Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gine'de Kovid-19 Nedeniyle İlan Edilen Acil Durum 1 Ay Daha Uzatıldı

0PAYLAŞIM

Gine'de Kovid-19 Nedeniyle İlan Edilen Acil Durum 1 Ay Daha Uzatıldı

DAKAR Anadolu Ajansı - Gine'de yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle duyuru edilen sıhhat alanındaki acil gidişatın 1 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Alpha Conde, halka sesleniş konuşmasında, Kovid-19 salgını sebebiyle martta duyuru edilen sıhhat alanındaki acil gidişatın 16 Eylül haysiyetiyle bir ay daha uzatıldığını duyurdu.

Gine'de sıhhat alanında ilk acil vaziyet 26 Mart'ta duyuru edilmiş ve bugüne kadar muhtelif aralıklarla uzatılmıştı.

Ülkede, salgınla çabada mekteplerin kapatılması ve sosyal hayata dair bazı kısıtlamalar yaşama geçirilmişti.

Gine'de şimdiye kadar 10 bin 111 şahsa Kovid-19 bulaşırken, 63 şahıs virüs sebebiyle hayatını yitirdi.

  • "Kovid-19, protestoları bastırmak için gerekçe"

İnsan hakları korunucuları ise temkinlerin bir kısmının 18 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı tercihleri kapsamında tertip edilecek "protestoları bastırmak için bir taşıt olarak" kullanıldığını öne sürüyor.

Conde, tüm tepkilere karşın 3'namcı yarıyılına devam etmek için yine aday olduğunu duyurmuştu.

  • 3. yarıyıl adaylık için tüzüğü değiştirmişti

Ülkenin 1958'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik efor metamorfozuyla Aralık 2010'da 5 seneliğine seçilerek misyona gelen Conde, 2015'te yine cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Cumhurbaşkanının en fazla iki yarıyıl üst üste vazife yapabildiği ülkede ikinci yarıyılı Aralık 2020'de sona erecek Conde'nin üçüncü yarıyıl da seçilebilmesine olanak sağlayacak tüzük farklılığı halkoylamasını, 22 Mart'ta genel tercihle yapılmıştı.

Birçok karşı parti ve hareket, karşı Tüzüğün Korunması Milli Cephesi ile FNDC hareket ederek halkoylaması ve tercihi boykot etmişti.

Ekimden bu yana tertip ettiği protestolarda güvenlik eforlarının müdahalesinde 39 bireyin hayatını yitirdiğini bildiren FNDC, tercih günü en az 10 bireyin polisler tarafından öldürüldüğünü duyurmuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir