanacak, ki bu, festivalin toplam bütçesinin %15'ine tekabül etmektedir.

Kaynak:

festival-cannes.fr

cinema.nouvelobs.com

Özel Haber: Nihat Nuyan / Acunn.Com Editörü

Haberin Tamamı İçin:

Audrey Tautou, 2013 Cannes Film Festivali’nin açılış ve kapanış törenlerinin sunuculuğunu üstlenecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cannes Film FestivaliFestivalFransaPolisSinema
Görüş Bildir