Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yükselen Döviz Kurları Karşısında Türkiye Girişimcilik Ekosistemi Ne Yapıyor? Bu Bir Avantaja Dönüşür mü?

 > 
8PAYLAŞIM

Döviz kurlarının hızlı yükselişi ve gerilen politik ortam nedeniyle girişimcilik dünyası da bu olaylara sessiz kalmadı ve sosyal medya üzerinden çeşitli paylaşımlar yaptı. Girişimcilik dünyası ve büyük markalar aynı zamanda şu anda sosyal medyada yürütülen #ABDyeReklamVerme kampanyası ile ilgili de paylaşımlar yapıyorlar. 

Peki girişimcilik dünyasında son durum ne? Kimler ne söylüyor? Dolarla ilgili bu yükseliş start'uplar ve girişimcilik ekosistemi için bir fırsata çevrilebilir mi?

Döviz kurlarındaki ani yükseliş nedeniyle borsada yer alan şirketlerin dolar cinsinden genel değeri de düşmüş durumda.

Dolardaki bu gelişme ile birlikte Amerikan borsasında açık işlem gören Netflix'in değerlemesi borsamızdaki tüm şirketlerin değerini geçmiş oldu.

Comcast'in değerleme tahminine göre Netflix'in toplam değeri 147 milyar doları buluyor. Sadece Disney'in değeri de 150 milyar doları biraz geçiyor.

2017 verilerine göre ABD'de kasasında en fazla nakit para bulunduran şirketler listesinin ilk önce zirvesinde, daha sonra ise tüm listede teknoloji şirketleri dikkatleri çekiyor.

Gelişen teknoloji, yeni medya ve dijital mecralar ile birlikte bilgi ve bilişim teknolojileri tüm dünyanın en büyük ve en yeni süper güçlerini yarattılar. Bilgi ve bilişim teknolojileri şu anda tüm dünyada petrol ve enerji şirketlerini geçerek büyük bir pazar oluşturmuş durumda. Apple kasasında en fazla nakit para bulunduran şirket. Şirketin hisselerinde yaşanan artış ile geçtiğimiz haftalarda 1 trilyon dolar büyüklüğünde ilk şirket olma özelliğine sahip oldular.

Ülkemiz de bilgi ve bilişim teknolojileri açısından gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor. Bu alana yapılan reklam ve teknik yatırımın miktarı da bir hayli fazla. Dolayısı ile bu harcamalar da döviz kurlarının yükselişi nedeniyle basında kendine yer bulmaya başladı.

Sosyal medyada başlayan #ABDyeReklamVerme kampanyasına büyük medya siteleri de büyük yer verdi ve markalardan karşılık buldular. THY ve Türk Telekom bu kampanyaya katıldığını açıkladı.

Detaylı haber için sizi şöyle alalım;

İki Büyük Şirket Sosyal Medyadan Duyurdu: THY ve Türk Telekom ABD'li Kuruluşlara Reklam Vermeyecek - onedio.com
İki Büyük Şirket Sosyal Medyadan Duyurdu: THY ve Türk Telekom ABD'li Kuruluşlara Reklam Vermeyecek - onedio.com

Sosyal medyada girişimcilik ekosisteminden de çeşitli bilgiler ve destek mesajları paylaşıldı.

Cem Baytok hızlı yükselen döviz kurları nedeniyle şirket merkezini yurt dışına taşımayı düşünen girişimciler için şu mesajı paylaştı;

Döviz kurlarının yüksek olması nedeniyle ekosistemden çeşitli çağrılar da yapıldı.

Bizler ülke olarak herhangi bir şirketimizin faaliyet gösterdiği herhangi bir alanda inovasyon yapmadıkça başkaları mutlaka yapıyor. Aşağıdaki örnekte yer alan oyun üzerinden Çinliler reklam geliri elde ediyor.

İşin sadece girişimci yanı tabii ki yok. Yatırımcı ekosisteminden de mesajlar paylaşıldı;

Melek yatırımcı Hande Enes de yatırımlarına devam edeceğini söyledi.

