Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Her Zaman Dünya Engellilerinin Emrindeyiz'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Her Zaman Dünya Engellilerinin Emrindeyiz

Her Zaman Dünya Engellilerinin Emrindeyiz

Davutoğlu, WOW Otel'de düzenlenen ''Dünya Engelliler Birliği 1. Genel Kurul Toplantısı''nın açılışında konuştu.

Dünya Engeliler Vakfı'nın baş harfleri bir araya getirildiğinde ''DEV'' sözcüğünün oluştuğunu belirten Davutoğlu, ''Engelliyle devi yan yana getirdiğinizde birisi, sınırsız bir gücü temsil ediyor. Sanki engellilere bir zaaf varmış gibi. Halbuki 'DEV' kısaltması, engellilerin gönlündeki devi uyandırma heyecanı taşıyor'' diye konuştu.

İlerleyen yaşlarında vefat eden iki engelli yeğeni olduğunu belirten Davutoğlu, engellilerin, biyolojik engeli aşarken nasıl bir kalp engelsizliği oluşturduğunu bildiğini ifade etti.

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı ve AK Parti Hükümeti'nin, her zaman engellilerin hizmetinde, emrinde olacağının altını çizerek, şunları söyledi:

''Emrinizde ifadesini çok açık ve net olarak söylüyorum. Sadece istişare, işbirliği anlamında değil, her zaman bütün konularda ve bütün diplomatik katkımızla Dünya Engelliler Birliği'nin, dünya engellilerinin emrindeyiz. Belli konular var ki biz orada ulusal hesaplar içinde olamayız. Engelliler söz konusu olduğunda sınırlar kalkar, ulus devletlerin çıkarları kalkar, uluslararası örgütlerin kendi yaptıkları programlar kalkar. Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun, Yeni Zelanda'dan Şili'ye, Alaska'dan Japonya'ya Çin'e kadar dünyanın her yerinde engelli söz konusu olduğunda büyük bir aile var demektir. Dünya Engelliler Birliği, zaten var olan birliğin kurumsallaşmış halidir.''

Ahmet Davutoğlu, Dünya Engelliler Birliği Başkanı Metin Şentürk'ün ''Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi'' yapılması konusunda adım attıklarını bildirdi.

''Yasalarımızı yeniden yapılandırıyoruz''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin de engellilerin, yaşam kalitelerini yükseltmek için öncelikle kendi aralarında bir araya gelmeleri, örgütlenmeleri, sorunlarına sahip çıkıp, dünyanın bu konudaki farkındalığını yükseltmeleri gerektiğini söyledi.

Herkesin doğuştan gelen yaşam, sağlık, istihdam hakkını, en temel hak olarak gördüklerini ifade eden Şahin, bütün yasaları bu bakış açısıyla düzeltmeye çalıştıklarını ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez engellilerle ilgili bir yasayı çıkardıklarını anlattı.

Şahin, söz konusu yasanın, o günün şartlarında eğitimden, sağlıktan yeterince istifade edemeyen kişiler için önemli bir altyapı olduğunu ancak 2013 yılı itibarıyla yasanın yeterli gelmediğini gördüklerini vurgulayarak, yeni gelişmeler doğrultusunda yasayı yeniden yapılandırdıklarını belirtti.

Yasayı yardım değil, hak temelli bir anlayıştan oluşturduklarını dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

''Sosyal, kültürel ekonomik alanda engellilerin potansiyelini, kapasitesini kullanacak bir bakış açısıyla yasalarımızı yeniden yapılandırıyoruz, kurumsal olarak bütün sistemimizi yeniden çalışıyoruz. 94 maddede yer alan çürük, sakat, elverişsiz ifadelerinin hepsini kaldırıyoruz...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluBirleşmiş MilletlerÇinJaponya
Görüş Bildir