Türkiye - ABD Arasında Ladin Krizi

 > -

Türkiye-ABD Arasında Ladin Krizi

Türkiye-ABD Arasında Ladin Krizi

El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in damadı Süleyman M.'nin Ankara’da MİT-CIA operasyonuyla yakalandığı haberlerinin ardından yeni bir iddia ortaya atıldı.

Türk basınında yer alan haberlere göre, Türkiye, CIA'nın sorgulanmak üzere talep ettiği Süleyman M isimli şahsı ABD’ye vermek istemiyor. İddialara göre Türkiye Süleyman M’yi, Türk yasaları uyarınca İran’a iade etmeyi düşünüyor.

Türk istihbaratına Bin Ladin’in damadıyla ilgili bilgiyi CIA verdiği, Süleyman M'nin Çankaya semtindeki bir otelde tutuklandığı kaydediliyor.

Süleyman M.’nin, daha önce Kuveyt vatandaşı olduğu ancak, ABD güvenlik birimlerince tüm dünyada araması nedeniyle Kuveyt devletince vatandaşlıktan çıkartıldığı ortaya çıkmıştı. Sahte pasoportla girmiş.“Vatansız” konumunda olan Süleyman M.’nin Ankara’da Emniyet’te sorgulandıktan sonra mahkeye çıkartıldığı ancak “sahte pasaportla Türkiye’ye giriş yapmak” suçu dışında Türkiye’de işlediği suç olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldığı, daha sonra sınırdışı edilmek amacıyla yeniden Emniyet’e teslim edildiği bildirilmişti.

Türkiye ABD’nin kendilerine teslim edilmesini istediği Süleyman M.’yi, işlemlerinin tamamlanmasının ardından kanunlar gereği İran’a sınırdışı etmek niyetinde. Bu durumun Türkiye ile ABD arasında bir krize neden olabileceği öne sürülüyor.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraİran
Görüş Bildir