Girişimciler İçin Yeni Bir Fonlama Sistemi: Crowdfunding!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Girişimciler İçin Yeni Bir Fonlama Sistemi: Crowdfunding!

Girişimciler İçin Yeni Bir Fonlama Sistemi: Crowdfunding!

Girişimciler İçin Yeni Bir Fonlama Sistemi: Crowdfunding!

Girişimcilerin karşılaştıkları temel sorunların başında finansa ulaşmak gelir. Finans sorunun çözümü için günümüzde değişik alternatifler var ve bunlara her gün de bir yenisi ekleniyor.

Bankaların çoğu proje aşamasındaki yeni fikirlere fon vermezler. Normalde girişimciler finans ihtiyaçlarını öncelikle kendi olanaklarından, ailelerinden, eş- dost-arkadaşlarından alırlar. Ardından da ‘melek yatırımcılar’a başvururlar.

Günümüzde girişimcilere fonlama sağlayan ve girişimcilerin hayallerini gerçeğe çevirmelerine yardımcı olan yepyeni bir kavram daha eklendi. Buna ‘kalabalığın desteği’ diye tercüme edebileceğimiz cowdfunding deniliyor.

Crowdfunding Nedir?

Crowdfunding , girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için gereken fonu sağlayan yeni bir fonlama yöntemidir. Yandaki resimde görüldüğü gibi hiç tanımadığınız bir kalabalık girişimcinin projesine ilgi duyarsa kendi olanakları ölçüsünde para gönderiyor. Gönderilen para bağış, hibe ya da iane değil, projenin gerçekleşmesi için bir finans desteği oluyor.

Bu sistemde para gönderen her katılımcı projenin başarılı olması halinde fon sağladıkları oranda geri dönüş alabiliyor. Kısaca cowdfunding sistemi ile maddi katkıda bulunan her katılımcıyı şirketin bir hissedarı gibi görmek gerekiyor.

Değişik Cowdfunding Siteleri

Bu tür siteler gün geçtikçe her ülkede yaygınlaşıyor. Basit bir Google araması ile bunların yüzlercesine anında ulaşmak mümkün. Tabii ki her crowdfunding sitesinin birbirinden farklı hedefi olsa da sistem aynı ve basit bir prensip ile çalışıyor. Burada girişimci değişik projelere fon sağlamak amacı ile hazırlanmış sitelerden birinde veya birkaçında projesini tanıtıyor. Bu siteleri ziyaret eden herhangi bir kimse de projeyi beğenir ve hayata geçmesini isterse kendi olanakları ölçüsünde bu site üzerinden projeye katkı yapıyor. Böylelikle projenin bir anlamda potansiyel yatırımcıları ortaya çıkmış oluyor.

Girişimcilerin projeleri inovatif bir ürün ve/veya hizmet üretimi ve pazarlaması olabildiği, gibi sosyal amaçlı da olabilir.

Örneğin, proje yüksek bir teknoloji ile üretilebilecek bir ürün ya da hizmet sunabilir veya sosyal ve ekonomik içerik taşıyabilir. Bu amaçla kurulan internet siteleri ABD başta olmak üzere birçok ülkede büyük bir hızla yayılıyor. Bu ülkede yeni girişimcilik projeleri için 2011 yılında 1.6 milyar dolarlık bir fon lamanın bu siteler aracılığı ile yapıldığı biliniyor.

Projelerini bu tür sitelerde sunanların zaman ve hayallerini ortaya koymaktan başka kaybedecekleri maddi bir şey yoktur. Hatta genellikle, girişimcilerin projelerini sergiledikleri bu tür sitelere yapmaları gereken hizmet ödemeleri bile öngörülen fon miktarının tam olarak oluşmasından sonra yapılır. Maddi katkıda bulunanlar da yaptıkları katkının hangi amaçla kullanılacağını net olarak bilirler.

Başarılı Bir Crowdfunding Sitesi

Kickstarter adlı site 61 bin proje için bir yıl içinde toplam 220 milyon dolar fonlama yaptı. Proje sunanlar bekledikleri fonlama miktarına ulaştıktan sonra siteye yüzde 5 ödeme yapıyor. Bu ödemelerde tüm bilinen kredi kartları ile fon aktarımı yapılabiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDeepMindGirişimci
Görüş Bildir