Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Beşinci Ulaşım Şekli: Hyperloop

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dünyanın Beşinci Ulaşım Şekli: Hyperloop

ABD’li milyarder işadamı Elon Musk, bilim dünyası tarafından ‘beşinci ulaşım şekli’ olarak ifade edilen en son teknoloji ‘Hyperloop’ sistemini dün tanıttı. Saatte neredeyse saatte 1300 km hıza ulaşabilen ‘tüplü taşıma sistemi’ uzun mesafeli yolcuklukları bir saatin altına indirebileceği gibi, güvenlik endişeleri de doğurdu.

Kaynak: http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/besinci-u...

Uzay’a astronotla için kargo taşıyan Dragon uzay kapsülü ve Falcon 9 roketini geliştiren Space X firmasıyla, süper lüks elektrikli otomobiller üreten Tesla Motors’un sahibi Elon Musk, fütürist bir ulaştırma projesiyle yeniden gündeme geldi.

Ulaşımın alüminyum borular içinde yapılacağı Hyperloop, 560 km’lik mesafenin 45 dakikadan daha az sürede kat edilmesini sağlabilir.

Musk, ve 6 milyara mal olması planlanan projesi hakkında Businessweek’e açıklama yaptı. Milyarder işadamı, “Boruların arasında yer alacak bağlantı istasyonları arasındaki güvenli mesafe yaklaşık 8 km olacak. Böylece, aralarında 560 km mesafe bulunan Los Angeles ile San Francisco arasındaki sistemde 70 istasyon olması düşünülüyor” dedi.

Güvenlik endişelerine de değinen Musk, Hyperloop’un depremlere dayanıklı olacağını ve her türlü hava koşuluna karşı direnebileceğini ifade etti.

42 yaşındaki Musk, yerden belli bir yükselikte bulunacak Hyperloop sistemi için, “Gökten kafanıza düşmesi gibi bir şey söz konuu değil... Tüplerde ilerleyecek vagonlar yoldan çıkamaz” ifadesini kullandı.

Bloomberg Businessweek’e dün açıklama yapan Musk, ‘alüminyum borularda insanların yanı sıra otomobillerin de taşınacağını’ belirtti. Alüminyum tüpler, 450 ile 900 metre arasında yerleştirilen sütunlar üzerinde yer alacak.

Musk, ‘aralarında 1500 km’den daha az mesafe bulunan iki nokta arasındaki ulaşım için Hyperloop’un en ideal ulaşım şekli olacağını’ öne sürdü.

Musk, ‘aralarındaki mesafe binlerce kilometreye çıkan noktalar arasında ise süpersonik jetlerle ulaşımın daha ideal olacağını’ belirtti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aluminyumcuyuz

Günün sonunda alüminyum heryerde kullanılıyor. E bu durumda da PromaX Makine'nin Profil İşleme Merkezlerine iş düşüyor. www.aluminyumcuyuz.com

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimTeslaUzay
Görüş Bildir