Özel Ders Suç Değil

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Özel Ders Suç Değil

Özel Ders Suç Değil

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, internet sitelerinde yayınlanan özel ders ilanlarının artması üzerine bazı ilçelerde incelemelerin başlatıldığına dikkat çekerek, özel dersin suç olmadığını belirtti.

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan yaptığı yazılı açıklamada, internet sitelerinde özel ders ilanlarının artması üzerine, bunun suç teşkil edeceği için inceleme başlatan ilçeler olduğunu belirtti. Özel ders ilanı verenlerin çoğunun ya üniversite öğrencisi ya da mezun olup devlet memuru olarak çalışamayan kişiler olduğuna dikkat çeken Ceylan, şunları söyledi:

“Türk Ceza Kanunu’nun 263’üncü maddesine göre; ‘Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır’ maddesinden anlaşılacağı üzere eğitim kurumu açmak ve işletmek suç olarak tanımlanmıştır. Zaten maddenin başlığı da ‘Kanuna aykırı eğitim kurumu’dur. İnternet veya başka yollarla ilan yapıp özel ders veren bir kişinin kurum açma veya kurum işletme kapsamında değerlendirilmeyeceği açıktır. Bu kişilerin vergi vb. yasal sorumluluklarını yerine getirerek özel ders vermeleri mümkün. Ancak resmi yolla açılmamış kurs statüsündeki eğitim kurumları kanun kapsamındadır ve bunların kurucuları için ceza uygulanması gerekir. Bu kaçak kurslarda öğretmenlik yapanlara da ceza verilemez. Bu meseleye ilişkin süreci ve konuyu açıklayan Yargıtay’ca verilmiş bir karar şu şekildedir:

‘5237 sayılı TCY’nin 263. Maddesi’nde açıkça yasaya aykırı olarak eğitim kurumu açma veya işletme eylemlerinin cezalandırılması öngörülmüş, bu kurumlarda öğretmen olarak çalışan kimselerin eylemleri suç olarak düzenlenmemiştir.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÖğretmenYargıtayvergi
Görüş Bildir