Facebook Reklamları Yarından İtibaren Sinir Bozacak

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Video Reklamlar Facebook'ta Otomatik Başlayacak

Video Reklamlar Facebook'ta Otomatik Başlayacak

Facebook’un, YouTube ve TV reklam pazarından pay kapmak için hazırladığı, 32 sayfalık belgenin basına sızdığını geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Üzerinden bir gün geçmeden Facebook test ettiği yeni video reklamlarını paylaştı.

Facebook mobil beklentisini de ortaya koyan test videosunda haber akışında ilerleyen kullanıcıya video reklam gösterilmeye başlanıyor.

Kullanıcı isterse videoyu tam ekran izleyebiliyor ama asıl sorun videonun otomatik başlaması olacak görünüyor. Haber akışında sessiz başlayan video tam ekran izlenme modunda sesli duruma geçiyor.

Mobil reklam gelirleri toplam gelirlerinin yarısına yakınını oluşturan Facebook, video reklamlarıyla mobilden gelen gelirleri artırmak niyetinde. Facebook Eylül ayında başladıkları testlerde video reklamlarda yüzde 10 daha fazla etkileşim yakalandığını belirtmesine karşın video süresine dair açıklama yapılmamış.

Videoyu izlemek istemeyen kullanıcı haber akışını aşağı doğru kaydırarak geçebiliyor. İlk zamanlarda videoyu kapatmak için tıklayanların da olacağını düşündüğümüzde, izlenme oranları yüksek seyretse de zamanla azalacaktır. Video reklam bittikten sonra kullanıcıya iki ayrı video daha gösterme seçeneği veren Facebook, reklam verenin daha fazla video izletebilmesine de olanak tanımış.

Genel olarak kullanıcının sınırlı internet paketiyle gezindiğini düşündüğümüzde, video gibi yüksek veri tüketimine sebep olan bir içeriğin kullanıcıdan izinsiz gösterilmesi, kullanıcının internet paketini de kullanmış olacaktır. Facebook bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada kullanıcı WiFi’a bağlı olmadan video reklamların yüklenmeyeceğini ama WiFi’da yüklenen reklamların saklanarak sonrasında yeniden gösterebileceğini belirtiyor.

Facebook’u bu hamlesiyle YouTube’un reklam gelirlerini hedefliyor gibi görünse de YouTube kullanıcısı sadece video içeriği için video platformunu kullanıyor. YouTube’un video öncesi gösterilen reklamlar konusunda genç nüfustan sıkça eleştiri aldığını düşündüğümüzde Facebook’un bu hamlesinin pazarlamacılar ve kullanıcılar arasında nasıl bir ikilem yaratacağını birlikte göreceğiz.

webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

Facebook Reklamları Yarından İtibaren Sinir Bozacak

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, görüntülü reklam pastasından pay almak için hazırlık yapıyor.

Site yetkilileri, yarından itibaren bazı kullanıcıların sayfalarını açtıklarında otomatik olarak başlayan reklam filmleri ile karşılaşacaklarını açıkladı.

ABD televizyonlarının toplam 60 milyar doları aşan reklam gelirleri nedeniyle görüntülü reklam alanına girmeye karar veren Facebook, yarından itibaren bazı kullanıcıların paylaşım duvarında otomatik olarak görüntülenecek olan reklam filmlerinin DEneme yayınını gerçekleştirecek. Kullanıcı isterse, bu görüntünün sesini açabilecek veya ilgilenmeyip bir diğer paylaşıma vakit kaybetmeden geçebilecek.

Uygulamanın tamamen Deneme amaçlı olduğu, başarılı olması halinde ileride kullanıcı sayfalarına reklam almaya başlayabileceklerini kaydeden şirket, geçen yıl 5 milyar dolardan fazla gelir elde etmişti. Bu yılın ilk 9 ayında 5.29 milyar dolarlık gelire ulaşan sosyal paylaşım sitesinin, görüntülü reklamlarla kazancını katlayacağı tahmin ediliyor.

Beyazgazete

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFacebookYoutube
Görüş Bildir