Ash: Türkiye İflas Etmeden Borçlarını Ödedi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ash: Türkiye İflas Etmeden Borçlarını Ödedi

Ash: Türkiye İflas Etmeden Borçlarını Ödedi

Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tim Ash, Nouriel Roubini’nin kurduğu Roubini Global Economics şirketinin Türkiye’nin kredi notunun artırılmasına "erken" demesini eleştirdi. CNBC-e.com’a özel açıklamalarda bulunan Ash, Türkiye’nin krizle mücadele ettiği 2000-2001 yılında bile iflas etmediğini, "doğru olanı yaparak borçlarını ödediğini" belirtti.

Ash, Türkiye’nin Rusya gibi iflas etmeden borçlarını ödemeyi seçmesinin faturasını da 12 yıl boyunca ödediğini söyledi. Tim Ash, 14 yıl önce iflas eden Rusya ile Türkiye arasında da bir karşılaştırma yaptı.

TÜRKİYE 90 YILDIR BORCUNU ÖDÜYOR

"Rusya 1998 yılında borçlarını ödemedi ve iflas etti. Bu sayede bilançosunu temizledi. Ve 2007 yılında da 'yatırım yapılabilir' notu verilerek kredi kuruluşları tarafından iflas ettiği için adeta ödüllendirildi. Türkiye beş yıl daha beklemek zorunda kaldı.Rusya o dönem Türkiye’den daha iyi durumda mıydı?"

Tim Ash Rusya’nın borç oranının kredi notunun artırıldığı dönemde Türkiye’ye göre daha iyi olduğunu söylese de borç ödeme isteğinin gözardı edildiğini söyledi.

Türkiye’nin 90 yıldır borcunu ödediğine dikkat çeken Ash, kredi kurumlarının bu tarz konuları gözardı ettiğini söyledi.

Ash, “Eğer Roubini’nin şirketinin dediği doğruysa, ve cari açık sürdürülemez boyutaysa Türkiye’nin para biriminde bunun etkisi görülür. Peki kamu sektörünün dış borcunun milli gelire oranının yüzde 10 olması ne zaman sürdürülemez olur? Dolar kuru 3 TL’nin üzerindeyken”, dedi.

"DOLARIN 3 TL'YE ÇIKMASI OLASI BİR SENARYO DEĞİL"

Dolar kurunun Türkiye’nin mevcut hikayesi içinde dolar kurunun 3 TL’ye çıktığı bir senaryonun gerçekleşmesinin olası olmadığı da Ash’in açıklamalarında yer aldı.

Ash, "Roubini şirketinin analistlerinden Türk lirası için bir öngörüde bulunmalarını istemeliyiz. Eğer kurun 3 TL’nin üzerine çıktığı bir öngörüde bulunurlarsa da altlarına imzalarını atmalarını istemeliyiz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Rusya
Görüş Bildir