Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

Ünlü tüp bebek doktoru Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek hakkında merak edilenleri anlattı.

TÜP BEBEK NEDİR? KİMLERE UYGULANIR?

Kadından elde edilen yumurta ile erkekten elde edilen spermler vücut harici bir ortamda( laboratuar ortamında)birleştirilerek döllenme işleminin sağlanmasına tüp bebek tedavisi denir.

TÜP BEBEK;

• Sebebi belli olmayan kısırlık vakalarında

• Spermlerde oluşan yapı bozukluklarında ve azospermide

• Servikal etkenler tespit edildiğinde

• Endometriozis hastalarında

• Endometrioma( çikolata kisti) varlığında

• İmmunolojik etkenlerin varlığında

• Yumurtlama ile alakalı bozukluklarda

• İleri derece polistik over sendromunda

• Tüplerin her ikisinde oluşan tıkanıklıklarda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

KISIRLIK PROBLEMİ OLAN HER ÇİFT, TÜP BEBEK UYGULAMASI İLE ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR Mİ?

Tüp bebek tedavisi genelde kısırlık sorunu yaşayan bütün çiftlere uygulanan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan bir tedavidir.

TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR?

İlk aşama: yumurta geliştirme( ovulasyon indüksiyonu) Tüp bebek tedavisinin ilk aşamasında anne adaylarında yumurta geliştirmek amacı ile bazı hormonal içerikli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar genelde karın cildinden hastaya uygulanır. İlaçlar hastaya adet gördüğünde başlanır ve yaklaşık 2 hafta içinde yumurtaların gelişimi sağlanır. İkinci aşama: yumurtaların toplanması( oosit pick up) Yumurtalar istenilen büyüklüğe ulaştığı zaman uygulanan çatlatma iğnesinden 36 saat sonra toplanmaktadır. Bu uygulama ile bütün yumurtalar toplanır. Yumurta toplama işlemi vajinal ultrason altında yapılmaktadır. Uygulama yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar sürer. Üçüncü aşama: tüp bebek ve mikroenjeksiyon Anne adayından elde edilen yumurtalarda yapılacak işlemlere anne adayının yaşı, genetik faktörler, sperm sayısı ve hareketliliği, daha önce çiftlerde denenmiş tedavilerin yapılıp yapılmadığına dair araştırılarak karar verilir. Tüp bebek tedavisinde hazır hale getirilmiş yumurtalar ve spermler özel hazırlanmış bir yerde birleştirilir. Bu uygulamada yumurta döllenme olayını kendisi yapar. İşlemden yaklaşık 20 saat sonra döllenmenin olup olmadığı kontrol edilir. Sperm sayısı ve hareketliliği normal değil ise spermin döllenme kabiliyeti çok az olur. Bu nedenle bu tür sorunu olan çiftlerde mikroenjeksiyon tekniği uygulanır. Fakat günümüzde mikroenjeksiyon tekniği ile daha yüksek başarılar sağlanmakta. Bu nedenle klasik tüp bebek tedavisi yerine daha çok mikroenjeksiyon tercih edilmektedir. Mikroenjeksiyon tekniğinde, anne adayından elde edilen yumurtalar bazı işlemlere tabii tutulur. Çevresinde bulunan hücreler temizlenir. Olgunlaşma sağlanan yumurtalara özel aletler ile sperm enjekte edilir. Spermin enjekte edilmesinden yaklaşık 18 saat sonra döllenmenin olup olmadığı kontrol edilir. Dördüncü aşama: embriyo transferi Döllenme oluştuktan sonra embriyolar embriyologlar tarafından kalite bakımından incelenir ve en kaliteli olanları anne rahmine transfer edilir.

TÜP BEBEK UYGULANAN ANNE ADAYI HAMİLELİK SÜRECİNİ NASIL GEÇİRİR?

Tüp bebek sonrasındaki gebelik sürecinde doktorun tavsiyelerine uyulduğu takdirde hiçbir sorun çıkmamaktadır. Ancak her zaman oluşan gebelikler canlı doğum ile sonuçlanmamaktadır.

TÜP BEBEK İLE HAMİLE KALAN ANNE İLE NORMAL HAMİLE KALAN ANNE ARASINDA FARK VAR MIDIR?

Tüp bebek ile gebe kalan kadınlar ile normal yolla gebe kalan kadınların hamilelik süreçlerinde hiçbir fark yoktur. Normal yolla gebe kalan kadın ile aynı riski taşır.

TÜP BEBEK PAHALI BİR YÖNTEM MİDİR?

Aslında tüp bebek tedavisi maddi yönden oldukça pahalı bir uygulamadır. Ancak ülkemizde tüp bebek tedavisi devlet yardımı ile uygulanabilmekte ve maliyet olarak her geçen gün düşmektedir.

TÜP BEBEK UYGULAMASININ RİSKLERİ VAR MIDIR?

• Tüp bebek tedavisinde tedaviden cevap alınamayabilir

• Yumurtalıklarda kullanılan ilaçlardan dolayı aşırı uyarılma gerçekleşebilir

• Yumurta toplama aşamasında hiç yumurta elde edilemeyebilir

• Çoğul gebelik riski oluşabilir

• Çok nadir de olsa embriyo transferinin ardından enfeksiyon oluşabilir

(Kaynak: www.tupbebekklinigi.com )

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇikolataTercihhamilelikkadınlartransferyumurta
Görüş Bildir