Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Giyim Kodlarını Yıkarken Coco Chanel

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Giyim Kodlarını Yıkarken Coco Chanel

Giyim Kodlarını Yıkarken Coco Chanel

Gabrielle Bonheur Chanel nam-ı diğer Coco Chanel’in Fransız moda devi Chanel’i 1909 yılında kurdu. Kabaca bir hesapla bir asırdır ayakta olduğunu farkediyorum. İşte bu noktada merak etmeden duramıyorum; bu markanın temellerini atan Coco Chanel’in başarısının sırrı nedir? Farklı, kendine özgü bir bakış açısı mı, sonsuz bir yetenek mi, yaratıcılık mı, öngörülerinin güçlü olması mı? Neden onun hakkında filmler yapılıyor, hayat hikayesi merak ediliyor?

Film Coco’nun Chanel’i var etmesine kadar olan dönemini anlatıyor. Yeteneği, azmi elbette ki tartışılmaz; ancak başka bir yönü dikkatimi çekiyor.

19. yy da Fransa’da kadın giyiminde hakim olan kabarık, devasa etekler, elbiseler, jüponlar gibi kadınların hareket etmesini neredeyse zorlaştıran bir tarzı eleştiren Coco, bunu kendi tarzını inatçı ve katı bir biçimde ortaya koyarak yapıyor. O dönemde bir kadının üzerinde pantolon görmek çok zorken Coco’u bol siyah bir pantolon, erkek gömlekleri, erkek pijamalarıyla görmek mümkün. At binme, ana akım kadın giyimi nedeniyle o dönemlerde neredeyse imkansızken bundan elbette ki mahrum kalmak istemeyen Coco, pantolonlarıyla at binmeyi tercih ediyor.

Ana akımın dışında olmaya kararlılıkla devam ettiği için önce şaşkınlıkla karşılanıyor. Ancak zamanla kadınların onun cesaretine ve kararlılığına olan beğenisi artıyor ve kadınlar tarafından idol olarak görülmeye başlanıyor. Yani ana akım olan giyim kodlarını yıkmayı başarıyor.

Niyetim asla, kadınlar maskülen giyinmelidir iddasını ortaya atmak değil. Sadece bu biyografinin beni çarpan kısmı toplumu iyi analiz etmesi, kişilerin ihtiyaçlarını iyi ve doğru belirleyebilmesi, iyi bir gözlemci olmasıydı. İşte tam da bu nedenlerle avant-garde olabilmek için “yenilikçi ve farklı olacağım” diyerek yola çıkmanın tek başına yetmediğini düşünüyorum.

Coco Chanel, kimseye örnek olmak amacıyla yola çıkmıyor. Sadece kendi rahatını düşünerek yıkıp geçtiği giyim kalıplarını bir süre sonra kadınlar hayranlıkla takip etmeye başlıyor. Belki de hiçbirinin Coco kadar cesareti yoktu. Belki de kendileri de bu tarz bir giyimin onları pek çok şeyden alıkoyduğunu fark etmelerine rağmen “insanlar şimdi benim hakkımda ne düşünür” sorusunu kendilerine yönelttikleri için ana akım tarzlarına devam ediyorlardı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaTercihkadınlar
Görüş Bildir