Simülasyonla Ameliyat Yapacaklar

-

Simülasyonla Ameliyat Yapacaklar

Simülasyonla Ameliyat Yapacaklar

Hacettepe Teknokent bünyesinde, tıp öğrencilerine ameliyatları hastadan önce bilgisayar ortamında yapmalarına olanak tanıyan ''simülasyon merkezi'' kurulacak

ANKARA - Hacettepe Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Karaşen, teknolojinin geliştiği ülkelerde tıp eğitiminin de farklı olduğunu dile getiren Karaşen, ''Bu ülkelerdeki öğrenciler, canlı gibi reaksiyon veren birtakım simülasyon maketleri üzerinden eğitim alıyor. Türkiye 'de ise kadavra bulmada sıkıntılar var'' dedi.

Üniversite olarak tıp eğitiminde simülasyon eğitimi için merkez kurma projesini hayata geçirmek istediklerini belirten Karaşen, ''Ankara'da tıp fakültesi olan diğer üniversiteleri de bu işin içine katarak, hastaya nasıl müdahale edileceğini, yanlış yapılırsa ne tür sonuçların alınabileceğini gösterecek dünya çapında bir simülasyon merkezi kurmak istiyoruz. Simülasyon teknolojisiyle öğrenci, çeşitli ameliyatları bilgisayar ortamında yapıyor. Bilgisayar, yanlışlarını öğrenciye gösteriyor ve ona göre skorlama yapıyor. Öğrencinin, ancak bu eğitimden geçtikten sonra hastanın üzerinde bir şeyler yapma hakkı olabiliyor. Biz böyle bir simülasyon üzerinde çalışıyoruz'' diye konuştu.

Karaşen, kadavra üzerinden eğitim veren bir merkez kurmayı da planladıklarını belirterek, böylece öğrencilere hem simülasyon hem de kadavra üzerinde çalışma imkanı sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankara
Görüş Bildir