Altın Koza’da Kısaların Sonuçları Açıklandı

 > -

Adana'da Film Festivali Heyecanı

Adana'da Film Festivali Heyecanı

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 17- 23 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 19'uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde geri sayım başladı.

Türkan Şoray'ın 'Onur Konuğu' olduğu, 230 filmin ücretsiz olarak gösterileceği ve 838 bin lira para ödülünün dağıtılacağı festivalde, jüri başkanlığını yönetmen Ferzan Özpetek'in yapacağı 'Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması' bölümünde 14 yerli film yarışacak. Yönetmen Fatih Akın'ın 'Cennetteki Çöplük' filminin Türkiye'deki ilk gösterimi de festivalde yapılacak. Geleneksel Yaşam Boyu Onur Ödülleri ise bu yıl yapımcı Abdurrahman Keskiner ile oyuncular Ediz Hun ve Perihan Savaş'a verilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nın da yapılacağı festivalde, dünya sineması seçkisi, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, konserler, atölye çalışmaları ve sergiler de sinemaseverlerle buluşacak. 17 Eylül'de sinema konuklarının geleceği festivalde, 21 Eylül'de Mimar Sinan Kültür Parkı yanına yapılan 'Yazlık Sinema Salonu'nun açılışı gerçekleştirilecek. Atatürk Anıtı'na 19 Eylül'de çelenk koyacak olan sanatçıların halkı selamladığı geleneksel 'Sevgi Korteji' de 21 Eylül'de saat 17.30'da gerçekleştirilecek.

14 YERLİ FİLM YARIŞACAK

Altın Koza Film Festivali'nin 'Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması' bölümünde ödül için 14 yerli film çekişecek. 42 eserin başvurduğu yarışmaya girmeye hak kazanan, Veli Kahraman'ın yönettiği 'Ana Dilim Nerede?', Yeşim Ustaoğlu'nun yönettiği 'Araf', İsmail Güneş'in yönettiği 'Ateşin Düştüğü Yer', Elfe Uluç'un yönettiği 'Aziz Ayşe', Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan'ın yönettiği 'Babamın Sesi', Derviş Zaim'in yönettiği, 'Devir', Pelin Esmer'in yönettiği 'Gözetleme Kulesi', Reis Çelik'in yönettiği 'Lal Gece', Selim Evci'nin yönettiği 'Rüzgarlar', İnan Temelkuran ve Kristen Stevens'in yönettiği 'Siirt'in Sırrı', Belmin Söylemez'in yönettiği 'Şimdiki Zaman', Filiz Alpgezmen'in yönettiği 'Yabancı', Zeki Demirkubuz'un yönettiği 'Yeraltı' ve Erden Kıral'ın yönettiği 'Yük' filmi 350 bin liralık 'En İyi Film Ödülü' için yarışacak.

JÜRİ BAŞKANI FERZAN ÖZPETEK

Festivalde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın jürisine dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek başkanlık yapacak. Jüride, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, müzisyen Hasan Saltık, öğretim üyesi Hülya Uğur Tanrıöver, oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan da yer alacak. Film-Yön ve SİYAD ise 'En İyi Film Ödülleri' için, kurumsal olarak kendilerinin belirleyeceği jüriyle değerlendirme yapacak. Yarışma sonuçları, 22 Eylül'de yapılacak büyük ödül töreninde açıklanacak.

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nda yer alan bazı filmlerin Türkiye ve dünya prömiyeri de festival süresince Cinemaximum Salonu'nda gerçekleştirilecek. Filiz Alpgezmen'in 'Yabancı', Elfe Uluç'un 'Aziz Ayşe', Derviş Zaim'in 'Devir', Erden Kıral'ın 'Yük', İnan Temelkuran ve Kristen Stevens'ın 'Siirt'in Sırrı' ve Selim Evci'nin 'Rüzgarlar' filmi dünya prömiyerini, Pelin Esmer'in 'Gözetleme Kulesi' ve Yeşim Ustaoğlu'nun 'Araf' filmleri de Türkiye prömiyerini festivalde yapacak.

Geçen yıl 936 bin lira para ödülünün dağıtıldığı festivalde bu yıl ödül miktarı düşürüldü. Toplam 838 bin lira para ödülünün dağıtılacağı festivalde, En İyi Film Ödülü 350 bin lira olarak belirlendi. Yılmaz Güney Ödülü 75 bin lira, geçen yıl 50 bin lira olan Adana İzleyici Ödülü 25 bin lira, En İyi Yönetmen Ödülü de 50 bin lira olarak açıklandı. Festivalde ödül alan her filme ayrıca Altın Koza heykelciği verileceği bildirildi.

FATİH AKIN DA GELİYOR

Yönetmen Fatih Akın'ın 'Cennetteki Çöplük' adlı belgesel filminin Türkiye'deki ilk gösterimi de festivalde yapılacak. Festivalin açılış günü olan 17 Eylül'de Adana'ya gelecek olan Fatih Akın'ın, Optimum Alışveriş Merkezi'nde bulunan Avşar Sinemaları'ndaki galaya katılacağı bildirildi. Festivali kapsamında geleneksel olarak verilen Yaşam Boyu Onur Ödülleri, bu yıl oyuncular Ediz Hun ve Perihan Savaş ile yapımcı Abdurrahman Keskiner'e verilecek.

TÜRKAN ŞORAY ONUR KONUĞU

'Türk Sinemasının Sultan'ı olarak anılan ünlü oyuncu Türkan Şoray, Altın Koza Film Festivali'nin Onur Konuğu olacak. Festival kapsamında Şoray'ın rol aldığı filmlerden oluşan özel bir seçki sinemaseverlerle buluşacak. - Adana

Haberin Tamamı İçin:

Fatih Akın: 'Tüm Savaşları Kaybetmedik'

Fatih Akın: 'Tüm Savaşları Kaybetmedik'

Adana Altın Koza Film Festivali'nin açılışına katılan Yönetmen Fatih Akın Fatih, festivalde ilk gösterimi yapılan 'Cennetteki Çöplük' adlı belgesel filmini anlattı.

ADANA - Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 17- 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 19’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali başladı.

Usta oyuncu Türkan Şoray ’ın onur konuğu olduğu ve 230 filmin ücretsiz gösterileceği festivalin ilk gününde 38 ilde, 61 ayrı noktada halkla buluşan ’Gezici Sinema TIR’ının Adana ’ya dönüşü kutlandı. ’ Altın Koza Anadolu ’nun Festivalidir’ ve ’ Adana ’dan Anadolu ’ya Türk Sineması Yollarda’ sloganlarıyla gezen ve kente dönen TIR’a, Türk Chopper Derneği üyeleri motosikletleriyle eşlik ettti. Gezici Sinema TIR’ı, Uğur Mumcu Meydanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz tarafından karşılandı. Etkinlikte Başkanvekili Zihni Aldırmaz, destek sağlayanlara plaket verdi. Altın Koza’nın çok önemli bir festival olduğunu belirten Zihni Aldırmaz, her yıl festivalin daha da güçlendiğini kaydetti.

HALK KONSERİ İPTAL EDİLECEK Mİ?

Gazetecilerin, terör saldırıları ve şehitlerle ilgili, "Festival kapsamındaki konserler iptal edilecek mi?" sorusuna yanıt veren Aldırmaz şöyle konuştu:

"Yaptığımız bir eğlence değil, sanat festivali. Sanat ağırlıklı çalışıyoruz. Zaten daha önce ilçelerde yapılan konserler iptal edilmişti. Ama halk konserini de iptal edebiliriz. Ben bugün sayın Valimizle değerlendireceğim, bir karar vereceğiz. Ama insanlar şöyle bilsinler duyarlılığımız, saygımız sonsuzdur bu konuda ama, teröristin istediği noktaya Türkiye ’yi getirmeyiz. Biz büyük bir devletiz. Her konuda yaptığımız gibi bu konuyu da aşacağız."

OYUNCULAR ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI Aralarında Nurgül Yeşilçay , Caner Cindoruk, Nuri Alço, Yılmaz Köksal, Rutkay Aziz, Menderes Samancılar, Şerif Sezer ve Yusuf Sezgin gibi sinema ve sanat dünyasının ünlü isimlerinin de yer aldığı 79 sanatçıyı, Adana Şakirpaşa Havaalanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz ve festival yetkilileri çiçeklerle karşıladı. Adanalı sinema severler de, yoğun ilgi gösterdikleri sinemacıları alkışladı ve anı fotoğrafı çektirdi.

NURİ ALÇO’YA BÜYÜK İLGİ

Havaalanı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan sinemacılar, heyecanlı olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz’ın çiçek verdiği Nurgül Yeşilçay , VIP Salonu’ndan çıkarkan soruları yanıtsız bıraktı. Adanalı olan Caner Cindoruk ise heyecanlı olduğunu belirtti. Herkesin büyük ilgi gösterdiği Nuri Alço da, " Adana çok daha düzenli, güzel festivaller yaşayacak. Aktör olarak çok mutluyum" dedi. Alço, istek üzerine çok sayıda kişiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

’ ALTIN KOZA’YI YENİ JENERASYON BİLMEZ AMA’

Türk sinemasının iki ünlü ismi Menderes Samancılar ve Yılmaz Köksal, gazetecilerin soruları üzerine Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivali’ni kıyasladı. Yılmaz Köksal, " Altın Koza’nın 19’uncusu yapılıyor. 30 sene ara verildi, keşke 59’uncusu yapılsaydı. Yeni jenerasyondakiler bilmez ama Altın Koza’nın değerini Yeşilçam oyuncuları iyi bilir. Altın Koza’da sözünü ettirecek filmler var" diye konuştu.

İki festivalin kıyıslanmasını doğru bulmayan Menderes Samancılar ise, " Altın Koza- Altın Portakal ayrımına girilmemeli. Önemli olan iki festivalin dayanışma içinde birlikte götürmektir. Spekülasyonlar olabilir, aksaklıklar olabilir, tarihler çakışabilir ama iki festival yürümelidir" diye açıklama yaptı.

Festival konukları, otobüslerle konaklayacakları otele gitti.

FATİH AKIN, BELGESEL FİLMİNİN GALASINDA

19’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, dünyaca ünlü yönetmen Fatih Akın’ın ’Cennetteki Çöplük’ adlı belgesel filminin Türkiye ’deki ilk gösterimi gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören galaya filmin görüntü yönetmeni ve oyuncularıyla birlikte katılan Fatih Akın, Adana ’yı çok merak ettiğini, çünkü Yılmaz Güney ’i çok sevdiğini söyledi.

Fatih Akın’ın yönettiği, Bünyamin Seyrekbasan ile Herve Dieu’nun görüntü yönetmenliğini üstlendiği, Azize ve Furkan Seyrekbasan’ın başrollerini paylaştığı ’Cennetteki Çöplük’ filminin galası, Optimum Alışveriş Merkezi’nde bulunan Avşar Sinemaları’nda gerçekleştirildi. İzleyicilerin salonda oturacak yer bulamadığı galaya, Fatih Akın, görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ile oyuncular Azize ve Furkan Seyrekbasan, Nurgül Yeşilçay ile Altın Koza Film Festivali’ne katılan çok sayıda sinema sanatçısı ve vatandaşlar katıldı. Belgeselin gösterildiği 500 kişilik salonda, oturacak koltuk kalmayınca vatandaşlar merdiven boşluklarına otururken, bir çok kişi de, yer olmadığı için salon dışında kaldı.

Gösterim öncesinde Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın plaket verdiği Fatih Akın, perde önünde Bünyamin Seyrekbasan, aynı zamanda yeğeni olan oyuncu Azize Seyrekbasan ve oğlu Furkan Seyrekbasan ile birlikte açıklama yaptı. Adana ’ya ilk kez geldiğini ve çok mutlu olduğunu söyleyen Fatih Akın, "Hep merak etmiştim Adana ’yı. Çünkü Yılmaz Güney ’i çok severim" deyince, salonda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Filmin görüntü yönetmeni ve oyuncularını da tanıtan Akın, "Beni böyle şeyler çok duygulandırıyor. İyi seyirler diliyorum, sonra görüşürüz tamam mı?" dedi.

Fatih Akın gibi bir yönetmenle çalışmanın kendisi için gurur verici olduğunu aktaran Bünyamin Seyrekbasan da, herkese teşekkür etti. Fatih Akın’ın iyi birisi olduğunu kaydeden Seyrekbasan, Çamburnu’ndaki çevre olayını gündeme getirmesinin de çok önemli olduğunu ifade etti.

’ YILMAZ GÜNEY ’İN KÖYÜNE GİTTİM’

Gösterimin ardından bir açıklama daha yapan Fatih Akın, şunları söyledi:

" Adana ’da olduğum için çok mutluyum. Yılmaz Güney ’i çok severim. Onun hayatını okumuşum, filmlerini seyretmişim. Bugün de buraya geldim, Yılmaz Güney ’in memleketine... Hatta köyüne de gittim, Yenice’ye... Belgeselimiz ilk kez Türkiye ’de Altın Koza Film Festivali’nde gösteriliyor. Bu özel olarak seçildi. Çünkü, birincisi Alman yapımı, festival de uluslararası. İkincisi de bir belgesel olması. Belgeseller yarışmaz, seyredilir, tartışılır, herkese anlatılır."

