Üniversite Asistanlarından YÖK Önünde Protesto

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Üniversite Asistanlarından Yök Önünde Protesto

Üniversite Asistanlarından Yök Önünde Protesto

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Asistan Dayanışması, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) önünde asistanların işten çıkarılmasını protesto etti.

Uzun süreli eylem yapmayı düşünen grup, ısınmak için getirdikleri odunları YÖK binası önüne indirdi.

YÖK önünde toplanan grup, ‘50d zulmüne son', ‘Asistan kıyımına son', ‘İşten atılan asistanlar geri alınsın' pankart ve dövizleri açtı. Eyleme, bazı CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Eğitim-Sen ile bazı üniversite temsilcileri destek verdi. YÖK önünde uzun süre beklemeyi düşünen grup üyeleri, ısınmak için getirdikleri malzemeleri bina önüne indirdi.

Toplanan grup adına yapılan açıklamada asistanların işten çıkarılmasının gerekçesi anlatıldı. Açıklamada, "Göreve atandığı günden bu yana İTÜ kamuoyunun görüşlerini hiçe sayarak birçok hukuksuz karar alan İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, yeni tasarının yasalaşmasını dahi beklemeden azami süreleri bahane ederek, İTÜ'de bir asistan kıyımı başlatmıştır. Gelinen noktada 60'dan fazla araştırma görevlisi işini kaybetmiştir." denildi. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'dan taleplerinin genel kurulu taşıyacak sözünü aldıklarını ifade edilen açıklamada, sözün takipçisi olmak için toplandıkları belirtildi. Grup, mağdur edilen asistanların geri alınmasını ve azami süre uygulaması kaldırılmasını istedi.

Eyleme destek veren CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ise asistanların sesini TBMM kürsüsünden on dakika boyunca duyuracağı sözünü verdi.

Açıklamanın ardından grup üyeleri oturma eylemi başlattı. YÖK Genel Kurulu'ndan konuyla ilgili bir sonuç almak isteyen grup üyeleri, sonuç alınana kadar burada eylemlerini sürdüreceğini duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulSakaryaTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir