Foursquare, Tam İsim ve Soyisim Kullanımına Geçiyor

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Foursquare, Tam İsim ve Soyisim Kullanımına Geçiyor

Foursquare, Tam İsim ve Soyisim Kullanımına Geçiyor

Lokasyon tabanlı paylaşım ağları arasında en popüleri olan FourSquare, gizlilik koşullarında bazı değişiklikler yaparak kullanıcılara sunma kararı aldı.

Yıl sonu itibariyle 15 milyon yeni üye kazanan ve 3 milyar check-in işlemine sahne olan FourSquare, sözleşmeyi tamamen değiştirmediğini ancak bazı değişiklikler yaptığını mail ile kullanıcılarına duyuruyor.

28 Ocak itibariyle devreye alınacak değişikliklere göre ilk olarak adın tamamı ve soyadın ilk harfi yerine ad ve soyadın tam olarak uygulama içerisinde görünmesi sağlanacak. Pek çok karşılıklığa neden olduğu için eleştirilen bu sistemden tamamen vazgeçiliyor. Burada kullanıcı gerçek adını vermek zorunda değil. Sahte de olsa isim ve soyisim uzun olarak kullanılabiliyor. Ancak bu isteğe bağlı.

İkinci olarak işletmelerin, müşterilerine yönelik daha fazla bilgi edinmesi sağlanıyor. Daha önce sadece 3 saat öncesine kadar kimlerin mekanda check-in yaptığını görebilen işletmelerin bu süre aralığı artırılmış oldu. Ancak kullanıcılar isterlerse bu seçeneğe katılmayabiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Foursquare'in Yeni Gizlilik Sözleşmesi Yeni Yılda Geliyor

Pek çok firma 2013 öncesi yeni kullanıcı sözleşmelerinin duyurusunu gerçekleştirdi. Bunlardan biri olan Instagram, değiştireceğini duyurduğu kullanıcı sözleşmesi ile büyük tepki toplamıştı. Ocak 2013′te yürürlüğe girecek yeni gizlilik sözleşmesinin duyurusunu yapan girişimlerden biri de foursquare oldu.

28 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak sözleşme, kullanıcıların tam isimlerini ve daha fazla verisini kullanacak. Foursquare, kullanıcıların soyadlarının sadece ilk harfini paylaşırken (Sami E. gibi) artık tam ad ve soyad bilgisini uygulama üzerinden paylaşacak. Gelen bu sözleşmenin bir diğer iyi tarafı da, kullanıcıların foursquare’in Ayarlar bölümünden dilerlerse işletmelerin tam isimlerini görebilme özelliklerini kapayabilmeleri olacak.

Yenilenen sözleşme ile birlikte artık mekanlar kullanıcıların daha fazla bilgisine erişebilecek. Mekanlar, foursquare üzerinden check-in yapan en sadık müşterilerini, son check-in olarak müşterilerini görebileceği gibi, kullanıcıların son 3 saatte yaptığı check-in’leri de takip edebilecek.

Bununla birlikte foursquare, yeni gizlilik sözleşmesini duyurduğu blog yazısında tam 3 milyarıncı check-in’e ulaştığını, 15 milyon yeni insanın foursquare kullanmaya başladığını, 2012 yılı boyunca foursquare’e 50 yeni özellik eklediklerini de duyurdu. Foursquare’in kullanıcılarına Privacy 101 ismiyle sunduğu sözleşmenin tamamını buradan okuyabilirsiniz. Bakalım foursquare de, Instagram’da olduğu gibi yeni önerdiği sözleşme ile kullanıcılardan tepki görecek mi?

Haberin Tamamı İçin:

Foursquare Yeni Gizlilik Politikasını Duyurdu

Foursquare Yeni Gizlilik Politikasını Duyurdu

Facebook ve Instagram’ın ardından Foursquare de yeni yıl öncesi gizlilik politikasında değişikliğe gitti. Şirket önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan güncellemeleri içeren ayrıntılı bir raporu e-posta aracılığıyla kullanıcılarıyla paylaştı.

Yayınlanan yeni güncellemenin odağında kullanıcı adlarının arama sonuçlarında tam olarak görüntülenmesi ve işletmelerle daha fazla kullanıcı bilgisi paylaşımı yer alıyor. Daha önce kullanıcı ad ve soyadlarının sadece ilk harfleriyle görüntülenmesini sağlayan şirket, bu kararından arasında kafa karışıklığına neden olduğu gerekçesiyle vazgeçti.

28 Ocak’tan itibaren tam ad uygulamasına geçileceğini belirten şirket, bu durumdan rahatsız olabilecek kullanıcılara gizlilik ayarları bölümü aracılığıyla ad ve soyadlarını değiştirebilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Foursquare ayrıca işletme sahiplerinin kullanıcılar hakkında edinebileceği bilgi sınırını da genişletti. Zira mevcut koşullarda işletmeler kullanıcıların son üç saat içindeki check-in aktivitelerine sahip olabiliyordu. Şirket, bundan böyle işletmelerle üç saatten daha fazla sürelerde check-in bilgisi paylaşacağını açıkladı.

Her iki değişikliğe de genel hatlarıyla değerlendirdiğimizde Foursquare’in yeni gizlilik politikasıyla birlikte işletmelere daha çok yardımcı olabilecek bir ortam sunmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Buna ek olarak “Privacy 101” adlı başka bir gizlilik dökümanı da yayına alan Foursquare, değişiklikleri yanlış anlaşılmaya mahal vermeden detaylı bir şekilde anlatarak Instagram’ın düştüğü dil hatasına benzer bir durumun önüne geçmeyi hedefliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookInstagram
Görüş Bildir