Dropbox’tan “Şifreleri Çaldırdık” İtirafı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dropbox Saldırıyı Kabul Etti

Dropbox Saldırıyı Kabul Etti

Online dosya paylaşım hizmeti Dropbox, üyelerinin kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin çalınmış olabileceğini kabul etti. Hackerlar tarafından saldırıya uğradığını kabul eden şirket özür diledi.

Her şey bundan iki hafta önce yüzlerce Dropbox kullanıcısına online kumarhane ve benzeri sitelerden gelen spam mesajlarının ulaşmasıyla başladı. Kullanıcıların adeta 'neler oluyor' dediği olay karşısında araştırmalara başlayan Dropbox yönetimi, bazı müşterilerinin bilgilerinin çalındığını kabul etti. Çalınan bilgilerin büyüklüğü hakkında açıklama yapılmazken, bu bilgilerin sadece bir kısmının kullanıldığı ifade edildi. Dropbox yönetimi bu müşterilerini uyardıklarını da sözlerine ekledi.

Son yılların yükselen trendi olan Bulut Bilişim teknolojisinin en somut örneklerinden biri olan Dropbox, her kullanıcıya 2 GB ücretsiz alan veriyor. Firmanın ücretli ve farklı kapasitelere sahip paketleri de bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Dropbox’tan “Şifreleri Çaldırdık” İtirafı

Dropbox’tan “Şifreleri Çaldırdık” İtirafı

Muhtemelen birçok okuyucu büyük sosyal ağlarda şifre çalınma olaylarının son dönemde oldukça arttığının farkındadır. Neredeyse her hafta önemli servislerden birinin kullanıcı bilgilerinin çalındığı haberini alıyoruz. Zira geçtiğimiz ay içinde önce Formspring ardından Yahoo’nun kullanıcı bilgileri hackerlar tarafından ele geçirilmişti. Bu kez ise kullanıcıların iş dökümanlarından özel dosyalarına kadar serverlarında saklamayı tercih ettiği bulut depolama servisi Dropbox da aynı duruma düştü.

Birkaç hafta önce kullanıcıların yabancı sitelerden aldıkları spam e-postalar nedeniyle şikayetlere maruz kalan Dropbox, yaptığı incelemenin ardından bazı müşterilerin giriş bilgilerinin çalındığını itiraf etti. Resmi blogundan yaptığı açıklamada kullanıcı adı ve şifre bilgilerini ele geçiren web sitelerinden hesapların bir kısmına giriş yapıldığı belirtildi.

Dropbox kullanıcıları için kötü haberler bununla sınırlı değil. Belirtilene göre bazı kullanıcıların yanı sıra bir Dropbox çalışanın da hesabına girilmiş ve proje dökümanlarına ulaşılmış. Dropbox bu konuda üzgün olduğunu söylüyor ve aynı olayın bir daha yaşanmaması için ek önlemler koyduklarının altını çiziyor.

Alınan güvenlik önlemleri geç de olsa muhtemel tehlikenin önüne geçebilecek nitelikte. Örneğin bundan böyle kullanıcılar kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girdikten sonra telefonlarına gönderilen özel kod ile hesaplarına erişebilecekler. Diğer yandan internette güvenlik konusu kullanıcıların bu konudaki temel bilgileriyle de alakalı. Kullanıcıların özellikle kendisinin veya bir yakınının doğum tarihini şifre olarak belirleyebiliyorlar. Buna ek olarak aynı şifrenin birden fazla hesapta kullanılması da bu tür şifre çalınma olaylarına davetiye çıkarıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DropboxTerciholayweb
Görüş Bildir