Avşar Kriterleri

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Altın Portakal'da Avşar Kriterleri

Altın Portakal'da Avşar Kriterleri

49. Altın Portakal Film Festivali'nde jüri başkanı olan Hülya Avşar, bir ilki daha gerçekleştirdi! Pera Palas'ta basın toplantısı düzenleyen Avşar kızı, 'filmleri nasıl değerlendireceklerini ve kriterlerini' paylaştı.

"SEVGİYLE, ADALETLE VE ZAFERLE"

"Altın Portakal'ın bana verdiği görevi sevgiyle, adaletle ve zaferle yerine getireceğim" diyen Avşar kızının kriterleri şunlar:

  • Jüri üyeleri hiçbir film ve film ekibi hakkında jüri toplantıları dışında konuşmayacak ve medyaya görüş vermeyecek.

  • Jüri üyelerinin her bir filmi topluca izlemeleri esastır. Her filmin izlenmesi sonunda jüri üyeleri ön değerlendirme toplantısı yaparak filmi ve ekibini genel hatlarıyla değerlendirecek. Bu ön değerlendirmenin amacı, filmi izledikten hemen sonra jüri üyelerinin film ile ilgili ilk izlenim ve görüşlerinin çoklu ortamda tartışılması ve final değerlendirme toplantısına katkı sağlaması.

EN İYİ FİLM KRİTERLERİ

Öykünün içeriği, öykünün görsel anlatıma aktarılmasındaki başarı, olay örgüsündeki yönetmen zekasının filme yansımaları, filmin dramatik yapısındaki kusursuzluk ve izleyicinin ruhuna seslenişindeki başarı, filme hayat veren oyuncuların filmin bütününde yarattığı duygusal derinlik, filmde kullanılan işitsel öğelerin yerindeliği ve bu öğelerin film şeridinin önünde koşan bir sürükleyicilik etkisi bırakması, filmin genel yapısındaki geleneksel yada yenilikçi iddianın kanıtlanması yönünde yönetmenin başarısı.

EN İYİ YÖNETMEN KRİTERLERİ

Ele aldığı öykü ile izleyici arasında görsel bir bağ oluşturma yeteneği, öykünün tüm karakterlerini filmin ruhuna odaklamadaki başarısı, bireysel oyuncu yönetimindeki başarısını oyuncu diyaloglarındaki doğallıkla bütünleştirme başarısı, görsel estetiğin resimsel yansımasını her karede perdeye yansıtma becerisi, görsel ve işitsel öğelerle izleyicide düşsel bir yolculuk hazzı yaratmadaki başarısı.

LEVENT KIRCA JÜRİDEN AYRILMIŞTI

Hülya Avşar'ın jüri başkanlığı açıklanınca adeta yer yerinden oynamış, daha önce jüride olduğu açıklanan Levent Kırca, zehir zemberek sözlerle jüriden ayrılmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAltın PortakalLevent Kırcaolay
Görüş Bildir