BOTAŞ Boru Hattı Yeniden Alev Aldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Petrol boru hattına sabotaj

Petrol boru hattına sabotaj

PKK'lılar BOTAŞ'a ait Kerkük-Yumurtalık boru hattına, Mardin Midyat İlçesi yakınlarında sabotaj düzenledi. Patlama meydana gelen hatta yangın çıkarken, güvenlik güçleri bölgede mayınlı tuzak olabileceği şüphesiyle alevleri kontrollü şekilde söndürmeye çalışıyor.

PKK'lı teröristler, Kerkük-Yumurtalık boru hattının Mardin'in Midyat ilçesi Şenköy yakınlarından geçen kısmına bugün saat 23.00 sıralarında sabotaj düzenledi. Boru hattına döşenen patlayıcının infilak ettirilmesinin ardından yangın çıktı. Yangına müdahale etmek için güvenlik güçleri, BOTAŞ ekipleri olay bölgesine gitti.

Bölgede geniş güvenlik önlemleri alınırken, boru hattındaki petrol akışı durduruldu. Teröristlerin bölgeye gelen güvenlik güçlerine mayınlı tuzak kurmuş olabileceği ihtimali üzerine alevlere kontrollü bir şekilde alevlere müdahale ediliyor. Yangının sürdüğü bölgeye görevlilerin dışında hiç kimsenin yaklaşmasına izin verilmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Petrol Boru Hattına Sabotaj

Petrol Boru Hattına Sabotaj

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BOTAŞ Boru Hattı Yeniden Alev Aldı

BOTAŞ Boru Hattı Yeniden Alev Aldı

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Şenköy ve Söğütlü beldeleri arasından geçmekte olan BOTAŞ boru hattında yeninden yangın başladı. Dün gece PKK’lı teröristlerin düzenlediği sabotaj sonucu boru hattında başlayan yangın sabaha karşı sönmüştü

Gece çıkan yangın sebebiyle borularda petrol akışı durdurulurken, akşama doğru yeniden dumanların gökyüzüne yükseldiği görüldü. Söğütlü beldesinde bulunan vatandaşlar akşama doğru sis ve duman kokusuna maruz kalmaktan dolayı tepki gösterdi. Yetkilileri görevlerini yapmaya davet ettiklerini belirtti.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, “Petrol akışı durdurulmuş durumda. Akşama doğru çıkan duman ise borular içerisinde bulunan petrolden kaynaklanıyor. BOTAŞ ekipleri duruma müdahalede bulunacaktır.” şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız: Saldırıya uğrayan hatta petrol sevkiyatına üç dört gün içinde yeniden başlarız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol boru hattına yapılan saldırı sonrasında yangına belli bir süre güvenlik gerekçesiyle müdahale edilemediğini, şu anda soğutma çalışmalarının başladığını söyledi. Bakan Yıldız, tamir ve bakımının yapılmasının ardından boru hattından 3-4 gün içinde yeniden petrol akışının başlayacağını ifade etti.

Bakan Taner Yıldız, Kayseri Valiliği tarafından şehit aileleri ve gaziler için Polisevi'nde düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yıldız, yemeğe gelişi sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Teröristler tarafından Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına düzenlenen saldırıyla ilgili soruya Bakan Yıldız, "Biz Türkiye'nin istikrarına her zaman katkı sağlamaya çalışırken bunu engellemeye çalışanlar da var. Bildiğiniz gibi Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı, yalnızca Türkiye'nin değil, Irak'ın da ihracatıyla alakalı önemli bir boru hattı. Bundan daha kapasiteli, daha tonajlı ham petrol boru hattı yok. Bu nedenle zaman zaman bu saldırılar oluyor. Öğleye kadar yangın durdurulamamıştı. Güvenlik gerekçesiyle de jandarma kuvvetleri gerekli önlemleri haklı olarak zamanında alamadı. Şimdi çalışmalar başlıyor. Soğutma çalışmaları da başladı” dedi.
Saldırıya uğrayan petrol boru hattının 3-4 gün içinde tamir edileceğini de ifade eden Yıldız, “Sevkiyata 3-4 günlük bir tadilat sonrasında başlanacak. İnşallah yine diğer boru hatlarıyla beraber çalışmalara başlanacak. Eğer bunlardan medet uman terör örgütleri herhangi bir çıkar sağlamaya çalışıyorsa bunun yanlış olduğunu söylemiştim. İnşallah biz yolumuza devam edeceğiz onlar da hüsrana uğrayacaklar" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IrakKayseriMardinŞehitTaner YıldızTerörolay
Görüş Bildir