Eşcinsel Olduğunu Söylediği İçin Daha 9 Yaşında Önyargı ve Zorbalıkların Kurbanı Olan Jamel Myles

4.9bPAYLAŞIM

Küçük bir çocuğun hayatı, okul arkadaşlarının önyargı ve zorbalıklarına maruz kaldığı için daha başlamadan bitiverdi. Denver, Colorado’da yaşayan ilkokul öğrencisi Jamel Myles, arkadaşlarına eşcinsel olduğunu açıkladıktan kısa bir süre sonra intihar etti.

Jamel Myles, Colorado’da yaşayan ve sevgi dolu bir aileye sahip 9 yaşında bir çocuktu. Henüz 4. sınıfa gidiyordu ve yaz tatilinde kendisiyle ilgili bir gerçeği fark etmişti: Jamel bir eşcinseldi...

Ailesinin buna nasıl tepki vereceğini bilemiyordu, belki de ona kızacaklardı. Yine de Jamel cesaretini toplayıp annesine eşcinsel olduğunu söyledi. Annesi ilk başta onun şaka yaptığını zannetti, ancak Jamel çok ciddiydi. Jamel’in korku dolu yüzüne bakan annesi Leia, oğluna onu ne olursa olsun çok sevdiğini ve hep seveceğini söyledi.

Jamel’in korkuları bir anda kaybolmuştu, çünkü ailesi onu sevgiyle kucaklamış ve olduğu gibi kabul etmişti. Jamel de olduğu kişiyle gurur duyuyordu zaten!

Tek yapması gereken bunu arkadaşlarıyla da paylaşmaktı, onlar da mutlaka ailesi gibi yapacak ve aynı saygıyı göstereceklerdi. Jamel, annesine arkadaşları ile konuşmak istediğini söyledi. Bir isteği daha vardı, Jamel bir kız çocuğu gibi giyinmek istiyordu. Annesi ona bir erkek çocuğu olduğu için erkek kıyafetleri alıyordu ama Jamel şirin elbiseleri olsun istiyordu. Annesi onun bu isteğine de karşı çıkmadı...

Okulun ilk günü arkadaşlarına eşcinsel olduğunu açıklayan Jamel, beklediği olumlu tepkiyi alamadı. Arkadaşları ona "Kendini öldür daha iyi!" diyor ve Jamel'e zorbalık ediyorlardı.

Kalbi kırılan Jamel, yaşadıklarını ablasına anlatmış ve ne kadar üzüldüğünü söylemişti. Jamel, arkadaşlarının onu anlayacağını düşünmüştü ama işler onun umduğu gibi gitmemişti. Jamel git gide kendini daha kötü hissetmeye başladı. Belki de ailesi dışında onu kimse kabul etmeyecek ve bir daha hiç arkadaşı olmayacaktı.

Umutsuzluğa kapılan Jamel, okulun başlamasından dört gün sonra canına kıydı. Annesi, eve geldiğinde Jamel'in cansız bedenini buldu.

Leia Pierce, oğlunun okulda karşılaştığı zorbalıkları ve yaşadığı çaresizliği büyük kızından dinleyince çok kötü hissettiğini söyledi:

"Keşke önce bana gelip yardım isteseydi. Tek seçeneğinin ölmek olduğunu düşündüğü için çok çok üzgünüm."

Bugün belki de ne yaptıklarının bilincinde dahi olmayan bu çocuklar, kırıcı davranışları yüzünden Jamel'in ölümüne sebep oldular.

Muhtemelen hayatlarının geri kalanında da bu travmanın izlerini üzerlerinde taşıyacaklar. Jamel ise henüz hayatının başındayken ölümün soğuk yüzüyle tanıştı ve ondan geriye yalnızca neşeyle gülümsediği bu fotoğraf kareleri ve acılı bir aile kaldı. Çocuklarımızı vicdan sahibi yetiştirmek ebeveyn olarak bizim sorumluluğuz... Yaşları kaç olursa olsun, her şeyden önce 'iyi bir insan' olmayı öğretmek önceliğimiz olmalı.

Işıklar içinde uyu, Jamel...

Umuyoruz ki, bundan sonra hiç kimse senin yaşadıklarını yaşamasın ve bütün çocukların tek üzüntüsü az şeker yiyebilmek olsun. Herkesin özgürce yaşayabildiği, yalnızca insan olmanın önem taşıdığı ve önyargıların yeryüzünden silindiği bir dünya dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mothiiee

9 yaşında nerden anlasın amk

solacik

Bu gülen emoji atan orospu çoçukları kim

lpscallistotr

Ya oha buna da mı dislike emojisi?! Mızıkçı marullar...

kahsens.

Bilmediğim ve öğrenmek istediğim için soruyorum hemen linç etmeyin: o yaştaki bir çocuk böyle bir şeyin farkında olabilir mi?

sendekayboldumnerdesin

Olması çok normal. Siz heteroseksüelliğinizi -yani yöneliminiz buysa eğer- 12-13 hatta 20 yaşında mı keşfettiniz? Bu tür meseleler küçük yaşta başlayabiliyor. Ülkemizde bir çok çocuğun, şu anda eş cinselliğin ne olduğundan haberi yok, çünkü aileler böyle şeylere karşı. Yabancı ülkelerde ise tam tersi; böyle şeyler küçükken onlar tarafından öğretiliyor. Eş cinsellik nedir? Yöneliminizi nasıl keşfedersiniz? Bunlar. Kaba bir üslub kullanmıyorum efendim, yanlış anlamayın lütfen :)

enverdone

Ne kadar bilgisiz ve atıp tutmayı seven bir toplumuz. cinsel eğilim çocuklarda 3-6 yaş arasında başlar. Anne karnında erekte olan erkek çocukta vardır.3-6 yaş aralığında doğru eğitim ve yaklaşım gerçekleşmez ise çocuk farklı duygular içerisinde bulunabilir.2018 de 9 yaşındaki bir çocuk internet üzerinden bütün bilgilere erişebiliyor ve 9 yaşındaki bir çocuk 30 yaşındaki bir adamdan 10 kat daha meraklı oluyor.Erken yaşta araştırıp bilinçlendi ise cinsel yönelimi hakkında fikir sahibi olabilir.Ayrıca yurt dışında özellikle avrupa ve amerika üretimi TV ürünlerinde eşcinselliği olağanlaştırma projeleri yürütülmekte.Azıcık dizi film takip ediyorsanız ne dediğimi anlarsınız. Ben doğru bulmuyorum ama saygı duyuyorum.9 yaşındaki bir çocuk her ne yapmış olursa olsun, ki yaptığı hiçbir şey yokken kendini bu kadar yalnız ve aşağılanmış hissetmemeli.Diyorsunuz ya “9 yaşında bir çocuk nasıl böyle şeyler düşünebilir”.9 yaşında bir çocuk nasıl böyle şeyler düşünebilir mesela intihar gibi.

Görüş Bildir