'TÜM SAVAŞLARI KAYBETMEDİK’

Fatih Akın, festivalde ilk gösterimi yapılan ’Cennetteki Çöplük’ adlı belgesel filmini anlattı. Filmin çekildiği Çamburun Beldesi’nde çöplüğün kurulduğunu aktaran Akın, orada çöplüğün kurulduğunu ancak tüm savaşları kaybetmediklerini belirtti.

Fatih Akın, ’Cennetteki Çöplük’ filminin görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ile oyuncular Azize ve Furkan Seyrekbasan ile birlikte Adana HiltonSA Oteli’nde basın toplantısı düzenledi. Sinema yazarlarının sorularını yanıtlayan Akın, belgesel filmine ilişkin açıklamalarda bulundu. Soru üzerine sinema ve çevre sorunlarına bakış açısını aktaran Akın, "Politik resimlerle sorunları anlatıyorum. Orada kirli suyu, çöpü görüyorsun. Detayları gereksiz buldum. Seçtiğim açı belgeselde köylünün bakış açısıydı. Belgeseli 5 sene çektik. Köyden ayrılmadı. Mücadeleyi neden kaybettiler? Bunu fazla gördüm" dedi.

’DEDEM BABAANNEMİ KAÇIRMIŞ’

"Filmi çekmeyin diye önerilerde bulunan oldu mu?" sorusuna cevap veren Akın, şöyle konuştu:

"Tam tersine, zamanında Osman Pepe’ye Çevre Bakanı’nın yanına gitmiştim. O bana karşı gelmedi. Sen bu işe karışma, sen filmini çek dedi. Birşeye karışmadı. Çöp alanına girmek yasaktı. Biz zaman zaman gizlice çöplüğe gittik. Sonra Trabzon ’da kaymakamlığa gittik, izin verdiler. Çocuklarım oldukltan sonra daha duyarlı oldum, çevre konusunda. ’Yaşamın Kıyısı’nda filmini çekmek için mekan bakıyordum. Dedem Trabzon ’da babaannemi kaçırmış. Babam, Zonguldak ’ta doğmuş ama mekan bakarken belgeseli çektiğimiz Çamburun’a aşık oldum. Toprakla, oradaki insanlarla kendimi bir hissettim. Köyün fazla kalmayacağını, geleceğinin olmayacağını, çöp alanı olacağını söylediler. İçimde bir karşı çıkış oldu. Orada bir karşı çıkış vardı. Belki bir film yaparsak, agresif olursak bunu durduruz diye düşündük. Bilmiyorduk bu kadar kısa sürede çöp alanı yapacaklarını bilmiyorduk."

Haberin Tamamı İçin:

Fatih Akın’ın Çevre Felaketi Hakkındaki Belgeselinin Türkiye Prömiyeri Altın Koza’da

Fatih Akın’ın Çevre Felaketi Hakkındaki Belgeselinin Türkiye Prömiyeri Altın Koza’da

Yönetmen Fatih Akın’ın Trabzon’da yaşanan çevre felaketini anlatan “ Cennetteki Çöplük ” isimli belgesel filminin Türkiye prömiyeri 19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde yapıldı.

Fatih Akın, Optimum AVM’de düzenlenen galada yaptığı konuşmada, hep merak ettiği Adana’ya ilk kez geldiğini belirterek, Yılmaz Güney’i ve sinemasını çok sevdiğini söyledi.

“Nisan 2007′de başlamıştık çekimlere mart 2012′de bitti. 5 yıl sürdü. Çamburnu’da bir olay olduğu zaman hemen hareket edemiyordum çünkü Almanya’daydım. Bir ekip ayarlamam, uçak bileti ayarlamam lazım. 1 gün sürüyordu zaten yolculuk. O yüzden ‘yerli bir görüntü yönetmeni, kameraman olsa ve bizim için çekimler yapsa’ dedik. Kader bizi Bünyamin Seyrekbasan ile bir araya getirdi. Bünyamin’in orada küçük bir stüdyosu var. Kendisinin resimlerine baktık ve ‘Bizim için bu işi yapar mısın?’ dedik ve süper bir iş yaptı. Filmin en iyi görüntüleri Bünyamin’e ait.”

Filmin görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ise Fatih Akın gibi ünlü bir yönetmenin kameramanlığını yapmanın onur verici olduğunu belirterek, “Kendisi çok iyi ve değerli bir insan. Çamburnu’daki çevre kirliliği olayını Türkiye’nin ve dünyanın gündemine getirmesi ve çevre olayına dikkati çekmesi bizim için ayrıca önemli bir durum” dedi. Bünyamin Seyrekbasan’ın oğlu Furkan ve yeğeni Azize Seyrekbasan ise Fatih Akın’a verdiği sözleri tuttuğu için teşekkür etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın Fatih Akın’a plaket vermesinin ardından gösterime geçilirken, filme yoğun ilgi gösterildi.

