Fed Şimdilik 'Teşvike Devam' Dedi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fed Şimdilik 'Teşvike Devam' Dedi

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasaların korkuyla beklediği kararını açıkladı. Fed, aylık 85 milyar doları bulan tahvil satın alma programını devam ettireceğini belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Başkanı Ben Bernanke, ekonomide iyileşme olması durumunda tahvil alımlarını yıl sonundan itibaren azaltabileceklerini, 2014 ortalarında da sona erdireceklerini söyledi.

Bu azaltmanın "ölçülü adımlar" şeklinde olabileceğini vurgulayan Bernanke, bu noktada varlık alımlarının azaltılmasının, işsizlik oranlarının yüzde 7'e inmesine kadar süreceğini aktardı. Böylece işsizlik oranları yüzde 7'ye düştüğünde varlık alımlarının sona ereceğinin işaretini vermiş olan Bernanke, bu seviyeye de gelecek yılın ortalarında ulaşılmasını bekliyor.

Bernanke, Fed'in varlık alımlarında herhangi bir azaltmaya gidilmesini, "bir sürücünün frene basmak yerine, gaz pedalından yavaş yavaş ayağını çekmesine" benzetti.

İŞSİZLİK YÜKSEK

Fed, ABD ekonomisinde orta halli bir iyileşme sürecinin devam ettiğine vurgu yaparken, ülkedeki işsizlik oranının hala yüksek olduğunu söyledi.

Fed, işsizlik istenen seviyeye gelene kadar tahvil satın almaya devam edeceklerinin de altını çizdi.

Bankadan yapılan açıklamada, işsizliğin en erken 2014'ün sonunda yüzde 6,5 seviyesine ineceği tahmin edildi.

Fed'in teşvik programını sonlandırmak için işsizlik oranında yüzde 6,5 seviyesini kritik eşik olarak gördüğü biliniyor.

YÜZDE 3 BÜYÜME TAHMİNİ

Fed yetkilileri ABD ekonomisinin gelecek yıl yüzde 3 ile 3,5 arasında değişen bir oranda büyüyeceğini, 2015'te ise büyüme oranının yüzde 2,9 ile 3,6 olacağını tahmin etti

Fed'in teşvik programını sonlandıracağına yönelik beklentiler borsalarda geçen haftadan bu yana dalgalanma yaşanmasına neden olmuştu.

Borsalardaki dalgalanma en çok gelişmekte olan ülkelerin borsalarını etkilemişti.

Türkiye de yine gelişmekte olan ülkelerin borsalarında yaşanan düşüşten etkilenen ülkeler arasında yer almıştı.

CNBC-e

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriMerkez Bankası
Görüş Bildir