Fenerbahçe'nin Kârı %94 Düştü!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fenerbahçe'nin Kârı %94 Düştü!

Fenerbahçe'nin Kârı %94 Düştü!

Fenerbahçe Futbol Anonim Şirketi’nin bilançoya giderler eklendi kâr tepetaklak oldu.

Daha önceki bilançolarında gelirlerinin yüzde 80-85’i, giderlerinin ise yüzde 15-20’si yer alan Fenerbahçe yeni yapılanma ile bu sezon giderlerinin tamamını bilançoya ekleyince kârı yüzde 94 düştü. Kârı yiyen kalem ise giderlerdeki artış oldu.

Bu yıl transfer döneminde harcadıkları milyon Euro’larla adeta para saçan Fenerbahçe ve Galatasaray bu

akşam oynanacak olan Süper Kupa finalinde gövde gösterisi yapmaya hazırlanırken, Fenerbahçe dün 1 Haziran 2011-31 Mayıs 2012 dönemini yansıtan 2011 yıllık bilançosunu açıkladı. Buna göre, Fenerbahçe’nin kârı yüzde 94 azaldı. Fenerbahçe Futbol Anonim Şirketi’nin açıkladığı bu bilanço çok önemli. Çünkü, bu bilanço şirketin ana sözleşmesinde yapılan değişikliğin ardından, gelir ve giderlerin tamamının mali tablolarının yansıtıldığı ilk yıllık bilanço. Bilindiği gibi borsada işlem gören şirketin ismi daha önce Fenerbahçe Sportif A.Ş. idi ve bilançosunda Fenerbahçe’nin gelirlerinin yüzde 80- 85’i, giderlerin ise yüzde 15-20 gibi bir

kısmı yer alıyordu. Bu durum da Fenerbahçe’nin finansal yapısını sağlıklı incelemeye pek olanak vermiyordu. Yeni yapı ile birlikte Fenerbahçe’nin finansal yapısı daha şeffaf hale gelmiş oldu.

KÂR SADECE 5.9 MİLYON TL

Yeni yapıya göre açıklanan yılık bilançoya göre, şirket, 31 Mayıs 2012 itibarıyla 5.9 milyon lira kar açıkladı. Eski mali yapıya göre açıklanan bilançoda Fenerbahçe geçen yıl 96.8 milyon lira kâr açıklamıştı. Daha önceki

mali yapıda Fenerbahçe sürekli yüksek kâr açıklıyor ve bu kârın büyük bölümünü temettü olarak dağıtıyordu. Ancak şirket için bu yapı sürdürülebilir değildi.

BORÇLARI 244 MİLYON LİRAYA ULAŞTI

Bu akşamki Süper Kupa finalinde en güçlü kozu Dirk Kuyt olan Fenerbahçe’nin bilançosunda dikkat çeken bir

başka kalem de borçları. Mayıs 2011’de toplam borcu 23.2 milyon lira olan Sarı - Lacivertlilerde bu rakam 10 kat artarak 244 milyon liraya ulaştı.

TAHVİLE 3 MİLYON TL FAİZ ÖDENDİ

Galatasaray’da da zarardaki Futbol AŞ şirketini halka açtığı kârlı Sportif AŞ ile birleştirince 50 milyon doların üzerinde kâr eden ve temettü dağıtan yapı gitmiş, 100 milyon dolar zarar açıklayan bir şirket

oluşmuştu. Bu yapı sürdürülebilirlik açısından daha sağlıklı bir yapıydı. Ancak Fenerbahçe’nin borçlarındaki artışta şubat ayında yaptığı 100 milyon liralık tahvil ihracı etkili oldu. FB’nin 2 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli çıkardığı tahvile Mayıs 2012 itibarıyla tahakkuk edilen faiz 2.9 milyon lira oldu.

FUTBOLCULARININ DEĞERİ 115.8 MİLYON TL

29 Şubat 2012 itibarıyla net defter değeri (lisans değeri) 93.8 milyon TL olarak açıklanan Fenerbahçeli futbolcuların değeri Mayıs 2012 itibarıyla 115.8 milyon TL ulaştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüGalatasaray Spor KulübüKuytfutboltransfer
Görüş Bildir