Alman yapımı 98 dakikalık belgesel filmde Fatih Akın, Trabzon yakınlarındaki Çamburnu köyü halkının 2007 yılında beldelerine kurulan çöp depolama merkezine karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=63516

Haberin Tamamı İçin:

Altın Koza’da Onur Ödülleri Verildi

Altın Koza’da Onur Ödülleri Verildi

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 19’uncusu düzenlenen “Uluslararası Altın Koza Film Festivali” kapsamında geleneksel olarak dağıtılan Yaşam Boyu Onur Ödülleri dün sahiplerine verildi.

Adana’daki Merkez Park Amfi Tiyatro’da düzenlenen törene gelen sanatçılar, kırmızı halı üzerinden geçerek alana girdi. Törende Türk sinemasının hayatını kaybeden önemli isimleri anıldı. Bu yıl festivalde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü oyuncular Perihan Savaş, Ediz Hun ve yapımcı Abdurrahman Keskiner aldı. Törende Savaş, Hun ve Keskiner’in yaşamını anlatan kısa filmler de gösterildi. Ödülünü almak için kürsüye çıkan Perihan Savaş: “Çok heyecanlı, çok mutluyum, çok sevinçliyim ama bir o kadar da üzgünüm. Ben sanatçıyım ama bir anneyim. Artık anneler ağlamasın. Ne olur artık annelerin yüreklerini ağlatmayalım” dedi. Dün başlayan 19’uncu Altın Koza Film Festivali, pazar gününe kadar sürecek. Çeşitli paneller, söyleşiler, oturumlar, sergiler ve atölyele...

Haberin Tamamı İçin:

Hülya Avşar Bir İlke İmza Attı

Hülya Avşar Bir İlke İmza Attı

49. Altın Portakal’ın jüri başkanı Hülya Avşar, değerlendirme kriterlerini açıkladı. Avşar, hazırladığı yönerge ve kriterlerin, ödüle değer görülen her kategorinin nesnel gerekçelerle temellendirilmesini amaçladığını söyledi.

Hülya Avşar, başkanlığını yapacağı 49. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma Bölümü’nde uygulanacak jüri çalışma yönergesini açıkladı. İstanbul Pera Palas Otel’de jüri üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen sanatçı, jürinin seçimlerini nasıl yapacağı yönünde bilgiler verdi. Avşar, yönergede yer alan kriterlerin, ödüle değer görülen her kategorinin nesnel gerekçelerle temellendirilmesini amaçladığını belirtti. “Altın Portakal Film Festivali’nin bana verdiği görevi sevgiyle, adaletle ve zaferle yerine getireceğim” diyen Hülya Avşar, jüri kararlarının şeffaf olacağının altını çizdi. Sanatçı, sözlerini “Jüri, her ödül kategorisinde verdiği ödülü hangi gerekçelere dayanarak verdiğini kayıt altına alacak ve kamuoyuna açıklayacaktır” şeklinde devam ettirdi. Avşar’ın kuralları aynı zamanda jürikamuoyu ilişkilerine de düzenleme getiriyor. Bu düzenlemeye göre jüri üyeleri hiçbir film ve film ekibi hakkında jüri toplantıları dışında konuşmayacak ve kimseye görüş vermeyecek.

‘AVŞAR YÖNERGESİ’

Hülya Avşar, jüri çalışma yönergesini festivalden haftalar önce açıklayarak Altın Portakal Film Festivali tarihinde bir ilke imza attı.

Çalışma şekli

Jüri üyeleri her filmi topluca izleyecek ve filmin ardından ön değerlendirme toplantısı yapacak.

En iyi film

“Öykünün görsel anlatıma aktarılmasındaki başarı; olay örgüsündeki yönetmen zekâsının filme yansımaları; filmin dramatik yapısındaki kusursuzluk ve izleyicinin ruhuna seslenişindeki başarı; filme hayat veren oyuncuların filmin bütününde yarattığı duygusal derinlik; filmde kullanılan işitsel öğelerin yerindeliği ve bu öğelerin film şeridinin önünde koşan bir sürükleyicilik etkisi bırakması; filmin genel yapısındaki geleneksel ya da yenilikçi iddianın kanıtlanması yönünde yönetmenin başarısı.”

Haberin Tamamı İçin:

Altın Koza'ya Yanlış Sunucu!

Altın Koza'ya Yanlış Sunucu!

