Harvard'a İlk Kez Başörtülü Bir Akademisyen Alındı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Harvard'a İlk Kez Başörtülü Bir Akademisyen Alındı

Harvard'a İlk Kez Başörtülü Bir Akademisyen Alındı

Avrupa’nın ilk başörtülü belediye başkanı Amra Babiç ve ilk başörtülü belediye meclis başkanı Edina Gabela’nın ardından dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’ndeki ilk başörtülü akademisyen de Bosna-Hersek’ten çıktı. Üniversiteye misafir öğretim görevlisi olarak kabul edilen Dr. Zilka Spahiç Şilyak, Harvard’daki ilk baş örtülü akademisyen oldu.

Toplumsal cinsiyet araştırmaları alanında çalışan Şilyak, eğitimin Bosna-Hersek’in en büyük sermayesi ve aynı zamanda başarılı olabilmesi için tek şansı olduğunu söyledi. ABD’nin dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’ne gidiş nedeninin Bosna-Hersek’teki barışın inşasını tanıtmak olduğunu anlatan Şilyak, "Son yıllarda aralıksız olarak barış inşası üzerine çalışıyorum. Çünkü ülkemizin dünyada savaşla, zulümle, mahkeme kararlarıyla tanınan bir imajı var. Benim Harvard’a gidişimdeki en büyük motivasyonum, son 20 yıldır insan olunabileceğini göstermek ve en zor zamanlarda dahi dini ve ırkı önemsemeksizin komşusunu korumaya hazır olan Bosna-Hersek kadının bu çabasını tanıtmak oldu" diye konuştu. "Dinde kadın çalışmaları" konulu eğitim programında uzman Leila Ahmet ve Elizabet Schussler isimli akademisyenlerle birlikte çalışan Şilyak, başta bu iki isim olmak üzere Harvard’da birlikte çalıştığı diğer akademisyenlerin de Bosna-Hersekli bir akademisyenin barış ve barış çabalarıyla ilgili ders vermesini şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi.

Savaşta ülkemi tercih ettim

Eğitimin, Bosna-Hersek’te ihraç edilebilecek en önemli marka olduğunu vurgulayan Şilyak, "Eğitim, Bosna-Hersekliler olarak sahip olduğumuz en önemli toplumsal sermayedir. Eğitim sistemimizde bazı eksiklikler olmasına rağmen, yeterli sayıda genç ve yetenekli insana sahibiz" dedi. Bosna Savaşı sırasında Saraybosna’dan göç eden ve kısa bir süre önce Harvard’da doktorasının tamamlayan genç bir Bosna-Hersekli bayanla tanıştığını belirten Şilyak, bugün bu kişinin Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptığını, bunun yanı sıra Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisanslarını yapan çok sayıda Bosna-Hersekli öğrenci ile tanıştığını anlattı. Avrupa’daki birçok eğitim kurumunda çalışma imkanı sunulmuşken kendisinin Bosna-Hersek’te kalmayı tercih ettiğini vurgulayan Şilyak, "Ben burada kalmaya karar verdim. Hem savaşta, hem de bugün. Savaşın ardından yurt dışına gidip kariyer yapma imkanım vardı, ancak benim tercihim kendi ülkemde kalıp onun için bir şeyler yapmak oldu" diye konuştu. Kadınların toplumdan yeterli ilgiyi görmeyen kullanılmamış entelektüel potansiyele sahip olduklarını söyleyen Şilyak, "Kadınlar tüm toplumda gelişme kaydedebilecek bir kapasiteye sahip. Çünkü dünya nüfusunun yüzde 52’sini kadınlar oluşturuyor. Bu nedenle kadınların da kapasitelerini toplumla paylaşmaları gerek" dedi.

1968 doğumlu olan Dr. Zilka Spahiç Şilyak, 2007 yılında Sırbistan’daki Novi Sad Üniversitesi’nin Arizona Üniversitesi ile yürüttüğü ortak program kapsamında doktora eğitimini tamamladı. Geçen yıl Harvard Üniversitesi’nden misafir akademisyen daveti ve bursu alan Şilyak en az bir yıl bu üniversitede çalışacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriTercihkadınlar
Görüş Bildir