Hacettepe Üniversitesi Rektörü: Asıl Sorun Rektörün İdareyi Nasıl Yapacağı Olmalı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hacettepe Üniversitesi Rektörü: Asıl Sorun Rektörün İdareyi Nasıl Yapacağı Olmalı

Hacettepe Üniversitesi Rektörü: Asıl Sorun Rektörün İdareyi Nasıl Yapacağı Olmalı

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, yeni YÖK taslağına ilişkin, asıl sorunun rektörün nasıl seçileceği değil, gelen rektörün idareyi nasıl yapacağı sorunu olduğunu belirtti.

Hacettepe Üniversitesi’nin yeni eğitim-öğretim yılı Beytepe Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Rektör Prof. Dr. Tuncer, törenin ardından gazetecilerin yeni YÖK yasa tasarısı taslağına ilişkin sorularını yanıtladı. Taslağın kendilerine de ulaştığını anlatan Tuncer, üniversite olarak Ankara Üniversitesi ile YÖK yasa taslağına ilişkin ortak bir komisyon kurduklarını söyledi. Tuncer, "Bu düşünceler manzumesi. Bunu bir taslak şeklinde birleştirmek lazım" dedi.

Rektörün göreve geliş şekli yüzeysel sorundur

YÖK Kanunu’nda gerçek sorunları belirlemenin önemli olduğunu vurgulayan Tuncer, rektörün göreve geliş şeklini yüzeysel bir sorun olarak tanımladı. Tuncer, "Buradaki sorun şudur. Gelen rektörün nasıl idare edebileceği sorundur. Gelen bazı rektörler üniversiteyi batırıyor ve ne YÖK ne Maliye hiç sesini çıkarmıyor. Geliş tarzı tartışmalı ama rektörün çalışma tarzı sorundur. Aslında bizi YÖK Kanunu yaparken rektörün hedeflerine, performansını, standartlarını belirlemeye yönelik çalışma yapmamız lazım" diye konuştu. Tuncer, taslaktaki rektör atamaları için kurulan konseyde de çok büyük açık bulunduğunu belirterek, "Siz Konseyi rektörün danışmanlık konseyi olarak yaparsanız ben varım. Yani iş adamlarından bir konsey üniversitenin doğal danışmanı olabilir ama senatonun üzerinde olamaz. Seçilmişler var, nasıl seçilmişlerin üzerine bir konsey koyuyorsunuz" dedi. YÖK’ün merkezi bir öğrenci sistemi koyması ve mali disiplini izlemesi gerektiğini belirten Tuncer, ayrıca talep görmeyen bölümlerin de kapatılmasını, belli sayıda öğrencisi olan üniversitelere yurt şartının konulması gerektiğini söyledi.

Ayağımızda pranga ile yarışıyoruz

Rektör Tuncer, akademik ve idari olmak üzere iki rektörün görev yapmasının ise mantıklı bulmadı. Anayasa değişmeden YÖK Kanunu çıkarılmasının da mümkün olmadığını belirten Tuncer, "Anayasa’da şu olmalıdır. Herhangi bir siyasi kadro geldiği zaman değiştirilmemesi gereken şeyleri koymalıyız. Yükseköğretim düzenlemesi hükümetlerin görevidir ve kanun yapılır gibi bir tarif olmalı" dedi. Taslağa göre, başka ülke üniversitelerinin Türkiye’de de fakülte açabilmesini değerlendiren Tuncer, bunun karşılıklılık esasına göre yapılması gerektiğini söyledi. Tuncer, "Bizim elimizi ayağımızı zincirleyip de o üniversiteleri koyarlarsa biz yarışamayız. Düşünün iki tane yüz metre koşucusu birinin ayağına 50 kiloluk yük bağlıyorsun hadi yarış diyorsun. Aynı imkanlar olsa biz Harvard’la Türkiye’de yarışmaya hazırız. Anlaşmalı olan yerler 9 kat fark alıyor. Biz almadan yarışıyoruz. Yani ayağımızda pranga ile yarışıyoruz ve geçiyoruz. Ama yoruluyoruz. Bizi de aynı şartlarda yarışır hale getirirseniz biz de severek Oxford, Cambridge gelsin hepsiyle aynı şartlarda yarışmaya hazırız" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankara
Görüş Bildir