‘Hanımın Çiftliği’ dizisiyle ünlenen Caner Cindoruk, Merkez Park Amfi Tiyatro’daki gecede sürekli kelimeleri, isimleri şaşırdı. Festivale katkıda bulunanlardan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in ismini ‘İdris Şahin Naim’ diye söyleyen Cindoruk, daha sonra, “Çok heyecanlıyım. Doğma büyüme Adanalıyım. Hata yaptıysam özür dilerim” dedi.

Cindoruk’un en büyük gafıysa yönetmen Ferzan Özpetek’i tanımaması oldu. Cindoruk, ödül töreninden önce Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyelerini sahneye çağırdı. Başkan Ferzan Özpetek, Zeynep Atakan, Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler, Hasan Saltık, Hülya Uğur Tanrıöver ve Eyüp Boz’dan oluşan jüri üyeleri hep birlikte sahneye çıktı.

Bu sırada Cindoruk, Ferzan Özpetek’i Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık’la karıştırdı. Birkaç saniye şaşkınlığın ardından Özpetek, hemen kürsüye giderek durumu toparladı. Hatalarını sürdüren Cindoruk kapanışta, “Hepinizden özür diliyorum. Kötü sunum oldu” dedi.

MAGAZİN SERVİSİ-MİLLİYET

Haberin Tamamı İçin:

Altın Koza Film Festivali'nde Bugün

Altın Koza Film Festivali'nde Bugün

3. gününe giren Adana Altın Koza Film Festivali 'nde bugün de önemli filmler sinemaseverlerle buluşacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Finalist Filmleri arasında bugün gösterilecek filmler arasında Veli Kahraman'ın Ana Dilim Nerede, Elfe Uluç'un Aziz Ayşe, Pelin Esmer'in Gözetleme Kulesi ve Yeşim Ustaoğlu'nun Araf filmleri bulunuyor.

Anadilim Nerede, anadilinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gören ihtiyar Mustafa'nın hastalığına rağmen bu dili çocuklarına aktarma çabasını; Aziz Ayşe, kağıt toplayıcısı olan Ayşe ile Elif ve Murat'ın hüzünlü hikayesini; Gözetleme Kulesi bir ormanda yangınları önlemek için gözetleme kulesinde bekçilik yapan Nihat'ın yalnızlığını; Araf ise Olgun ve Zehra'nın aşkını ve sıradan hayatlarından kurtulma çabalarını anlatıyor.

Ayrıca dün etkinliğini duyurduğumuz Yeni Türkü Grubu'nun konseri yaşanan terör olayları nedeniyle ertelendi. Konserin iptali protestolara neden olurken, katılımcılardan bazıları alınan kararın terörün amacına hizmet ettiğini söylerken, bazıları da teröre tepkinin türkülerle gösterilebileceğini söyledi.

Cinemaximum Salon 3

12.15 Ana Dilim Nerede / Where is my Mother Tongue 61’ (*)

15.00 Aziz Ayşe / The Saint Ayşe 78’ (*)

17.45 Gözetleme Kulesi / Watchtower 100’ (*)

20.30 Araf / Somewhere in Between 124’ (*)

Cinemaximum Salon 2

12.00 Seyyit Han 75’

14.45 Şehir Işıkları / City Lights 87’

20.15 Harem Suare / 105’

Metropol Salon 1

12.15 David 80’

15.00 Cenin Sineması / Cinema Jenin 96’ (6)

17.45 Mustafa’nın Tatlı Rüyaları / Mustafa’s Sweet Dreams 83’

20.30 Şimdiki Zaman / Present Tense 110’

Metropol Salon 2

12.00 Babana Sor / Ask Father 10’

En Sonra Güven / Safety Last 70’ (2)

14.45 Yaşam Sırası Bende / In the Game 72’ (1)

17.30 Dünyayı Kurtarmaya Çalışanlar / The People Who Try to Save the World 29’ (7)

Meryem Ana, Kıptiler ve Ben / The Virgin, The Copts and Me 85’

20.15 Kuyu / Well 106’

Avşar Optimum Salon 6

12.15 İpekçe 92’

15.00 İçinde Bulunduğum Durum / The State I am in 106’

17.45 Sayın Billy Blazes / Billy Blazes, Esq. 10’

Lui Kolejde / The Fresman 76’ (2)

20.30 Barbara 105’

Avşar Optimum Salon 7

12.00 Kauwboy 128’

14.45 Çıplak Generalin Günah Çıkarması / The Redemption of General Butt Naked 85’

17.30 Kentin Kıyılarında / On the Outskirts 83’ (1)

20.15 Telvin 60’

Belediye Tiyatro Salonu

14.00

ENGELSİZ FİLMLER / UNHINDERED FILMS-Break the Barriers

Haberin Tamamı İçin:

Altın Koza Tüm Görkemi ile Devam Ediyor

Altın Koza Tüm Görkemi ile Devam Ediyor

Soldan Sağa "Gözetleme Kulesi" filminin başrol oyuncuları ve yönetmeni: Olgun Şimşek, Nilay Erdönmez, Pelin Esmer

19. Altın Koza Film Festivali 3 sinema salonu, Okullar Sinema’da Sinemalar Okullarda projesi ile eğitim kurumlarında, Sinema atölyelerinde, Engelsiz Filmler seçkisi ile Belediye Tiyatro Salonu’nda, Türkan Şoray Film Kostümleri sergisi ile şehrin tam göbeğinde bulunan Atatürk Parkı’nda ve daha bir çok etkinlik, film gösterimi, konserler ile Adana şehrinin dört bir yanında devam ediyor.

Sezonun ilk yerli festivali olmasının da avantajı ile Altın Koza, ülkemiz yönetmenlerinin son yapıtlarının galalarına da sahne oluyor. Festivalin 4. günü olan 20 Eylül Perşembe gününe kadar seyirci ile ilk defa buluşan filmler ve yönetmenleri:

19 Eylül Çarşamba günü: Ana Dilim Nerede – Veli Kahraman, Aziz Ayşe – Elife Uluç, Gözetleme Kulesi – Pelin Esmer, Araf – Yeşim Ustaoğlu

20 Eylül Perşembe: Babamın Sesi – Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan, Ateşin Düştüğü Yer – İsmail Güneş, Devir – Derviş Zaim, Yük – Erden Kıral

( Yeşil Gazete )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=63648

Haberin Tamamı İçin:

Altın Koza Film Festivali'nde Bugün

Altın Koza Film Festivali'nde Bugün

19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali 5. gününde de film gösterimlerine ve merakla beklenen film galalarına hız kesmeden devam ediyor. Ulusal Film Yarışma'sında dikkatlerin üzerine yoğunlaştığı filmler arasında Yeşim Ustaoğlu'nun yazıp yönettiği ve başrollerini Özcan Deniz, Neslihan Atagül, Barış Hacıhan ve Nihal Yalçın'ın paylaştığı Araf, seyircilerden filmde çok fazla argo kelime kullanıldığı için eleştiri topladı.

Tıklım tıklım dolu bir salonda gerçekleşen filmin gösterimine katılan yönetmen Ustaoğlu, seyircilerin filmde argo sözcüklerin fazla olduğundan şikayet etmesinin ardından söz alan yönetmen Ustaoğlu “Oturduğum yerin yakınında bir okul var. Her gün duyduğum sözleri duysanız şaşarsınız” diyerek karşılık verdi. Film, arafta kalmış iki insanın hayatlarını değiştirme umudunu konu alıyor.

Festivalde galası gerçekleştirilen diğer bir film olan Pelin Esmer’in ‘Gözetleme Kulesi’ de renkli anlara neden oldu. Gösterime katılan filmin oyuncularından Oyuncu Nilay Erdönmez, Gözetleme Kulesi’nin ilk film deneyimi olduğunu söylerken, yönetmen Pelin Esmer de filmin senaryo aşamasından, galaya kadar ki süresinin 2 yıl olduğunu kaydetti. Bir gözetleme kulesinde bekçi olarak çalışan Nihat ile kaçak Seher'in hikâyesini anlatan Gözetleme Kulesi'nin başrollerinde Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez yer alıyor.

Festivalde ayrıca senarist-yönetmen Işıl Özgentürk’e sürpriz bir doğum günü kutlaması da yapıldı. Festival kapsamında Adana'da bulunan ünlü yönetmen Esin Küçüktepepınar’la birlikte gerçekleştirdikleri “Engel” konulu bir atölye çalışması sırasında etkinliğe katılan engelliler tarafından sürpriz doğum günü kutlaması hazırlandı. Doğum günü pastasını kesen senarist-yönetmen Işıl Özgentürk, sürpriz doğum günü kutlaması yapanlara teşekkür etti. Duygulandığını itiraf eden Özgentürk kaç yaşına bastığını açıklamadı.

