Ormanlara İmar Yolu

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Kanunla Kıyılara İbadethane Yapılabilecek

Meclis’e sunulan Orman Kanunu ile kıyılara ibadethane, düzenlemeyle özel orman alanlarına da inşaat yapılmasının önü açılıyor.

Düzenlemeyle özel orman alanlarında yapılacak binaların taban alanı toplamı, özel orman alanının yüzde 6’sını, bina yüksekliği ise en düşük zemin kotundan itibaren 9,5 metreyi geçemeyecek. Ormanlarda fidanlık kurulmasına, define aranmasına, işletilmesinde ağaç kullanılan ocakların açılmasına, balık üretim tesisi kurulmasına 29 yıla kadar izin verilebilecek.

29 YILLIĞINA KİRALAMA HAKKI

Kesinleşen orman alanları içerisinde olup, tarım ve hayvancılık amacıyla fiilen en az 20 yıldır mera, yaylak, kışlak ve bu şekilde kullanılan alanlar, bu amaçlar doğrultusunda kullanılmak kaydıyla 29 yıla kadar kullanıcılarına veya mirasçılarına kiralanabilecek. Orman sınırları içerisinde kaldığı gerekçesiyle tapuları iptal edilen yerler, öncelikle eski sahiplerine, özel ağaçlandırma veya özel imar ihya çalışmaları için bedelsiz verilecek.

İZİNSİZ İTHALE 42 BİN LİRA

Orman Genel Müdürlüğü’nden izin almadan ticari olarak orman bitki türleri tohumluğu üretimi yapanların faaliyetine son verilecek. Bu kişilere 33 bin lira idari para cezası kesilecek ve ürüne el konulacak. İzinli olup da belirlenen esaslara aykırı hareket edenlere 17 bin lira para cezası kesilecek. Orman bitki türleri tohumluğunu izinsiz olarak depolayan, işleyen, yurt içinde ticaretini yapanlara 5 bin lira, orman bitki türleri tohumluğu üretim, depo ve teşhir alanlarında mücadelesi istenen zararlı organizmalarla ilgili mücadeleyi yapmayanlara kesilecek para cezası ise 2 bin lira olacak.

DERE YATAĞINA İNŞAAT YASAĞI

Orman Genel Müdürlüğü’nden izin almadan orman bitki türleri tohumluğu ithal ve ihraç edenlerle, gerçeğe aykırı bilgi ve belge verenler veya belgeler üzerinde tahrifat yaptıkları tespit edilenlere, 42 bin lira idari para cezası verilecek. Fiilin tekrarı halinde bu kişiler 5 yıl süreyle faaliyetten men edilecek. Dere yataklarının üzerinde bina inşa eden, yeraltı sularına izinsiz besleme yapan gerçek kişilere 15 bin lira, tüzel kişilere 50 bin lira idari para cezası kesilecek.

DSİ HER TÜRLÜ VERGİDEN MUAF

DSİ, görev dolayısıyla yapacağı işlemler yönünden her türlü vergiden, yargı harçları dahil her türlü harç ve paydan, Damga Vergisi’nden, bina ve arazi vergisinden, binek araçları hariç ithal edilecek motorlu vasıtalar, motorlu, motorsuz makine, cihaz, araç-gereç her türlü vergi ve harçtan muaf olacak. DSİ, kurumlar vergisinden de istisna tutulacak.

Haberin Tamamı İçin:

Ormanlara İmar Yolu

Orman Kanunu değişiyor. Meclis'e sunulan yasa tasarısına göre, bakanlar kurulu, ormanlık alanları imara açma yetkisine sahip olacak.

Hükümet, Orman Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Meclis’e sunulan kanun tasarısına göre, ‘ihtiyaç halinde’ kıyılarda ibadethane yapılabilecek. Tasarı, orman olarak korunmasında yarar görülmeyen yerlerin imara açılması için bakanlar kuruluna yetki veriyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bakanlar kurulunda görüşüldükten sonra TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Orman Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ şu düzenlemelerin yapılmasını öngörüyor:

KIYIDA İBADETHANE

Kıyı Kanunu’nun 6. maddesine göre kıyılarda, sadece iskele, liman, barınak, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, köprü, menfez, istinat duvarı, fener gibi yapılar yapılabiliyor. Ancak yeni tasarıya göre ‘ihtiyaç duyulması halinde’ imar planı kararıyla kıyılarda ibadethane yapılabilecek. Geçen günlerde Meclis’te kabul edilen torba kanun ile ibadethanelere 100 metre mesafede içki satışı ve tüketimi yasaklanmıştı. Düzenlemenin aynen yasalaşması halinde, kıyılara ibadethane yapılabileceği için, söz konusu ibadethanelere 100 metre mesafedeki alkol satışı ve tüketimi yapılan yerlerin kapatılması gündeme gelebilecek.

BALIK ÇİFTLİKLERİ ORMANA

Baraj ve deniz yüzeyinde yapılan balık üretimi için karada yapılması mecburi tesislere Orman Genel Müdürlüğü’nce bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilecek. Bu izin, devlet ormanlarında bitki türlerinin tohum ve fidanlarını yetiştirmek üzere fidanlık kurulmasına, arkeolojik kazı ve restorasyon yapılmasına ve bu alanların kullanımına, define aranmasına, odun kömürü, terebentin, katran, sakız gibi işletilmesinde ağaç kullanılan ocakların açılmasına da olanak sağlayacak.

ÖZEL ORMANDA YAPILAŞMA KOLAYLAŞTI

Özel ormanlarda, alanın yüzde altısını, bina yüksekliği ise binanın oturduğu alanın en düşük zemin kotundan itibaren 9.5 metreyi (yani iki kat) geçmemek koşulu ile inşaat yapılabilecek. Mevcut düzenlemede de yüzde 6 oranı bulunuyordu. Ancak maddenin ‘esnek’ yazılması nedeniyle bazı yapılara iki kat izni verilmiyordu.

İMARA AÇILACAK YERLER

Tasarıya göre orman olarak korunmasında yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan yerler ‘ kentsel dönüşüm ’ çerçevesinde yapılaşmaya açılacak. ‘Orman olarak korunmasında yarar görülmeyen yerlerin’ neresi olduğuna ise bakanlar kurulu karar verecek.

DERE YATAĞINA İNŞAAT

Dere yataklarının üzerine yapı yapan veya izinsiz kapatan, yeraltı sularını izinsiz besleyen gerçek kişilere 15 bin, tüzelkişilere 50 bin lira idari para cezası uygulanacak. Yangın görmüş ormanlarla, gençleştirmeye ayrılmış veya ağaçlandırılmış sahalarda hayvan otlatılamayacak. İzin almadan ticari olarak orman bitki türleri tohumluğu üretimi yapanların faaliyetine son verilecek; 33 bin lira idari para cezası kesilecek, ürüne el konulacak. Orman Genel Müdürlüğü’nden izin almadan orman bitki türleri tohumluğu ithal ve ihraç edenlerle 42 bin lira idari para cezası verilecek.

DAĞITILAN VAKIFLAR YENİDEN KURULABİLECEK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluTürkiye Büyük Millet Meclisivergi
Görüş Bildir