54 Yıl Önce Kurduğu Üniversite Gurur Kaynağı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

54 Yıl Önce Kurduğu Üniversite Gurur Kaynağı

54 Yıl Önce Kurduğu Üniversite Gurur Kaynağı

Milli Eğitim eski Bakanları’ndan Prof. Dr. Orhan Oğuz, 1958 yılında kurduğu Anadolu Üniversitesi’nin (AÜ) bugünkü konumunu gördükten sonra çok mutlu olduğunu belirtti. Oğuz, “Başlattığımız işin 50 küsur sene sonra nerelere geldiğini görmek, her kula nasip olmaz” dedi.

Kurduğu AÜ’deki her ders yılı açılışına şahitlik etmeye özen gösteren Oğuz, 2012-2013 akademik yıl açılış törenine Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan kızı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz ile birlikte katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın hocası Prof. Dr. Orhan Oğuz, kendisinden sonra göreve gelenlerin aynı heyecanla Anadolu Üniversitesi’ni bugün çok daha ileri noktalara ulaştırdığını söyledi. Bunun mutluluğunu yaşadığını ifade eden Oğuz, “Çok şükür. Başlattığımız işin 50 sene küsur sonra nerelere geldiğini görmek, her kula nasip olmaz. Onun için çok mutluyum. Benden sonra aynı heyecanla çalışan arkadaşlar, Anadolu Üniversitesi’ni bu hale getirdiler. Daha da ileriye götüreceklerine inanıyorum” diye konuştu.

Akademik yıl açılışlarına katıldıkça mutluluğum sona ermiyor

“Anadolu Üniversitesi, dünya üniversitesi oldu” diyen Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun için de çok mutluyum. Akademik yıl açılışlarına katıldıkça mutluluğum sona ermiyor. Eskişehir’in, benim göreve başladığım yıllarla bugünkü durumu arasında çok fark var. Eskişehir, çok büyüdü, turistik şehir oldu. Bu şehre hizmet eden arkadaşları kutlarım. Enerjilerinin tükenmemesini temenni ederim.”

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir?

Eskişehir’de 1924 yılında dünyaya gelen Orhan Oğuz, ilk, orta ve lise eğitimini burada bitirdi. Yüksek öğrenimini İstanbul’da Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nda tamamlayan Oğuz, daha sonra Fransa’ya gitti. Paris’teki Sorbone Üniversitesi’nde hukuk doktorası yapan Oğuz, 1950 yılında yurda döndü.

Afganistan’ın Kabil Üniversitesi’nde 4 yıl öğretim üyeliği yapan Oğuz, akademik kariyerini sürdürdüğü İzmir’den Eskişehir’e gelerek 1958 yılında Anadolu Üniversitesi’nin temelini oluşturan Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi’ni kurdu.

Toplam 11 yıl burada görev yapan Oğuz, 1969 yılında Akademi Başkanlığı’ndan ayrıldı. 1969 yılında Eskişehir Milletvekili olarak TBMM’ye giren Oğuz, Demirel Kabinesi’nde Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

Oğuz’un bakanlığı 12 Mart 1971 tarihinde sona erdi. Bundan sonraki hizmetlerini parlamentoda 1977 yılına kadar sürdüren Oğuz, 1978 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanlığı’na seçildi. 1982 yılında İTİ Akademisi Marmara Üniversitesi’ne, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de Anadolu Üniversitesi’ne dönüştü. Marmara Üniversitesi’nin kurulma görevi, rektör olarak Prof. Dr. Orhan Oğuz’a verildi. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nden emekli olan Oğuz, 1996-1997 yıllarında RTÜK Başkanlığı görevinde bulundu.

Prof. Dr. Oğuz’un öğrencileri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’de bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanEskişehirFransaİstanbulİzmirMarmara ÜniversitesiRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir