Taksim'de Oteller Boşaldı Rezervasyonlar İptal Edildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Taksim'de Oteller Boşaldı Rezervasyonlar İptal Edildi

Taksim'de Oteller Boşaldı Rezervasyonlar İptal Edildi

Gezi Parkı’yla başlayan kıvılcım, tüm Türkiye’ye yayıldı, sadece borsa değil turizm sektörü de kan kaybetti.

Özellikle Taksim bölgesindeki otellerde ardı ardına rezervasyon iptalleri gelirken, daha şimdiden kayıp yüzde 30-40’ı buldu. Turizmciler ‘ ayını kaybettik’ derken, sadece Avrupalı değil Ortadoğulu turistin de ‘ürküp’ rezervasyonlarını iptal etmesi, sektörde paniğe neden oldu.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, “2. günden itibaren Taksim ve civarı ile Kadıköy bölgesindeki oteller boşalmaya başladı. Şimdiden iptaller yüzde 30’u buldu” dedi. Bayındır, “Ülkeler vatandaşlarına gitmeyin çağrısı yapmıyor ama olaylarla ilgili uyarıda bulunuyor” dedi.

ZARAR ŞİMDİDEN BÜYÜK

Turizmciler olarak gidişattan endişeli olduklarını belirten Bayındır, “Zaten biri hapşırsa turizm sektörü nezle olur. Haziran ayına ilişkin beklentilerimiz iyiydi, geçen yılı geçer diye düşünüyorduk. Oysa daha şimdiden büyük bir zarar var. Herkesin sakin olup, yumuşak beyanatlar verip bu işi yatıştırmasını umuyorum”dedi. İptallerin yüzde 40’ı bulduğunu belirten Point Hotel Taksim Genel Müdürü Nuri Kalyoncu, Özellikle Ortadoğulu turistlerden daha çok iptal var” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Rezervasyonlar İptal

Gezi Parkı eylemleri, dünyada en fazla ziyaretçi çeken 6’ncı şehir olan İstanbul’da rezervasyon iptallerine yol açtı. Tur Operatörleri Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu, yaklaşık bir hafta süren eylemlerin turizm sektörünü olumsuz etkilerdiğini söyledi. İçinde bulunduğumuz hafta ve önümüzdeki hafta için rezervasyon yaptıranların yüzde 20-30’unun gelmekten vazgeçtiğini belirten Polatoğlu, olayların devam etmesi durumunda faturanın ağır olacağı uyarısında bulundu.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Polatoğlu, sağduyu çağrısında bulundu. Turistin huzurlu şehirleri tercih ettiğini, İstanbul’un da dünyadaki rakipleri arasında en huzurlu şehirlerden biri olduğunu kaydeden Cem Polatoğlu, “Şahsıma ait şirketlerde bu hafta ve önümüzdeki hafta için yapılan rezervasyonda önemli oranda iptaller oldu. İptaller konusunda kesin bir rakam veremiyoruz ancak bu hafta ve önümüzdeki hafta için yapılan rezervasyonlarda yüzde 20-30’luk iptaller var. Olaylar devam ederse faturası ağır olur. Her iki tarafın da sağduyulu, itidalli davranması gerekir” dedi.

Olayları yatıştırmada kozların hükümetin elinde olduğunu dile getiren Polatoğlu, savaş alanını andıran eylemlerin ülkenin imajına büyük zarar verdiğini ifade etti. Eylemlerin devam etmesi halinde turizm setöründe rezervasyon iptallerin artacağı uyarısında bulunan Polatoğlu, “Olaylar devam ederse faturası ağır olur. Umarım daha fazla zarar olmaz. Bu hafta gelmesi gerekenler iptal etti. Önümüzdeki hafta gelecek olanlar da iptal etti. Ülkenin imajı açısından büyük kaybımız var” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BorsaGezi ParkıİstanbulSavaşTercih
Görüş Bildir