YÖK Yönetmeliğinden Adli Suçlar Çıkarılıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yök Yönetmeliğinden Adli Suçlar Çıkarılıyor

Yök Yönetmeliğinden Adli Suçlar Çıkarılıyor

12 Eylül 1980 darbesinin ardından askeri yönetim döneminde 21 Ağustos 1982 tarihinde çıkarılan “Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği” yenileniyor.

YÖK’ün daha önce 12 Eylül döneminde çıkarılan Milli Komiteler Yönetmeliği’ni kaldırması ve Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ni yenilemesinin ardından şimdi de öğretim elemanları yönetmeliğinde değişikliğe gidiyor. Yönetmeliğin önümüzdeki günlerde YÖK Genel Kurulu’nda ele alınıp yayınlanması bekleniyor.

İzinsiz ilan yapıştırmak suçu kalkacak

Mevcut disiplin yönetmeliği özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda binlerce öğretim üyesinin soruşturma geçirmesine yol açmıştı. Yönetmelikte, yeniden ele alınan ancak son şeklinde YÖK Genel Kurulu’nda karar verilecek olan bazı maddeler arasında, “Verilen emir ve görevleri yapmakta kayıtsızlık göstermek”, “Taşıdığı sıfatın gerektirdiği vakara yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak”, “Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak”, “Üniversite içinde yetkililerden izin almadan görevle ilgili olmayan ilan yapıştırmak” gibi hükümler yer alıyor. Yönetmelikte adli suçlarda öncelikle savcılıklar tarafından inceleme yapılmasının önünün açılacağı bir düzenleme yapılacağı kaydedildi. Mevcut yönetmelikte birçoğu adli suç olan ancak üniversiteden atılmaya kadar ceza verilebilen maddeler de düzenlenecek ve mahkeme kararları beklenecek.

Borcunu ödemeyen görevliye ceza yok

Mevcut yönetmelikteki “Siyasi ve ideolojik eylemlerden arananları görev mahallinde gizlemek” hükmünün adli suç olduğu gerekçesiyle yönetmelikten çıkarılacak. Örneğin mevcut disiplin yönetmeliğinde “borçlarını ödememek” kınama cezası gerektirirken, bu disiplin suçu yönetmelikten çıkarılacak. Borcunu ödemeyen öğretim üyesine üniversiteden ceza gelmeyecek. Kime borcu varsa onun açacağı davaya muhatap olacak. Ayrıca öğretim üyeleri kendi aralarında tartışır ve olay karakolluk olursa bu işlem de üniversite tarafından değil savcılık tarafından soruşturulacak. Mevcut yönetmelikte, “verilen emirleri zamanında yapmamak”, “amire saygısız davranmak”, “Güven duygusunu sarsacak nitelikte hareket etmek” gibi somut olmayan ifadeler cezaya yol açıyordu. Bu gibi ifadelerin de yeni yönetmelikte yer almayacağı ifade edildi. Bir şirketin yönetim kurulunda olduğu ortaya çıkan öğretim üyeleri hakkında soruşturma açılıp üniversiteden atılmasının istenmesine kadar götüren disiplin maddesi de değişecek. Disiplin yönetmeliğinde intihal ile ilgili maddelerin de düzenlenmesi bekleniyor. İntihal olduğu belirlenen eser yeniden basılmaya devam ederse dosya zamanaşımına uğramayacak. Öğretim üyelerinin yazdığı eserlerde referans verilmesine de düzenleme getirilecek. Öğretim üyesi referans verse dahi yazdığı makalenin büyük kısmını oluşturan uzun bir bölümü aynen alıp eserinde kullanamayacak.

Kaynak Vatan

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Öğretmenolay
Görüş Bildir