Madımak Hâlâ Yanıyor

 > -

19 Yıl Önce Bugün 35 Aydın Katledildi

19 Yıl Önce Bugün 35 Aydın Katledildi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Madımak Hâlâ Yanıyor

Madımak Hâlâ Yanıyor

Madımak Katliamı'nın 19. yıldönümünde binler yine adalet istedi.

Türkiye'nin çeşitli illeri ve yurt dışından gelen 15 bini aşkın kişi saat 11.00'de Seyrantepe Mahallesi üzerinde toplandı. Buradan yürüyüşe geçti. Kortejin en önünde Sivas'ta yakılan 33 aydının ailesi yürüdü.

adımak Katliamı'nın 19. yıldönümünde binler yine adalet istedi. Türkiye'nin çeşitli illeri ve yurt dışından gelen 15 bini aşkın kişi saat 11.00'de Seyrantepe Mahallesi üzerinde toplandı.Buradan yürüyüşe geçti. Kortejin en önünde Sivas'ta yakılan 33 aydının ailesi yürüdü.

"Madımak hala yanıyor! Zaman aşımı kararını tanımıyoruz" ana pankartı arkasında yürüyen binlerce kişi Mevlana Caddesi üzerinden kent meydanı ve eski Madımak Oteli binası önüne doğru yürüyüşe geçti. Valilikten emir alan çevik kuvvet polisleri kitlenin önünü kesti, grubun yürüyüşüne ve otel binası önüne kadar gitmesine izin verilmeyeceği belirtildi. İçişleri Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda alınan kararla ilgili olarak polis ekipleri ile tertip komitesi üyeleri arasında tartışma yaşandı. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine etkinliğe katılanlar bir süre oturma eylemi yaparak, ıslık ve alkışlar ile kararı protesto etti.

CHP'liler Valiyle görüştü
Anma için kente gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Tunceli Milletvekili Kamer genç ve Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, tertip komitesi üyeleriyle birlikte Valilik binasına giderek izin konusunda Vali Ali Kolat ile görüşme yaptı. Milletvekilleri ile tertip komitesi üyelerinin yaptığı görüşmenin ardından yaklaşık yarım saat sonra polis kordonu açılarak, grubun eski otel binası önüne kadar gitmesine müsaade edildi.

Binaya aileler alınmadı
Kent meydanını takip eden grup, Atatürk Caddesi üzerinden Eski Madımak Oteli'nin bulunduğu Eski Belediye Sokak önüne kadar geldi. Burada sokak girişine barikat kuran polis ekipleri, binanın önüne sadece bazı milletvekilleri ile olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarının geçmesine izin verdi. Ancak bina içerisine girmek isteyenlere ise izin verilmedi. Ölenlerin yakınları uzun süre anma programı bitene kader otel binası önünde oturarak bekledi.

Nesimi Çimen'in eşi isyan etti
Olaylarda yaşamını yitiren yazar Nesimi Çimen'in eşi Makbule Çimen ise Bilim ve Kültür Merkezi olarak düzenlenen otel binası önünde isyan etti. 'Biz burada yakıldık' diye bağıran ve kapıları yumruklayan Çimen, eşinin fotoğraflarını taşıdı. Olay sırasında kendisinin de otel binası içinde olduğunu ve vücudunda yanıklar oluştuğunu belirten Makbule Çimen, bununla ilgili olarak çekilen ve vücudundaki yanık izlerini yer aldığı fotoğrafı gösterdi. Otel binası önünde bulunanlar ise ellerindeki suları binanın camına döktü, 'Madımak Müze olacak' ve benzeri yazılar içeren dövizleri, barikatlara taktı.

Anmaya CHP adına 20 milletvekili katıldı. Parti binasında bir araya gelen milletvekilleri, ilk olarak kent meydanında bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Burada CHP Grup Başkan vekili Muharrem İnce açıklama yaparak, olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdi. İnce, "Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılan 33 aydın ve sanatçının yakılarak katledilmesini üzerinde tam 19 yıl geçti. ‘Cumhuriyet burada kuruldu burada yıkılacak’ sloganlarına hiç birimiz unutmadık. Cumhuriyete karşı açıkça baş kaldırı olan bu eylemin hangi zihniyetle hazırlandığı hangi zihniyetle uygulandığı daha sonra nasıl korunduğu apaçık ortadadır. Türkiye Cumhuriyetinin yurttaşları bu katliamı unutmayacak ve eninde sonunda bu katliamla yüzleşecektir. Ankara 1 nolu DGM'nin Sivas katliamı ile ilgili gerekçeli kararı şu sözlerle başlıyor; 'Kutsal kitaplarda bile değil bir insanı karıncayı bile yakarak öldürmek en büyük günahtır. 35 kişi yanarak ölürken sanıkların vicdanlarında en ufak bir acıma hissi uyanmamıştır' diyor mahkeme gerekçeli kararında. İçlerindeki bu kin, içlerindeki bu nefret Cumhuriyete, Atatürk'e, onun kazanımlarına, onun devrimlerine, Cumhuriyetin değerlerine olan kindir. Artık bizler iyi niyetli unutkan ve duygusal olamayız." dedi.

Anma etkinliklerine Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı partililer de katıldı.

Alevilerin talepleri karşılanmayarak Bilim ve Kültür Merkezi yapılan Madımak Oteli'nin önüne aileler alınmadı. Sokağın girişinde açıklama yapılabildi. 2 Temmuz Sivas Tertip Komitesi adına konuşan BTS Şube Başkanı Ali Şimşek, 19 yıl önce yaşanan bir insanlık ayıbını lanetlemek ve kınamak üzere bir arada olduklarını belirterek, "19 yıl geçti aradan Ne adalet yerini buldu ne de acılar dindi. Ama bizler binlerce yürekle onların huzurundayız. Sizleri bizlerden koparmaya çalışan zihniyet devam etmektedir" dedi.

PSAKD: İnsanlığa karşı suç
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül ise bu katliamın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirterek, "Madımak utanç müzesi olsun diyen tüm canlar buradalar. Bize şekil vermeye kalkan AK Parti iktidarına Madımak'ta katledilen 33 canımız adımız adına Türkiye Devrimci hareketine sahip çıkıyoruz. Burada Denizleri, İbrahimleri, Mahirleri de anıyoruz. Alevi toplumu sahipsiz değil" dedi. Olayların sanıkları ile ilgili zamanaşımı kararına başbakanın 'Hayırlı olsun' değerlendirme yaptığını hatırlatan Bülbül, "Madımak utanç müzesi olacak. Hiç kimse şunu unutmasın bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi de savcısı da sizsiniz. 19 yıl önce yaşanan madımak konusunda zaman aşımı kararını verenleri kınıyoruz" dedi.

Bizi neden yakıyorlar
Şehit Aileleri Adına konuşan ve ölenlerden Gülsüm Karababa'nın babası olan Hüseyin Karababa ise, 19 yıl önce 35 yol arkadaşlarını kaybettiklerini belirterek, "O günde bugüne davasına sahip çıkan Alevilere teşekkürü borç biliyorum. Bizi neden yakıyorlar. Divriği'de kömürümüze, Hafik’te toprağımıza şehir merkezinde evimize göz dikmişler, Kimliğimizi silmek istiyorlar bu topraklarda. Bizi bu topraklarda yok etmek istiyorlar" dedi.

2 Temmuz ne ilk ne son katliam
Avrupa Alevi Konfederasyonu Başkanı Turgut Eker, 19 yıl önce bu toprakların yaşadığı en barbarca en alçakça katliamla kaybettikleri insanları anmaya geldiklerini belirterek şu iddialarda bulundu:

"2 Temmuz 1993, biz Aleviler tarihinde ne ilk ne de son katliamdır. Tarihi katliamlar tarihi olan biz aleviler, on binler buradadır. Şehitlerimizi anıyoruz. Bu katliam bir devlet katliamıdır. Bu katliamın başında o dönemin Cumhurbaşkanı Demirel vardır, o dönemin Başbakanı Çiller vardır. İçişleri Bakanı, valisi vardır. Bu devlet hesap verecek. Biz tarihimizde ki tüm şehitlerimize sahip çıkacağız."

Alevi Bektaşi Federasyonları Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük, ise 19 yıldır Madımak oteli önüne katledilenleri anmaya geldiklerini belirterek, şöyle dedi:

"19 yıldır Madımak oteli önünde hunharca katledilen canlarımızı anmaya geliyoruz. Bizler belki unutmuş olabiliriz ama bu topraklar katliamcıları unutmamışlardır. Bu topraklar 500 yıl öncede Pir Sultan Abdal'ı katletmiştir. Bu topraklar katliam yapmaya alışkın topraklardır. 500 yıl önce de bizlere korkacaksınız, bizden irkeceksiniz, biz güçlüyüz biz öldürürüz diyorlardı. 500 yıl geçti bizim gönüllerimizde utanç müzesi olan Madımak'ta 33 canımızı yakarak yine aynı mesajı vermeye kalktılar. Ama unuttukları bir şey vardı. Biz güçten karanlıktan korkan bir toplum değiliz. 70 kişiyle 70 bin kişiye karşı duranlarız. Biz bu ülkenin iktidarının Muaviye’nin temsilcisi olduğu söylüyoruz. Biz bu iktidarın başının yezidin ta kendisi olduğunu söylüyoruz. Bu katliam devlet eliyle yapılmıştır. Zaman aşımına uğratarak devletin katilliğini örtmeye çalışıyorlardı. Bütün engellemelerinize rağmen bütün ayrıştırmalarınıza rağmen biz karanlığa hesap sormaya devam edeceğiz."

Sanatçılar adına ise Pınar Sağ kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların tamamlanmasının ardından tertip komitesinin uyarısı ile grup geldiği güzergahı kullanarak alanı boşalttı. Etkinlik sırasında gerginlik yaşanmadı.

Haberin Tamamı İçin:

'Sivas Sanıkları Orada Yananlar Kadar Masum'

'Sivas Sanıkları Orada Yananlar Kadar Masum'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Mağdur Menekşe Değil Tüm İnsanlık'

'Mağdur Menekşe Değil Tüm İnsanlık'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviAnkaraAydınBarış ve Demokrasi PartisiBilimCumhuriyet Halk PartisiİstanbulMalatyaMuharrem İncePolisŞehitSelahattin DemirtaşTunceliolay
Görüş Bildir