Fatih Projesi İçin Dev Bütçe!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fatih Projesi İçin Dev Bütçe!

Fatih Projesi İçin Dev Bütçe!

Hazırlıklar son aşamada
Dünyanın sayılı eğitim projeleri arasında yer alan FATİH Projesi için 2013 yılında 1.4 milyar lira ödenek ayrıldı. Projenin ihaleleri için hazırlıklar son aşamaya geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici, kapsamı ve hitap ettiği kesim itibarıyla dünyanın önde gelen eğitim projeleri arasında yer alan FATİH Projesi kapsamında, geçen yıl 17 ildeki 52 okulda pilot uygulama yapıldığını ve 13 bin 500 tablet bilgisayar dağıtıldığını hatırlattı.

ALTYAPI KURULUMLARINA BAŞLANDI

İlk planda, 5 ve 9. sınıf öğrencilerine dağıtımı yapılan bu tabletlerden 52'sinin arızalandığını, sadece bir tabletin de kayıp olarak kendilerine bildirildiğini söyleyen Ekici, ''Tablet dağıtımı yapılan okullar arasında özel eğitim kurumu bulunmamakla birlikte projenin birinci kısmındaki 3 bin 657 okul içerisinde tüm özel eğitim okulları bulunuyor'' dedi.

Temel eğitim ve ortaöğretim okullarındaki tüm dersliklere etkileşimli tahta ve internet altyapısı, çok amaçlı fotokopi makinesi, doküman kamera, öğretmenlere ve 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere tablet dağıtımı sağlandığını belirten Ekici, ilk aşamada 3 bin 657 ortaöğretim kurumunda etkileşimli tahta, yazıcı ve doküman kameraların kurulumunun gerçekleştirildiğini ve altyapı kurulumlarına başlandığını ifade etti.

NE AMAÇLANIYOR?

FATİH Projesi'nin bu kapsamda, ekonomik düzeyleri birbirinden farklı bölgelerdeki ailelerin eğitim kalitesini artırmayı hedeflediğini dile getiren Ekici, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar bütün kitapların Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altında elektronik ortamda tüm öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulduğunu hatırlattı.

Ekici, ''FATİH Projesi 21. yüzyıl vatandaşlığı becerileri olarak tarif edilen teknoloji kullanımı, etkili iletişim, analitik düşünme, problem çözme, birlikte çalışma ve işbirliği gibi becerileri geliştirerek öğrencilerimizi edilgen olmaktan çıkaracak ve eğitimde fırsat eşitliğini geliştirecek'' diye konuştu.

SÜREÇ ETKİNLEŞECEK

FATİH Projesi kapsamında şimdiye kadar yapılan ihalelerle 3 bin 657 ortaöğretim okuluna 84 bin 921 etkileşimli tahta, 3 bin 657 yazıcı ve doküman kamera alımı, 17 ilde 52 pilot okula tablet alımı, 3 bin 657 ortaöğretim kurumunun altyapısı olmayan 3 bin 362 ortaöğretim okulunun yerel alan ağı pasif üyeler ve aktif cihazlar kurulum işi ve genişletilmiş pilot uygulama için 49 bin tablet bilgisayar alımı yapıldığını anlatan Ekici, böylelikle sağlanan teknolojik unsurların daha etkin kullanımına ilişkin sürece adım atılmış olacağını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir