Yeni Sezonda 19 Mayıs Stadı Bilmecesi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni sezonda 19 Mayıs Stadı bilmecesi

Yeni sezonda 19 Mayıs Stadı bilmecesi

Ortak Giriş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Gençlerbirliği Kulübü'nde de yönetim kurulu üyeliği yapan Arif Ölmez, konuyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Mayıs Stadı'nın ortak kullanımının kendileri için büyük sorun teşkil ettiğini söyledi.

Ölmez, 2003 yılında Spor Genel Müdürlüğü ile 10 yıllık bir sözleşme imzalayarak stadın kullanımının Ortak Girişim A.Ş.'ye verildiğini hatırlatarak, “O dönemde Gençlerbirliği, Ankaragücü ve Hacettepe kulüpleri, Spor Toto Süper Lig'de oldukları dönemde aynı stadı kullanmıştır. O günden başlayan ve her yıl artan kira sözleşmesi yapılmıştır. Bu tip organizasyonlarda verimli olabilmek ya da stadın bakımını gerçekleştirmek için iyi gelir kaynaklarına sahip olmak lazım. Takımların eksilmesi, stadın gelir kaynaklarının azalmasına sebep olmuş. Son sezonda da Ankaragücü'nün içinde bulunduğu durum, 19 Mayıs Stadı'nın kaynaklarının yine eksilmesine sebep olmuş. Buranın en büyük gelir kaynaklarından biri reklam. Bu bizim için önemli” dedi.

Kira bedelinin yüksekliği

19 Mayıs Stadı'ndaki asıl sıkıntının kira bedelinin yüksekliği olduğunu ifade eden Ölmez, “2003 yılında yapılan sözleşmede buraya biçilen kira bedeli çok yüksek. Bir örnek verirsek, Spor Toto Süper Lig'deki bütün takımların statlarını incelediğim zaman, Ankara'ya bu konuda haksızlık yapıldığını gördüm. Manisa Şehir Stadı, 2 yıl önce yıllık 50 bin lira kira öderken ve her yıl yüzde 10 artış yapılacak diye sözleşme imzalanırken, biz şu anda 800 bin lira kira ödüyoruz. İki stat ayrı diyebilirler ama iki stat da aynı. Aynı zeminde futbol oynanıyor, seyirci kapasitesi de hemen hemen eşit. Bu konuda Ankara'nın sahipsiz kalmış olduğunu gördüm. Gelecek sezon bu şekilde devam etmesi çok zor görünüyor. Kulüplerimizin kendilerine düşen mali vecibelerini yerine getirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Geçen sezon Ankaragücü'nün yaşadığı mali sorunların kendilerini de sıkıntıya soktuğunu vurgulayan Arif Ölmez, şöyle devam etti: “Mesela oynanan bir maçtan sonra koltuklar kırılıyor ve yenilenmesi gerekiyor. Bu tür işleri hangi kulübün maçında kırıldıysa fatura ederek yenilenmesini sağlıyoruz. Geçen sezon Ankaragücü'nün içinde bulunduğu durum bizi fazlasıyla sıkıntıya soktu. Bunda da Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav bize destek verdi ve 'elinizden gelen neyse yapın, biz zararı karşılamaya hazırız' dedi. Biz bu şekilde 2011-2012 sezonunu tamamladık ama bu demek değildir ki 2012-2013 sezonunu da bu şekilde geçirebileceğiz. Sanıyorum yeni sezon, Ortak Girişim A.Ş.'nin uhdesi olmadan, kulüplerimiz ve Spor Genel Müdürlüğü muhatap alınarak yeni sözleşmelerle götürülecek gibi bir tablo var. Ortak Girişim A.Ş.'nin sözleşmesinin karşılıklı iyi niyet çerçevesinde feshedilerek, kulüplerle birebir sözleşme yapılarak stadın kullanımının daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Ankaragücü'nün burada oynamama ihtimali de bulunuyor. Onların da yapacağı görüşmeler olumlu olursa, burada da oynayabilirler. Aynı durum Gençlerbirliği için de geçerli.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraGençlerbirliğiİlhan CavcavManisafutbol
Görüş Bildir