Festivalde günün programı şöyle;

Cinemaximum Salon 3

12.15 Amour / Love 127’

15.00 Siirt'in Sırrı / Know my Name 90’ (*)

17.45 Rüzgarlar / Winds 117’ (*)

20.30 Lal Gece / Night of Silence 107’ (*)

Metropol Salon 2

12.00 Bizim Büyük Çaresizliğimiz / Our Grand Despair / 102’

17.30 Sessizlik / Silence 110’ (14)

20.15 Sevmek Gibi / Like Someone in Love 109’

Metropol Salon 1

12.15 Paris Gözaltında / Paris Underwatch 85’

15.00 Yük / Load 80’

17.45 Babamın Sesi / Voice of my Father 88’

20.30 Devir / Circle 75’

Avşar Optimum Salon 2

12.00 Duvar / The Wall 108‘

14.45 Apartman / Apartment 23’

Tatil Kitabı / Summer Book 92’

17.30 Bir Aydınlık Adam / A Lightened Man: Refik Ahmet Sevengil, 53’ (11)

20.15 Düğün Fabrikası / Wedding Factory 65’ (1)

Avşar Optimum Salon 6

12.15 Hayaletler / Ghosts 85’

17.45 Yella 89’

20.30 Yeraltı / Inside 107’

Avşar Optimum Salon 7

12.00 Arjantin Dersi / Argentinian Lesson 56’

14.45 Ankara Ekspresi / The Ankara Express 79’

17.30 Telvin 60’ (10)

20.15 Aşkın Sonu / The End of Love 90’

Belediye Tiyatro Salonu

14.00 ENGELSİZ FİLMLER / UNHINDERED FILMS-Break the Barriers

Haberin Tamamı İçin:

Altın Koza'nın En İyileri

Altın Koza'nın En İyileri

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Altın Koza’da Kısaların Sonuçları Açıklandı

Altın Koza’da Kısaların Sonuçları Açıklandı

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda kazananlar belli oldu...

19. Altın Koza Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ’nda kazanalar belli oldu. Üniversitelerin iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinin sinema – televizyon bölümlerine devam eden öğrencilerin katılabildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’na bu yıl 170 eser başvrdu ve Veli Kahraman (Sanat Yönetmeni - Yönetmen), Lamia Karaali (Canlandırma Yönetmeni), Türkan Derya (Yönetmen), Nadir Öperli (Yapımcı – Sinema Yazarı) ve Nesrin Cavadzade'nin (Oyuncu) yer aldığı jürinin açıkladığı sonuçlara göre kazananlar şöyle

En İyi Kurmaca: Kapı / Yönetmen: Nazire Taş / Mersin Üniversitesi

En İyi Canlandıma: Tersyüz / Yönetmen: Tuğçe Özdemir / Anadolu Üniversitesi

En İyi Deneysel: Kafes / Yönetmen: Oğuzhan Akalın / İstanbul Bilgi Üniversitesi

En İyi Belgesel: Ben, Sen, O…/ Yönetmen: Zeynep Oral / Yaşar Üniversitesi ve Dom / Yönetmen: Halil Aygün / Erciyes Üniversitesi

‘Kurmaca’, ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’ ve ‘Deneysel’ dallarında düzenlenen ve Akdeniz ülkelerindeki yönetmenlerinin katılabildiği Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na ise bu yıl 467 film başvurdu. Ön elemeyi geçen 64 film, Fransa Marsilya Film Festivali’nden Anaelle Bourguignon (ANELLE BURGİNYON), İtalya’dan film yönetmeni ve yapımcı David Maria Putort, Estonya’dan canlandırma film yönetmeni Priit Tender, Yunanistan Greek Film Center Kısa Film Bölümü’nden Paola Starakis ve Türkiye’den oyuncu Devin Özgür Çınar'ın yer aldığı jürinin karşısına çıktı.

Yarışmanın sonuçları şöyle

En İyi Belgesel: Makine İnsan / Yön: Alfonso Moral – Roser Corella / İspanya

En İyi Canlandırma: Buzlu Çikolata Faresi / Yön: Donato Sansone / İtalya

Canlandırma Dalında Jüri Özel Ödülü: Gözlükler / Yön: Nadia Rais / Tunus

En İyi Deneysel: Buhar / Yön: Abdurrahman Öner / Türkiye

Deneysel Dalında Jüri Özel Ödülü: Kaynak A.B.D / Yön: Armağan Pekkaya / Türkiye

En İyi Kurmaca: İstersen Babama Sor / Yön: Helli Hardy / İsrail

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAlmanyaAltınAltın KozaAltın PortakalAnkaraArjantinÇikolataEce TemelkuranFestivalFransaİspanyaİsrailİstanbulİtalyaMersinNejat İşlerNeslihan AtagülSavaşSinemaTerörTiyatroTunusYunanistanmüzikolaytatiltatlı
Görüş Bildir