Tekin: 'Böyle Başkanlığı Ben de Yaparım'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tekin: Böyle Başkanlığı Ben De Yaparım

Tekin: Böyle Başkanlığı Ben De Yaparım

Moskova ve Londra'da belediye başkanlarının böyle bir açıklama yapmayacağını dile getiren Tekin, “Böyle kolay belediye başkanlığını ben de yaparım.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, çeşitli üniversitelerden gelen öğrencilerle birlikte Beyoğlu'nda bir otelde kahvaltı yaptı. Kahvaltı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Tekin, ODTÜ'de yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrını eleştiren Tekin, “Başbakan bugüne kadar toplumun bütün kesimini ilgilendiren konularda fetva verdi. Nerede cami yapılacağına, kimin kaç çocuk yapıp yapmayacağında Başbakan'ın fetvası var. Bilim yuvalarına bir Başbakan'ın 3 bin polisle gidilmeyeceğini bilmesi gerekiyor. Gitmiş olduğu yer bilim yuvası. 3 bin 500 tane polisle senin ODTÜ'de ne işin var Sayın Başbakan? Eğer o kadar güvenliğinden korkuyorsan gitmeyeceksin. Bu ülkenin Başbakan'ı o üniversiteye elini kolunu sallayarak gidebilmeli. Eğer gidemiyorsan burada bir sorun var. Bu sorunun muhatabı Başbakan'ın kendisidir. Başbakan'ın öğrencilerle ilgili söylemlerini şiddetle kınıyorum.” diye konuştu.

Başbakan'ın kuvvetler ayrılığı konusunda CHP'ye yönelttiği eleştirilerin sorulması üzerine Tekin şunları söyledi: “Bizim anladığımız kuvvetler ayrılığı evrensel hukukta, dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibidir. Başbakan'ın anladığı Ortadoğu'daki gibidir. 58 yıldır CHP iktidar değildi. Bu 58 yıl baktığınızda her dönem darbeler olmuştur. Ara dönemler olmuştur. Bütün ara dönemlerde bu ülkenin aydınları solcuları darbe yemiştir. Ama Başbakan'ın takımına baktığınızda hiçbirinin mağduriyeti olmadı. Kuvvetler bütünlüğü olduğu dönemde de mağduriyeti olmamıştır. Kuvvetler bütünlüğü 12 Eylül dönemini kast ediyorsun. 12 Eylül döneminde sizin ne mağduriyetiniz var. Dün sayın Arınç ağlıyor, ağlama duvarının arkasında. İşkence görmemiş ama manevi işkence görmüş. Sayın Arınç bir şey söyleyecekseniz sözünüzün arkasında duracaksınız. Yaşından başından utan. Manevi işkence de fiziki işkence de bu ülkenin aydınları, solcuları görmüştür.”

Telefon dinlemeleri ile ilgili sorulara da cevap veren Tekin, “Sayın Başbakan kimler sizi dinliyorsa derhal gereğini yapacaksınız. Kamuoyu ile paylaşacaksınız. Bugüne kadar bunların hiçbirini bilmiyoruz. Özel yetkili mahkemelerin savcılar acaba harekete geçti mi? Başbakan siz dinleniyor musunuz? Diye ben sormuştum; ama cevap alamadım. Başbakan ağlamaktan vazgeçecek, gereğini yapacak.” dedi.

İstanbul'a kar yağması ve sonrasında yaşananlarla ilgili Kadir Topbaş'ın söylediklerine dikkat çeken Tekin şöyle devam etti: “Bir zamanlar bir bakan ‘okullar olmasa Milli Eğitimi iyi yönetirim' demişti. Şimdi sayın Topbaş, ‘Meteoroloji bize bildirmedi' demiş. Karın en çok yağdığı yer Moskova'dır. Yağmurun en çok yağdığı yer Londra'dır. Allah aşkına bir Moskova belediye başkanını, Londra belediye başkanlarını arayın, onlar böyle bir demeç verebilir mi? Şimdi bir alışkanlık haline gelmiş, çaresiz kalınca bir çağrı yapıyorlar yurttaşlara, sıkıyönetim ilan ediyorlar, ‘evinizden çıkmayın' diye. Bu kadar kolay belediye başkanlığını ben de yaparım.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBilimCumhuriyet Halk PartisiDarbeİstanbulKadir TopbaşOrta Doğu Teknik ÜniversitesiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir