Yılan Zehirinden Uyuşturucu Üretildi

-

Yılan Zehirinden Uyuşturucu Üretildi

Yılan Zehirinden Uyuşturucu Üretildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransız araştırmacıları, İngiltere'de yayınlanan 'Nature' isimli dergide yayınladıkları makalede dünyanın en zehirli yılanlarından olan kara mamba'nın zehirinde bulunan bazı maddelerin morfin gibi etki yaptığını bildirdiler. Yapılan deneylerde yılan zehirinin farelerde felç, kramp ve solunum zorluğu gibi neorotik etki yapmadığı görüldü.

Nice-Sophia Antipolis Üniversitesi'nden Sylvie Diochot'un yönetimindeki araştırma ekibi yılan zehirinden ağrı kesici Mambalgin-1 ve Mambalgin-2 adı verilen maddeyle birbirine benzer iki protein molekülünü karıştırarak izole ettiler. Farelerle yapılan deneylerde izole edilmiş proteinlerin sinir hücrelerindeki farklı kanalları bloke ettikleri tesbit edildi.

ASIC olarak adlandırılan asite karşı duyarlı sinir kanalları asitlerle temas ettiklerinde sinirler üzerinden ağrı sinyalleri veriyor. Mambalginler bu kanalların tepki göstermesini engelliyorlar. Yapılan deneylerde Mambalginlerin periferik ve merkezi sinir sisteminde de ASIC alt kanallarında da farklı yollar üzerinden etkili oldukları görüldü. Araştırmacılar bu etkilerin insanlar üzerinde de görülebileceğini, ayrıca Mambalginlerin daha başka şikayetlerde de ağrı kesici olarak kullanılabileceğini kaydettiler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereUyuşturucu
Görüş Bildir