T.C. Ziraat Bankası İsmi Tarihe Karışıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

124 yıllık isim tarih oluyor

124 yıllık isim tarih oluyor

Kuruluşunun 124’üncü yılını kutlamaya hazırlanan T.C. Ziraat Bankası’nın ismi değişiyor. 1888 yılında kurulan ve Cumhuriyet tarihinden de eski kurumlardan biri olan Ziraat Bankası’nın Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ‘çağın gereklerine ayak uydurmak’ amacıyla Ziraat Bankası’nın ismi ve logosunu değiştireceklerini açıkladı. Aydın, “Bankanın ismini ve logosunu değiştirmek için bir çalışma yaptırıyoruz. Dışardan da hizmet alacağız. Ziraat Bankası’nın ismi uzun. Yurtdışında her yerde farklı kullanılıyor. Başka bazı bankalar gibi, dünyanın her yerinde aynı şek...

Haberin Tamamı İçin:

Ziraat Bankası’nın İsmi Uzun

Türkçemize savaş açılmış.

En son saldırı, 124 yıllık bir bankamızın adına yapıldı. Türkçemize, dilimize saldırılar arttı…

Ulusal, ulusa dair ne varsa kaldırılıyor. Eğitimden millî sözü, ulusal anlayış, ulusal bayram kavramı nasıl çıkarıldıysa, devletin kurumlarından da ulusal simgeler öyle çıkarılıyor.

Ziraat Bankası’nın ismi uzunmuş.

Ziraat Bankası. Ziraat, bankanın adı. Ziraat’ın ardına yazılan “Bankası” sözü yabancı dilde banka anlamına gelen “Bank” sözünün Türkçesi. Bir, “a” sesi eklenerek “Bank”, bizde banka olmuş, ardına da ad tamlaması olan, Ziraat Bankası’nın banka sözü, “sı” ekiyle Türkçeleştirilmiş. İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası…gibi. Bazı özel bankalar bu sonradan Türkçeleştirmek için eklenen “a”yı , tamlamanın eki “sı” yı bile çok gördüler ki, Pamukbank olmuştu bir Türk bankasının adı bir zamanlar. Hiç de tepki falan almamıştı.

Ziraat ise altı sesli bir sözcük. Arapça kökenli. Türkçesi tarım demek. Hadi altı ses yerine beş sesli olsun, Türkçe ,“ Tarım “olsun bu bankanın adı da denmiyor. Ne deniyor? Adı uzunmuş. Yurtdışı şubelerinde bu ad her yerde farklı kullanılıyormuş. İşte genel müdürünün ağzından şu sözler:

“…Örneğin bir ülkede Bank of Ziraat, başka bir ülkede başka türlü. Bunu istemiyoruz. Bazı bankalar gibi dünyanın her yerinde kolaylıkla kullanılacak bir isim ve logoya geçeceğiz. Örneğin HSBC. HSBC, her yerde aynı. Ziraat Bankası da böyle olacak.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınGaranti Bankasıİş BankasıSavaş
Görüş Bildir