Görüş Bildir

Google Haberleri

Google ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Google ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

70 Yıllık Yasa ve Kuantum Bilişimi
Sosyal medya mecraları, internet servis sağlayıcıları sizin içeriklerinizi serbestçe yayınlayıp, sizin verileriniz ve ürettikleriniz üzerinden para kazanıyor. Google dünyanın en fazla kazanan 4. ticari oluşumuyken; Instagram, WhatsApp ve Facebook'u bünyesinde bulunduran Meta grubunun yıllık kazancı ise 3.2 milyar dolar. Peki siz ne kazandınız?ABD’de 1998’den beri yürürlükte olan, AB Ülkelerinde 2022’den beri uygulanan 'Dijital Telif Yasası' Türkiye’de de hayat buluyor. Yasa teklifi meclisten geçtiğinde Google, Facebook gibi dijital mecralar içerik üreticilerine telif ücreti ödemek zorunda kalacak.Kanada’da Çevrim İçi Haberler Yasası düzenlemesiyle birlikte Google’ın, Kanada'ya her yıl 74 milyon dolar ödeyecek olması TBMM’yi de harekete geçirdi. Zira Google, Facebook, Instagram ve daha birçok dijital platform, Türkiye’deki, dijital içerik üreticileri üzerinden de yılda milyarlarca dolar kazanıyor. Ama karşılığında Türkiye'deki üreticilere hiçbir ücret ödemiyor.
Google'dan WhatsApp Hamlesi
Google, dün akşam iOS işletim sistemi kullanan iPad, iPhone ve iPod Touch modelleri için sohbet uygulaması Hangout’u güncellediklerini duyurdu. Google’ın yazılım mühendisi Frank Peterson, yenilemeyi Google Plus üzerinden duyurdu. Yeni Hangout, güncellemeyle birlikte özellikle görünüm olarak WhatsApp’a benziyor. İçerik olarak da aynı WhatsApp gibi sticker, resim ve hatta video göndermeyi sağlıyor. Güncellemeden önce Hangout kullanıcıları birbirlerine sadece resim gönderebiliyordu. Hangout’un iPad versiyonunda ekran ikiye bölünüyor. Sol yanda kullanıcıların durumlarını görebilirken, diğer yanda son konuşmanızı görebilir ya da sohbete devam edebiliyorsunuz.
Google Now Launcher Nihayet Yayınlandı
Google'ın sadece Nexus 5'e özel geliştirdiği Android Launcher'ı, artık Google Play'de! Google'ın şimdiye kadar sadece Nexus 5 telefonları için sunduğu yeni Google Noe Launcher'ı, artık daha fazla telefona indirilmeye hazır. Launcher, şu anda Google Play'deki yerini almış durumda. Ancak yine de çok fazla sevinmeyin; çünkü onu indirebilmek için, yine belli telefonlardan ya da tabletlerden birine sahip olmanız gerekiyor. Launcher şimdilik sadece Android 4.4 sistemini kullanan Nexus cihazları ve Galaxy S4 gibi telefonların saf Android'li 'Googple Play' sürümleri için kullanılabilir durumda. Ancak Google'ın yakında tüm diğer KitKat'lı cihazlara da Google Now Launcher'ı adapte etmesi bekleniyor.