MGK Kaygılı: “Güney Sınırında İkinci İç Savaş Endişesi”

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

MGK Toplantısı Başladı

MGK Toplantısı Başladı

MGK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'ndeki toplantı, saat 13.30'da MGK üyelerinin katılımıyla başladı.
Bütün bir yılın değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda iç ve dış gelişmeler ele alınıyor.

Terörle mücadele, kurulun önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.
Bu kapsamda atılan adımlar, Türk silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği operasyonlar ve operasyonların bilançosu değerlendiriliyor.

Toplantının dış gelişmeler başlığında en önemli konu Suriye.
2 yılı aşkın süredir Suriye'de yaşanan şiddet olayları ve Türkiye'nin bu kapsamda attığı adımlar detaylarıyla konuşuluyor.

Ayrıca sınırda yaşanan hareketlilik ile bölgede bulunan Suriye vatandaşlarının yaşadığı kampların güvenliği de masaya yatırılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

MGK Kaygılı: “Güney Sınırında İkinci İç Savaş Endişesi”

Suriye'deki iç savaşın yanısıra Irak'taki merkezi yönetim ile Kürt bölgesel yönetimi arasındaki giderek artan gerilimin bir iç savaşa dönüşme ihtimali, Ankara'da, sınır komşusu olan ikinci bir ülkenin daha "yangın yeri"ne dönme endeşisine neden oldu. Milli Güvenlik Kurulu, Irak'taki gerilimin giderek tırmanmasından duyulan kaygıyı açıkça dile getirdi.

Milli Güvenlik Kurulu'nun 2012 yılının son toplantısı, Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında yapılan toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü.

Yılın son toplantısında; Suriye'nin Türk uçağını Akdeniz'de düşürmesi, sınırdaki yerleşim birimlerine bombaların düşmesi, terör örgütünün Suriye'deki gelişmelerden yararlanma yönündeki faaliyetleri ve Patriot füzelerinin yerleştirilmesi gibi 2012 yılında yaşanan önemli gelişmeler ana hatlarıyla değerlendirildi. Toplantının ana gündem maddelerinden birini yine terör örgütünün yıl içindeki faaliyetleri ile örgüte yönelik operasyonların değerlendirilmesi oluşturdu.

Komandolar kar kış dinlemedi

Toplantıda; komandolar ile polis özel harekat timlerinin ağır kış koşullarına rağmen karla kaplı arazide terör örgütüne karşı düzenledikleri operasyonlar ele alındı. MGK toplantısında, bölgede halkın teröre karşı tutumu konusunda, yerel birimlerden gelen bilgilere dayalı raporlar da ele alındı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, 2012 yılı içindeki terör olayları ve terör örgütünün faaliyetlerine karşı alınan önlemlerin değerlendirildiği belirtildi. Bildiride, şöyle denildi:

Halka takdir ifade edildi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraIrakPolisSavaşSuriyeTerörTürk Silahlı Kuvvetlerigündem
Görüş Bildir