Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Böyle Koleksiyon Görmediniz: LSD Pullarını Sanatsal Koleksiyon Haline Getiren Marc McClouds

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Posta pulu, anahtarlık, peçete... İnsanların farklı koleksiyonları olmasına alışkınız. Fakat Vice'da karşımıza bambaşka bir koleksiyon ile Mark McCloud çıktı.

Lsd pullarına yapılan resimleri toplayan Mark, farklı bir deyişle "Blotter  Art" koleksiyoncusu. San Fransisco'daki evinde 30.000 Lsd pulu bulunan koleksiyoncu, bu hobisi nedeniyle polisler tarafından düzenli ziyaret edilen bir isim.

Röportajı yapan editörün "Sigara tüttürürken gizemli bir kimliğe bürünüyor ve koleksiyonuna topladığı pulların hikayesini mistik bir havada bizlere aktarıyor." şeklinde betimlediği Marc McCloud'u daha yakından tanıyalım.

Kaynak: http://www.vice.com/read/mark-mccloud-co...

Arjantin'de doğan Marc'ın çocukluğundan beri küçük şeyleri toplamaya ilgisi var. El kitapları, sakız kapları gibi küçük şeylerden koleksiyon oluşturan Marc ergenlik çağına kadar Buenos Aires'te yaşamış

Küçük yaşta okuduğu bir kitapta meskalin denilen asitli madde ile tanışmış ve arkadaşıyla birlikte bu maddeyi denemek istediklerine karar vermişler.

Başlarda gergin ve endişeli olmasına rağmen maddenin getirdiği uyuşukluk hissinden hoşlanan Marc bu deneyimini "Sanki başlarda kördüm ve sonra daha net görebildim." şeklinde tanımlıyor.

1968 yılında arkadaşıyla birlikte New York'tan maddde siparişi veren minik kafadarlar, küçük bir kağıtla karşılaşmışlar. Film rulosuyla benzer boyutta olan bu özel asitli kağıt Mark için yeni bir koleksiyonun kapılarını aralamış.

Marc, 70'lerde topladığı kağıt pullarını resim haline getirerek göstermeye başlamış. Tek bir renk ve resimle başlayan bu sanatı, zaman geçtikçe küçük ayrıntılarla kişiselleştirme yoluna gitmiş.

Jimi Hendrix'in öldüğünde henüz 17 yaşında olan koleksiyoncumuz, 300'e yakın madde kullanmış ve ölümün kıyısından dönmüş. Geçirdiği bu kaza ile yaşamın ötesinde farklı şeylere dokunmak istediğini fark e den Marc koleksiyonuna bu şekilde başladığını belirtiyor.

Başlarda asidli pulları dondurucuda saklayarak koleksiyonunu oluşturmaya başlamış fakat bu durum onu oldukça zorlamış. Asid türünün gelişmesi ile bu zorluğu aşan Marc, koleksiyonunu çerçeveler içine alarak kendinden koruyabilmiş.

Tutuklanmaktan 5 kez yırtan Marc geçirdiği narkotik maceralarından sonra narkotik bölümündeki Lsd pullarını da alarak koleksiyonunu genişletmiş.

Tatlarından kimyasal asidi kimin yaptığını söyleyebilen Marc'ın koleksiyonunun büyük bir kısmı, gittiği seyahatlerde topladığı pullardan oluşuyor.

Yeniden doğumu ve mental olarak değişmesinin kaynağı madde kullanımına dayanmasına rağmen Marc madde kullanımından uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

Koleksiyoncumuz psikolojik rahatsızlıkları geçici bir illüzyonla uyuşturan bu tarz maddelerin başkalaşım yaratmadığını, sadece gerçeklerle bu başkalaşımın sağlanabileceğini belirtiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguzalptekinn

Lsd pullarını 'Oz' dizisiyle öğrenmiştim.

alperen.inan.9277

''asidli bir madde'' aton bonbası, penbe...

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Arjantin
Görüş Bildir