Ergin'e Deniz Feneri Sorusu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ergin'e Deniz Feneri Sorusu

Ergin'e Deniz Feneri Sorusu

CHP Balıkesir Milletvekili Havutça, Adalet Bakanı Ergin'e Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken davadan el çektirilen Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz'ün sanık durumunda olmasını şaşırtıcı bulup bulmadığını sordu.

CHP'li milletvekili Havutça, 3 savcının Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde devam eden davanın duruşmasını izleyen Demokrasi ve Özgürlük İçin Avrupalı Yargıçlar Birliği'nin (MEDEL) temsilcileri Christoph Strecker ve Vito Monetti'nin Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken davadan el çektirilen 3 savcının sanık durumunda olmasını şaşırtıcı bulduklarını anımsatarak, Ergin'e 3 savcının sanık durumunda olmasını şaşırtıcı bulup bulmadığını sordu. Deniz Feneri davasından el çektirilen savcıların durumunu Meclis'in gündemine taşıyan Havutça, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Havutça, 29 Haziran 2012 tarihinde Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde görülen davanın duruşmasını MEDEL Temsilcileri Strecker ve Monetti izlediğini ve davadan el çektirilen 3 savcının sanık durumunda olmasını şaşırtıcı bulduklarını söylediğini belirterek, Ergin'den Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Almanya ve Türkiye'de yürütülen soruşturmalarda adı geçen Deniz Fener e.V'nin bağlantılı olduğuna ilişkin iddialarla ilgili Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü bir inceleme ya da soruşturma bulunup bulunmadığını sordu.

Ergin'e Deniz Feneri davasının sanıklarından 3 tanesinin Almanya'da tutuklu, bir tanesinin gözaltında olmasına rağmen 2 tanesinin Türkiye'de özgür olmalarını ulusal ve evrensel hukuk ilkeleri açısından nasıl değerlendirilmesi gerektiği sorusunu yönelten Havutça, Adalet Bakanı'nın yanıtlaması talebinde bulunduğu önergesinde şu sorulara yer verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaCumhuriyet Halk PartisiYargıtay
Görüş Bildir