YGS'de Hatalı Soru İddiası

 > -

YGS'de Hatalı Soru İddiası

YGS'de Hatalı Soru İddiası

Konya'daki bir dershanenin yönetim kurulu başkanı Naci Atalay, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) matematik bölümünün 30'uncu sorusunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini iddia etti.

Geçen 24 Mart Pazar günü tüm yurtta üniversiteye girişin ilk etap sınavı olan YGS yapıldı. Sınavın ardından soruların tek tek incelediklerini belirten Konya'daki Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, zümre kurulunun yaptığı inceleme matematik bölümündeki 30'uncu sorunun hatalı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

30'uncu sorusunun bir abaküs sorusu olduğunu belirten Atalay, şunları söyledi:

"30'uncu soru, 'Yeterince uzun beş çubuktan oluşan bir abaküs verilmiştir. Abaküste; sırasıyla 1’inci çubuğa 1 adet, 2’nci çubuğa 2 adet ve benzer biçimde diğer çubuklara da numarası kadar boncuk takılıyor. Böylece birinci tur, şekildeki gibi tamamlanıyor. Daha sonra başa dönülüp 1’inci çubuğa 6 adet, 2’nci çubuğa 7 adet ve benzer biçimde diğer çubuklara da bir önceki çubuğa takılanın fazlası kadar boncuk daha takılıyor. Her tur sonunda 5’inci çubuktaki sayısının bir fazlası 1’inci çubuğa takılarak turlara devam ediliyor. Buna göre, takılacak olan 220'nci boncuk hangi çubukta yer alır?' şeklindedir. ÖSYM , cevabı birinci çubuk olarak değerlendirip 'A' şıkkını doğru cevap olarak kabul etmektedir."

Doğru cevabın 'A' şıkkı olmadığını belirten Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Öğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziYGS
Görüş Bildir