Çin’in Yeni Başkanı Jinping İşe ‘V For Vendetta’ Sansürünü Kaldırmakla mı Başladı?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Dağ Medya Che Mutko Akça

Dağ Medya Che Mutko Akça

Hong Konglu Medya Aktivisti Oiwan Lam ’ın İngilizce kaleme aldığı yazısını gönüllü çevirmenimiz *Che Mutko Akça Türkçeleştirmiştir.

Hong Konglu Medya Aktivisti
Oiwan Lam

Çin’de sansürlenen, 2005 yapımı ve düşsel (distopik) bir toplumda geçen gerilim filmi ‘V for Vendetta’ , 14 Aralık 2012’de CCTV’nin ( China Central Television Station) Channel Six kanalında yayımlandı. Birçok kişi V’nin maskesinin gösterilmesine şaşırdı çünkü bu maske dünya çapında aktivistler tarafından hükümetlerin baskısına karşı bir direniş sembolü olarak kullanılıyordu bilindiği üzere.

Çin’de Politik göndermelerle yüklü bir filmi yayınlamak yeni devlet başkanı ile ilgili olabilir mi?

Youtube kullanıcısı ‘loveforchina ’nın yüklediği bu video aktivistlerin Çin’de ki insan hakları problemlerini filmi kullanarak nasıl protesto ettiğini gösteriyor.

İzlemek için:

http://www.youtube.com/watch?feature=playerembedded&v=oXf9esDfFM

İşte bu yüzden CCTV’nin bu hareketi kısa bir süre içinde Çinli mini-blog platformu ‘Sina Weibo’’da tartışılan önemli bir konu oldu. Hatta sadece bu konu hakkında bir başlık açıldı ve kısa sürede 3449 tane diyalog ve tartışma oldu. ‘Sina Weibo’da yapılan yorumlardan bazılarını şöyle:

V, CCTV’yi işgal etmiş. Twitter kullanıcısı Kunshou’u tarafından Photoshoplanmış bir fotoğraf.

NOW!CCTV6正在播出《v字别动队》(又名《V字仇杀队》)。应该算是大陆首播了!

Şuan CCTV6 ‘’V for Vendetta’’yı yayınlıyor! Bu Çin topraklarında filmin ilk gösterimi olmalı. Bu haber birçok kişiyi başlığa yöneltti.

橐橐:禁播才心里有鬼,放开后发现其实也没什么大不了,也许中国不要中共的领导也不会有什么啦,一切都是猜测。

Sansür olması, yönetenlerin kalbinde bir hayalet olduğu anlamına geliyor. Sansür kaldırılır ise her şey normale döner. Belki de Çin’de Komünist Partinin liderliğine gerek yoktur. Tabii bütün bunlar birer spekülasyon.**

叶孤城蝶恋花:知道CCTV6播V确实是激动了半天,感觉天朝还是有希望的,就是没想通怎么要改成个别动队,求解释

叶孤城蝶恋花:

CCTV6’nın V’yi yayınlaması beni çok heyecanlandırdı. İmparatorluk için hala bir umut varmış. Ama neden filmin ismini değiştirdiklerini anlamıyorum. (‘’V Revenge Killing Squad’’dan ‘’V Don’t Move Team’’ e. Ya da ‘V Commando Team’’da olabilir.) Biri bunun nedenini açıklayabilir mi acaba?*

Gelecekte daha az sansür?

Filmin ismi dışında filmin içeriğinde hiçbir değişiklik yapılmamıştı (China Digital Times). ‘’LosAngels’’ın kaynaklarına göre CCTV6’nın programını ayarlayan ve düzenleyen SARF olduğu için (State Administration of Radio Film and Television – Devletin yürüttüğü radyo, sinema ve televizyon kurumu) politik göndermelerle yüklüydü.

2月14日晚,大陆央视电影频道首次播放了禁片《V字别动队》,该举动引发了了网友们的热议,很多人甚至在怀疑自己的眼睛或者是电影频道的编审们睡过了头。不过,据圈内人介绍,央视电影频道名义上属央视,但该频道播出与制作分离,行政上由国家广电总局负责,

14 Aralık akşamı CCTV sansürlenmiş film ‘V for Vendetta’’yı ilk kez yayınladı. Yayınlanması Internet kullanıcıları arasında konuşulan konuların başındaydı. Bazıları buna inanamadı, bazıları da kanal operatörlerin masa başında uyuya kaldığını düşündü. Televizyon camiasına göre CCTV’nin filmi yapımı ve idare birimi ayrı. SARF direk olarak yönetimin başında.

Hatta devlet kontrolündeki medya devi ‘Global Times’ bile İnternet kullanıcılarının tepkilerine mikrobloglarında değindi ve yorumlar aldı.

南扉:能不能放,不是由老百姓说了算。制度不改革,老百姓只能旁观是明君还是昏君

Bir filmin yayınlanıp yayımlanamayacağına insanlar karar vermiyor. Eğer sistemde bir değişiklik yapılmazsa insanlar sadece kralın iyi veya kötü olması konusunda yorum yapabilir.

我愛壹玖捌柒:该上船的早已经上去了,谁还管你电视放什么电影,既然这样,把那部三个小时的《天安门》也放一下吧。

我愛壹玖捌柒: Gitmeye karar verenler çoktan gittiler. Ayrıca hangi filmlerin yayınlandığı kimsenin umurunda da değil. Neden üç saat uzunluğundaki ‘Tiananmen’ filmi yayınlanmıyor ki?

Cupid_Yes:干脆把局域网也开放点?

Cupid_Yes: Neden Great Fire Wall’u açmıyorsun (İnternet filtresi)?

静静的粉玫瑰:真心希望这是一个好的信号。其实中国一直是一个有深厚文化底蕴的国度,非常怀念春秋战国时期百家争鸣,各种思想家争相涌现的时代。解放思想,文化多元,这个国家才有希望,才会让脚踏实地地人们学会仰望星空。

静静的粉玫瑰: Umarım bu iyi bir işarettir. Çin zengin bir kültüre sahip olan bir ülke. İlkbaharda ve sonbaharda birçok okulun birbiriyle yarıştığı savaş dönemlerini özledim. Bir ülkede özgür düşünce ve farklı kültürler oldu mu umut olur. Sadece o zaman insanlar ayakları yere sağlam basarak yıldızlı geceyi seyredebilirler.

Blogcular habere çabuk ulaştı. Brendon Connelly ’de yayını şaşırtıcı buldu.

‘Yozlaşmış bir rejime karşı olan bir devrimde liderliği üstlenmiş olan bu maskeli isyancıya kaç milyon kişi izlemiştir bilmiyorum. Ne tür bir etki bıraktığını – ya da bırakamadığını ise sadece tahmin edebiliriz. Belki yakın bir zamanda artık ucuz ‘V’ maskeleri sadece Çin ’de yapılıyor olmayacak. Peki Çin’in radyo ve televizyon kurumlarında bir şeyler değişmeye başladı mı? 15 Kasımda seçilen Xi Jinping Komünist Partinin genel sekreteri ofise adım attı ve beklide işe liberal bir bakış açısı getirdi.

…ya da V tek seferlik bir şeydi. Zamanla öğreneceğiz.

Dağ Medya Gönüllü çevirmenimiz Che Mutko Akça kimdir?

*28 Ekim 1996 tarihinde Londra’da doğdu. Yedi yaşına kadar Londra’da yaşadı.İlkokul 1′i Londra’da okudu. 2003 yılında ailesi ile birlikte İspanya’nın Valencia bölgesine taşındı. 2005′e kadar ‘Gran Asociacion Colegio’da eğitimini sürdürdü. 2005 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye taşındı. Şu an İstanbul’da 50. Yıl Tahran Anadolu lisesinde okuyor. Lise 3 yabancı dil öğrencisi. Sıkı bir sinema ve müzik takipçisi olup, genellikle yabancı ve yerli kaynakları takip ediyor(Sinema alanında “Empire”, ”Total Film”, ”Altyazı” ve Müzik alanında ”Rolling Stones”,”Guitarist” ve ”Classic Rock”. Dağ Medyaya İngilizce & İspanyolca çevirilerde gönüllü olarak katkıda bulunuyor. İspanyolcayı unutmamak ve ilerletmek için Taksim’de, Instituto Cervantes’de eğitim alıyor. B2.2 öğrencisi olarak hala öğrenimini devam ettirmekte.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinİspanyaİstanbulSavaşSinemaTwitterYoutubemüzik
Görüş Bildir