Burada ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Özellikle bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirketlerin en büyük giderlerinden bir tanesini sunucu ve yazılım masrafları oluşturuyor. Her ay düzenli olarak ödenen masraflar da çoğunlukla döviz cinsinden oluyor.

Builtwith.com'un güncel verilerine göre Türkiye'de Amazon'un web servislerini kullanan 1000'den fazla web sitesi/girişim bulunuyor. Bu servislere Microsoft'un Azure servisini de eklememiz mümkün. Azure da Amazon gibi web barındırma servisi sunuyor ve Microsoft'un ürünü.

Ülkemizden yurt dışına aktarılan bu hizmet ödemeleri için güncel Hindistan örneği üzerinde durmak gerekiyor.

Hindistan son yıllarda nüfus itibariyle dünyanın en büyük ülkelerinden birisi haline geldi. Üstelik bilişim teknolojileri konusunda ve e-ticarette büyük bir pazar oluşturdu. 2018'de alınan bir karar ile yerel sermayenin bilgi teknolojileri alanında yine ülke içinde tutulması için bazı kararlar alındı. Ülkedeki girişimcilerin Facebook, Amazon, Google, Apple gibi şirketlere karşı rekabet edilmesi için yasa çıkartmaya hazırlanıyorlar.

Hindistan'ın 2018 için e-ticaret hacmi yaklaşık 32 milyar dolar!

Kriz ortamında belki de yapabileceğimiz, düşünmeye fırsat bulabileceğimiz en iyi yatırım konusu; eğitim!

Peki neler yapılabilir? Dövizdeki yükselişin mikro ihracat yapan, dijitalde var olan ve işlerini yürüten girişimciler için bir avantajı söz konusu; fiyat rekabeti.

Her ne kadar son yıllarda Paypal ve Booking.com'un kapatılması gibi olumsuz durumlar yaşasak da mikro ihracat düzeyinde yapabileceğimiz iyileştirmeler, gelişmeler ve girişimler hala mevcut. 

Şu anda yurt dışında teknoloji, yazılım ihracatı yapan yüzlerce farklı şirket ve girişimci mevcut. Yurt dışına döviz ile ürün satmanın ve o satışı yaparken fiyat rekabeti ve kurun yüksek olması nedeniyle yüksek kazanç elde edilebileceği de tabii ki göz ardı edilemez!

Kişisel olarak yurt dışına satış yaparak döviz kazanmak da mümkün. Yurt dışında Türk kültürü ürünlerine rağbet oldukça fazla. Üstelik bozulmayan, kargosu itibarıyla sorun çıkarmayan ürünler sattığınızda da daha az sorun yaşıyorsunuz.

Amazon, Etsy, Ebay gibi pazar yerleri satış için büyük kolaylık sağlıyor. Google'dan araştırma yaparak Türkçe ve İngilizce pek çok kaynağa erişebilirsiniz.

Aynı zamanda içerik yazarlığı, yazılım işleri ve dijital pazarlama alanında da mikro işler yaparak para kazanmak mümkün.

Upwork, Freelancer.com, Fiverr gibi siteler de bu işleri yapmak için birebir.

Girişimciler ve start-up'lar içinse en iyi yol yurt dışına hizmet, yazılım veya teknolojik ürün satışı olarak görünüyor.

Bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile birlikte dünyanın her yerine iş yapabilmeniz ve para kazanmanız mümkün. Yurt dışına yazılım ve hizmet ihraç ederek döviz kazanabilirsiniz. Tekrarlamakta fayda var; döviz kurlarının hızlı yükselişi nedeniyle fiyat rekabeti avantajımız var.

Mevcut durumdan yakınmak ve durmak yerine üretmemiz, krizi fırsata çevirmemiz gerekiyor.

Yurt dışından ödeme almak için alternatif sistemleri anlattığımız içeriğimize de şuradan ulaşabilirsiniz;

Yurt Dışından Ödeme Almak İçin Paypal Alternatifi Olan 13 Sistem - onedio.com
Yurt Dışından Ödeme Almak İçin Paypal Alternatifi Olan 13 Sistem - onedio.com

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir