Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Savaşta Yeni Moda: ‘Sanal Saldırı’

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Savaşta Yeni Moda: ‘Sanal Saldırı’

Savaşta Yeni Moda: ‘Sanal Saldırı’

XXI. yüzyıl savaşlarında artık sadece kurşunlar konuşmuyor. İstihbarat servislerine düzenlenen sanal saldırıların artması ülkeleri nükleer silahlanma kadar tedirgin ediyor. Amerika Birleşik Devletleri bu konuda hedef alınan ülkelerin en başında yer alıyor. Gelişen teknoloji ile saldırıların arkasındakilerin hangi ülkeden oldukları İnternet Protokolü adı verilen IP adreslerinden tespit edilebiliyor.

Sanal güvenlik şirketlerinin verileri ABD’ye yönelik çoğu saldırının arkasında tek ülkeyi işaret ediyor: Çin Halk Cumhuriyeti.

Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi’nden (CNAS) Irving Lachow bilgisayar sistemlerine sızmanın saldırıdan çok hırsızlık olduğuna dikkat çekiyor:

“Burada ciddi bir casusluk söz konusu, ABD’den ve hatta diğer devletlerden bilgi hırsızlığı yapılmakta. Sanal güvenlik yeterince ciddiye alınmaz ise bu devletler fikri mülkiyetlerini kaybetmeye devam edecek.’‘

Hava trafiğinin kontrolünün sabote edilmesi, banka sistemlerine girilmesi hatta elektrik şebekelerinin çökertilmesi siber saldırının geldiği noktayı anlatmak için yeterli. Eski bir istihbarat şefi olan Michael Hayden’in sözleri ABD’nin, muzdarip olduğu sorunun boyutlarını belki de saldırganlardan çok daha iyi bildiğini açıkça ortaya koyuyor:

“Ben Ulusal Güvenlik Ajansı’nın başındaydım. ABD’nin casusluk yaptığını inkar etmiyorum. Ama bunu Amerikalıların özgürlüğü ve güvenliği için yapıyoruz. Amerikalılar ceplerini doldursun, Amerika zenginleşsin diye değil. Görünen o ki Çin’in yaptığı casusluğun sebebi tam da bu.’‘

Çin ordusu tüm suçlamaları reddederken Amerikan hükümeti çarşamba günü konuyu Senato’da masaya yatırmaya hazırlanıyor.

Şimdi gündemdeki soru Amerika’nın nasıl bir önlem alacağı?

Lachow’a göre sert söylemlerde bulunmak hayata geçirilmediği sürece hiçbir işe yaramayacak hatta zarar bile verecektir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇin
Görüş Bildir